Každý deň je príležitosť na úsmev! 

Icebreaker - Keď sa ľady lámu

31.10.2023

Ľadové tornádo, ktoré som dostala v tejto knihe som teda rozhodne nečakala. Vedela som, že v knihe vystupuje krasokorčuliarka a hokejista a keďže príbehy zo športového prostredia celkom môžem knihu som si rada prečítala najmä kvôli tomu.

Ale že dostanem doslova nálož brutálnej chémie a vášne (myslím OZAJ vášne) medzi postavami, extrémne sympatický hokejový tím s úžasnými hokejistami a k tomu ešte aj dávku humoru som nečakala. A čerešničkou na torte sú aj celkom vážne témy, ktoré sa autorke napriek zdanlivo povrchnému príbehu podarilo do príbehu zasadiť - a to najmä poruchy príjmu potravy, toxická manipulácia, pocit, že musím niečo dosiahnuť, aby ma milovali, kríza s rodičmi a aj terapie. Všetko to bolo v príbehu spracované prirodzene a vôbec nemáte pocit, že autorka tlačí na pílu, len aby vyťažila z témy čo najviac. Poďme po poriadku...

Anastasia je ambiciózna krasokorčuliarka, ktorá má jediný cieľ - kvalifikovať sa na olympiádu v párovom krasokorčuľovaní. Pre dosiahnutie úspechu na sebe naozaj tvrdo drie, k čomu jej dopomáha najmä dodržiavanie prísnej disciplíny, ktorú sa snaží dodržiavať. Má presne naplánované stretnutia, vyčlenený čas na tréningy, učenie, večierky. Navyše najmä kvôli jej partnerovi Aaronovi si prísne kontroluje každý gram, ktorý si dá do úst, pretože potrebuje zvládnuť všetky choreografie. 

Na druhej strane máme kapitána hokejového tímu, Nathaniela, ktorému každý hovorí Nate. Ten bol úplne zlatíčko. Aj napriek tomu, že autorka viac krát jasne zdôraznila, aký je žiadaný, úžasný a všetkými obdivovaný, nespravila z neho namysleného idiota, ktorý si potrebuje niečo dokazovať, Žiadny bad ass hrdina sa teda nekoná. Naopak, bol veľmi starostlivý nie len neskôr k Anastasii, ale aj k vlastnému tímu, pre ktorý sa neraz obetoval. 

Anastasia a Nate sa zo začiatku snažia navodiť dojem trópu hate-to-love, teda najmä Anastasia, pretože Nate je jasný od začiatku, ale autorka to napokon zbytočne nepredlžovala a aj keď "oficiálne" spolu neboli, čitateľ to vidí úplne jasne. Obaja spolu musia viac interagovať najmä po tom, ako sa oba ich tímy musia deliť o jednu ľadovú plochu. Postupne však zisťujú, že sú si naozaj jeden pre druhého súdení, a nie, nie je to len kvôli neuveriteľnej vášni, ktorú medzi sebou majú.

Musím sa vyjadriť ešte k dvom postavám, k jednej pozitívnej a jednej negatívnej. Začnem prvou menovanou. Henry, to bol zlatíčko a ja sa už teraz neviem dočkať jeho príbehu a veľmi dúfam, že autorka ho nepokazí. Doslova čo na srdci to na jazyku, To, aký vzťah mala Anastasia k nemu a zároveň aj on k nej mi roztápalo srdce - naozaj ako stratený brat a sestra. Starostlivý, ochranársky a hlavne úprimný. Takého kamaráta by si zaslúžila každá z nás. Na opačnom brehu barikády stojí Aaron, och ako ma ten sral, s prepáčením. Mať takúto osobu vo svojej blízkosti, tak mnou môžu nabíjať asi celý jeden jadrový obvod, lebo ako on bol hrozne toxický je až odpudivé. Autorka túto postavu vytvorila tak precízne, že na svete podľa mňa neexistuje človek, ktorý by nemal chuť mu preventívne každé ráno jednu preplesknúť, len tak, aby nemal chuť správať sa ako najväčší idiot v celom vesmíre.

