Každý deň je príležitosť na úsmev! 

Iba s tebou

13.11.2021

Zažiadalo sa mi vrátiť leto, keď nie počasím vonku, tak aspoň príbehom v knihách. Ak si chcete leto prinavrátiť aj vy, určite Vám odporúčam knihu Iba s tebou, ktorá v lete zaplavila bookstagrami pozitívnymi recenziami. A oprávnene. 

V knihe dostanete ten pravý študentský "summer mood"- voda, prázdniny, večerné zápasy v basketbale, nič nerobenie, partia mladých ľudí a výnimočný príbeh. Už si len vziať do ruky limonádu a zmrzlinu a príbeh vás tak "vcucne", že ani nebudete vedieť ako, a ste na konci príbehu. 

Príbehom nás sprevádza Nika, ktorú čaká posledný maturitný ročník. Napriek tomu, že pochádza z finančne zabezpečenej rodiny, jej rodina si prešla veľkou traumou, čo poznačilo ich fungovanie- príliš ochranársky rodičia, pocity viny u všetkých, odlúčená sestra Ada, ktorá sa hlási jednoduchými správami iba svojej sestre, malý brat Oliver, ktorý je príliš malý, aby chápal závažnosť situácie v rodine, a Nika, ktorá nedokáže prelomiť bariéru k akémukoľvek vzťahu s chalanmi. Nad celou rodinou sa po celú dobu príbehu vznáša tajomstvo, ktoré sa odkrýva postupne a odhaľuje pozadie toho, prečo sa Nika viac sústredí na školu, brigádu, starostlivosť o brata, a jej osobný život ide do úzadia. 

Na druhej strane je Damián, odmeraný, tajomný chalan spoza koľají, ktorý sa z ničoho nič zjaví v ich štvrti, kam sa chodieva hrávať s mladším bratom Tobim, ktorý nerozpráva a bojí sa cudzích ľudí. Aj Damián však má svoje tajomstvá, ktoré mu v záujme ochrany brata bránia nadväzovať akékoľvek hlbšie vzťahy. Niku poháňajú jej "detektívne" schopnosti spoznávať ho, no čím viac chce Damiána spoznať, tým viac ju pohlcujú dovtedy nepoznané emócie, ktoré v nej  vyvoláva. On však má veľmi vážne dôvody, prečo nechce, aby boli jeho tajomstvá odhalené a chce si držať všetkých od tela a jediný komu venuje akúkoľvek pozitívnu emóciu je jeho brat. 

Ako to pri romantických young adultovkách býva, nakoniec objavia cestu k sebe, a tak obaja nájdu vyslobodenie zo svojej traumy práve vo vzťahu, ktorý si vybudovali, postupne si získavajú svoju dôveru a po kúskoch odhaľujú svoje tajomstvá

Veľmi oceňujem, ako autorky vykreslili povahy a charaktery aj vedľajších postáv - najmä najlepšiu kamarátku Niky, Sáru, ktorá je chodiaca potvora. Veľmi manipulatívna, zákerná osoba, ktorá okolo pojmu najlepšia kamarátka nešla, ani keby ste jej ho nasmerovali svietiacou tabuľou. Táto postava vo vás bude vzbudzovať silné emócie a neverím, že je vôbec čitateľ, ktorému sadla. Tento negatívny pocit vám však úplne vynahradia postavy mladších bratov našich hlavných hrdinov - Oliho a Tobiho, ktorí sú úžasným spestrením deja, akákoľvek zmienka o nich mi vyčarila úsmev na tvári.

Počas čítania príbehu som vôbec nepostrehla, že knihu píšu dve autorky, výborne sa zladili, príbeh bol ucelený a neboli v ňom hluché miesta, všetko dávalo zmysel. Typický "YA vzorec", tajomný chlapec a dobré dievča zafungoval výborne, a príbeh je prirodzený, takže sa nemusíte prebíjať nelogickými súvislosťami, ktoré sú do príbehu vsunuté len kvôli senzácii. Naozaj veľmi vydarená spolupráca. Autorkám sa podarilo vyskladať kvalitný príbeh, ktorý po celú dobu drží čitateľovu pozornosť, no nič neostane nevypovedané, všetko odhaľovali postupne vždy v pravý čas - nepredbiehali príbeh, ale ani nedobiehali stratené v záverečných kapitolách, kedy nestíhate vnímať, čo všetko sa deje. No záver bol predsa len veľmi prekvapivý, a vytrhol ma z romantickej idylky. Ja som mala veľké šťastie, že som mala po ruke hneď aj druhú časť, pretože takto ukončený príbeh jednoducho ostať nemôže - všetko to pekné vybudované sa totiž úplne zosypalo, ako domček z kariet a vy hneď chcete vedieť, či sa ho podarí postaviť znovu.

Ak hľadáte knihu pre kamarátku, spolužiačku alebo dcéru určite nič nepokazíte sériou Iba s tebou - kniha má zároveň aj pekné posolstvo, že je dôležité komunikovať o traumatizujúcich udalostiach, pretože ovplyvňujú všetky budúce vzťahy, nie len osoby, ktorej sa táto skutočnosť stala, ale poznačia celú rodinu. No radosť s ňou spravíte aj starším čitateľkám, ktoré si pri nej oddýchnu a načerpajú trošku slnka do svojich dní.

Názov: Iba s tebou

Autor: Simona Kutišová, Silvia Demovičová

Počet strán: 312

Rok vydania: 2021

Väzba: e-kniha

Vydavateľstvo: VenuPress

ISBN: 9788099972088


Originálna verzia obálky: