Každý deň je príležitosť na úsmev! 

Ida a jej neznáma cesta

19.02.2023

Hneď, ako som na Startlabe uvidela projekt na podporu od Miška Škombara, neváhala som a podporila som ho.

V projekte hľadal podporu na vydanie svoje ďalšej knihy, ktorá je písaná bradou. Autor totiž trpí svalovým ochorením a polovicu svojho života dýcha s pomocou prístroja. Napísať knihu je veľká vec, ale ak to je už vaša štvrtá kniha je to umenie. A ak to je navyše kniha napísaná pomocou brady, je to obdivuhodné, úžasné a veľmi inšpirujúce.

Poďme k samotnému príbehu, ktorý kniha v sebe ukrýva. 

Rozprávkový názov Ida a jej neznáma cesta napovedá, že nás čaká dobrodružný príbeh. Ilustrácia na titulke knihy môže navodzovať dojem, že pôjde o detskú knihu, ale kniha rovnako zaujme aj staršieho čitateľa, ktorého donúti sa zamyslieť nad hlbokými myšlienkami, ktoré v sebe ukrýva.

Ida je sirota, ktorá celý svoj krátky život býva a pracuje u nevrlého majiteľa hostinca, Lojza. Túži odísť, začať žiť svoj život, a predovšetkým po dobrodružstve, no bráni jej v tom strach z neznámeho. Navyše hostinec je obklopený bludiskom, ktoré v sebe vraj skrýva rôzne nástrahy. Jedného dňa sa však v hostinci zjaví sršeň Igor, ktorý jej rozumie a uzavrie s ňou dohodu . On ju prevezie cez bludisko, ona mu dá za odmenu svoj náhrdelník. Vydajú sa na cestu plnú nástrah, na konci ktorej zistia, že odmenou sú si navzájom jeden pre druhého. Cestu im skríži aj nešťastník Šavol, ktorému ostáva posledný rok života. Trojica na oko rozdielnych ľudí objavuje svet, zdoláva prekážky a spoločne vyhráva nejeden boj proti nepriateľovi.

Priznám sa, zo začiatku sa mi začítavalo ťažko, nevedela som sa do deja dostať, ale čím ďalej som čítala, tým viac som príbeh hltala

Nemožno poprieť, že autor má výbornú fantáziu, takmer na každej strane bola nejaká akcia, či dráma, ktorá našu hrdinku a jej priateľov stavala do život ohrozujúcich situácii. Miestami toho bolo na mňa aj priveľa, pretože popri všetkých tých drámach som nestíhala naplno spracovávať samotné postavy v deji, ich charaktery a emócie.

Ida, hlavná hrdinka príbehu, išla podľa mňa trošku do úzadia na úkor Igora, ktorý si ma dokázal získať oveľa viac. Tiež Šavol mal za sebou silnejší príbeh, a aj keď Ida ako detská sirota mohla v čitateľovi vzbudiť ľútosť, u mňa sa nedostavila. Navyše jej príbeh mi prišiel trošku neukončený, takže uvidíme, či bude aj druhá časť, kde sa viacej povenujeme minulosti práve Idy. Veľa otázok a okolností jej života ostalo nezodpovedaných, preto dúfam, že odpovedí sa ešte dočkáme.

Keď sme prišli k záveru a všetko zlé čo sa udialo sa začalo postupne odkrývať, nemohla som sa zbaviť pocitu, že mi to pripomína biblické odkazy - Otec, ktorý poslal svojho Syna Yoshua, aby pomohol poraziť Prízrak, ktorý nenávidí lásku, šťastie a krásu. Tiež to, ako bolo Ide neustále pripomínané, že v jej boji nikdy nie je sama, že musí veriť. Možno je to však len môj subjektívny pocit.

Príbeh je veľmi pekný, aj napriek pomerne plochým postavám a rýchlej dramatizácii deja sú v príbehu jasne identifikovateľné odkazy na priateľstvo, obetovanie sa pre druhých, svedomie a aj vyrovnanie sa so smrťou blízkej osoby - v istom momente mi puklo srdce. Veľa krásnych myšlienok na zamyslenie, takže čítanie tohto príbehu rozhodne neľutujem.

slabšie 4⭐️ /5, no budem sa tešiť na prípadné pokračovanie, myslím, že postavy nám ešte majú čo povedať.

Názov: Ida a jej neznáma cesta

Autor: Michal Škombár

Počet strán: 184

Rok vydania: 2022

Väzba: pevná dosková väzba

Vydavateľstvo: Michal Škombár

ISBN: 9788057044406


KNIHU ODPORÚČAM ČITATEĽOM, KTORÍ MAJÚ RADI AKČNÉ PRÍBEHY S RÝCHLYM DEJOM, NO ZÁROVEŇ TAK TROCHU VERIA NA ROZPRÁVKY


Obsahové varovanie:

° smrť v príbehu

Pozitíva knihy:

+ dobrodružstvo

+ krásne myšlienky na zamyslenie

+ originalita príbehu

Negatíva knihy:

- občas príliš rýchly dej a priveľa akcie

- slabšie spracované postavy