Každý deň je príležitosť na úsmev! 

Hrôza v Harrow Lake

29.04.2021

Patríte medzi nadšencov hororov? Horory radšej pozeráte alebo čítate? 

Priznám sa, kedysi som pozerávala veľa hororov, aj napriek tomu, že nikdy som nepociťovala nejaký extrémny strach. Moja myseľ je tak čudne nastavená, že pri krvákoch mi automaticky prepne do módu "veď to je len farbivo", a pri nejakých ducharinách si naopak nahováram, že to je len film. 

Naopak, keď horor čítam, pociťujem oveľa väčšie napätie, pretože práve vtedy mi to v hlave všetko hrá, vytvárajú sa mi v nej obrazy a scény a dotváram si sama atmosféru príbehu. 

Novinka od Slovartu, Hrôza v Harrow Lake, je horormi priam preplnená. Sama nesie označenie hororový - trilerový príbeh, no napriek tomu podľa mňa nesie aj silné posolstvo o traumách z detstva, ktoré aj keď sú skryté, raz vyplávajú na povrch vo všetkej svojej nahromadenej krutosti.

Mladá Lola Noxová je dcérou slávneho hororového režiséra, a vďaka tomu nežije život, aký majú jej rovesníčky. Lola vyrastá medzi horormi, ideálne prostredie na výchovu, čo si budeme hovoriť, a aj keď sa jej otec snaží Lolu držať čo najďalej od publicity a svetiel reflektorov, pre dievča, ktoré je priam odchované na hororoch, to nie je jednoduchý život. Jej otec nechce, aby si jeho dcéru spájali nie len s ním, ale predovšetkým s jej mamou, na ktorú sa veľmi podobá, a ktorá bola hlavnou hrdinkou jeho najslávnejšieho hororového filmu. Práve pri natáčaní tohto filmu v meste Harrow Lake, ktoré sa po tragickej udalosti zaseklo v minulosti, sa jej rodičia spoznali, Lolina mama utiekla s jej otcom z mesta Harrow Lake žiť nový život. No keď bola Lola malá odišla bez rozlúčky a už o nej nikto nikdy nepočul. Lola kvôli tomu prechováva voči svojej matke nevraživosť, v pamäti má na ňu len matné spomienky, aj to väčšinou na situácie, kedy jej spievala hororové pesničky alebo ju učila nebáť sa.. Jedného dňa Lolinho otca napadne neznámy útočník a Lola musí ísť do dočasnej opatery ku svojej babke, do mesta, z ktorého jej mama utiekla

Po príchode Lola zistí, že toto mesto je naozaj zaseknuté v čase a nebyť každoročnej slávnosti pri príležitosti spomienky na kultový film, ktorý sa tu natočil, nikto by o ňom nevedel a dávno by zaniklo.  Postupne Lola zisťuje, že toto miesto v ľuďoch prebúdza to najhoršie a záhadne tu miznú aj ľudia. V meste, kde z každého kúta na Lolu pozerá tieň jej matky sa rozhodne vyhľadať o nej informácie, aby zistila, čo sa vlastne stalo, no nakoniec Lola nie len o sebe odhaľuje viac, ako by sa zo začiatku zdalo.  Naozaj jej mama utiekla? Alebo zmizla, tak ako iné dievčatá z mesta? A čo je pravdy na tom, že v meste straší tajomný pán Praskot, príšera o ktorej Lole matka spievala ako malej? A čo ak je tou príšerou niekto iný, dokonca možno niekto, koho Lola dovtedy považovala za jednu z najbližších osôb?  

Príbeh je vymyslený veľmi dobre, aj keď miestami to bolo pre skúseného čitateľa už predvídateľné. Veľmi oceňujem odkazy na rôzne horory, staršie, ale aj novšie. Niekedy som sa však pozastavila nad tým, či sa mi príbeh vôbec páči, alebo nie a vlastne, čo k tomu napíšem, aby som neprezradila viac ako treba, pretože vám nechcem dávať spoiler, ktorý by atmosféru príbehu pochoval. Viac krát som sa dokonca pristihla pri tom, že som si vlastne nevedela zaradiť, čo sa práve udialo, pretože aj keď atmosféra strachu a napätia sa stupňovala, zrazu sa v ďalšom odseku táto atmosféra zabila. Postupne, ako sa odhaľovali rôzne indície som začala tušiť, že príšera vlastne nie je až tak strašidelná, pretože problém je niekde inde. Celé to zachránil záver, ktorý odhalil všetko a vďaka nemu to do seba všetko zapadlo ako skladačka.

Lola bola zvláštna postava, ale nečudujem sa, veď vyrastala medzi horormi, fakeovými strašidlami a umelo vytvoreným strachom. Čiže keď vám príde nelogické, prečo sa dievča rozbehlo uprostred noci samé do podzemnej jaskyne, nečudujte sa - racionalita tu ide miestami bokom. Akonáhle sa Lola priznala, že jej najlepšia kamarátka je hororová postavička Mary Anne, ktorá vie všetky jej tajomstvá vedela som, že v tom bude hlbší psychický problém - myslela som na schizofréniu, ale Lola vlastne hľadala len v niekom útechu. Deti si bežne vytvárajú imaginárnych kamarátov, ale že to bude zrovna hororová postava je trošku creepy, aj keď Lola iné nepoznala.

A myslela som správne, ako malá totiž Lola videla niečo, čo ovplyvnilo celý jej následný život, a aj keď to v sebe hlboko pochovala, vyplávalo to na povrch v tej najhoršej možnej verzii jej samej a odhalila aj tajomstvá, ktoré mali navždy ostať skryté  nie len v hĺbke jej duše, ale aj v podzemí Harrow Lake.

Knihu odporúčam, je malinká, tenká a pôjde to rýchlo. Ak máte radi napätie a strach, možno ho tu síce nedostanete na každej strane, ale je to jedinečný príbeh, ktorý si podľa mňa zaslúži pozornosť.

Originálny názov: Harrow Lake

Názov: Hrôza v Harrow Lake

Autor: Kat Ellis

Počet strán: 296

Rok vydania: 2021

Väzba: brožovaná väzba (paperback)

Vydavateľstvo: Slovart

ISBN: 9788055650593