Čo sa týka príbehu - ok, je predvídateľný, v podstate už pri prečítaní anotácie viete čo sa bude diať a ako sa to bude diať, ale ten spôsob, akým sa to autorke podarilo napísať je to, čo dáva knihe potrebné prísady. Chytľavý, čitateľný a hlavne ľahký štýl písania vám naozaj zaručí, že knihu prečítate naozaj rýchlo. Do toho všetkého sa jej podarilo zakomponovať prirodzený humor, ktorý nie je silený a sarkazmus postáv je vždy zasadený presne do takých momentov, kam sa hodí. Interakcie nie len medzi hlavnými postavami, ale aj medzi vedľajšími boli výborné. Nemožno si nezamilovať celý hokejový tím, ktorý sa neraz postaral o vtipnú situáciu. 

Témy, ktoré som spomínala na začiatku recenzie sú do príbehu naozaj vložené premyslene. Zo začiatku netušíme o Anastasiinom probléme s poruchou príjmu potravy a autorka sa cez túto tému nesnažila tlačiť na city. Tému sme registrovali, vnímali sme, čo Anastazii spôsobuje, ale autorka to našťastie nenechala zájsť do štádia, kedy sa príbeh mení na srdcervúcu drámu. Tiež cez hlavnú postavu poukázala na to, že nie je hanbou  podstupovať terapie a  zároveň na ich dôležitosť pre to, aby sa človek vedel vyrovnať so situáciami a problémami, ktoré ho brzdia. Autorka si vybrala tému extrémneho nároku na seba samého a pocit, že ľudia ma budú mať radi, len ak budem úspešný, čo si myslím je najmä v športe naozaj častá téma. 

Jediná výtka, ktorú k príbehu mám je záverečná dráma počas Vianoc. Podľa mňa celkom zbytočné hrotenie už aj tak dobrého príbehu. Táto situácia zase do príbehu nepriniesla nejaký radikálny zlom, bola síce spestrením deja, ale dej v podstate nijako extra neposunula. 

Doteraz bola moja najobľúbenejšia hokejová séria Off Campus, ale tento rok som natrafila na ďalšie skvelé hokejové série, ktoré sú v mnohom lepšie a Icebreaker je jednou z nich. Dajte mu určite šancu. Musíte však rátať s tým, že ak neobľubujete erotiku v knihe, prípadne nemáte radi príbehy s nádychom "instalove", pravdepodobne vám nesadne - najmä pri prvom spomenutom si autorka naozaj nedáva servítku pred ústa a hrdinom dopraje. 

4,5⭐️/5.


KNIHU ODPORÚČAM ČITATEĽOM, KTORÍ MAJÚ RADI PRÍBEHY ZASADENÉ DO ŠPORTOVÉHO PROSTREDIA SO SPRÁVNOU ŠTIPKOU VÁŠNE MEDZI POSTAVAMI.


Obsahové varovanie:

° poruchy príjmu potravy

° toxická manipulácia

° sexuálne scény

Pozitíva knihy:

+ poukázanie na potrebu terapií a riešenie PPP

+ Vedľajšie postavy, ktoré v príbehu vytvárali skvelú atmosféru

+ čitateľný štýl autorky

Negatíva knihy:

- zbytočná scéna v závere knihy, ktorá nepriniesla extra posun v deji

Originálny názov: Icebreaker

Názov: Icebreaker - Keď sa ľady lámu

Autor: Hannah Grace

Počet strán: 416

Rok vydania: 2023

Väzba: pevná väzba

Vydavateľstvo: Pandora

ISBN: 9788082470997


ZA POSKYTNUTIE KNIHY NA RECENZIU ĎAKUJEM VYDAVATEĽSTVU PANDORA


Kliknutím na obálku knihy si môžete zakúpiť knihu: