Každý deň je príležitosť na úsmev! 

Hriešne očarujúci

10.10.2021

Láske na intrigách nezáleží.

To je podnázov poslednej časti trilógie zo série Hriech (Hriešne bohatý, Hriešne vinný), ktorá je výborným vyvrcholením celého príbehu o Lincolnovi Riscoffovi a Whitney Gablovej. 

Na záverečnú časť trilógie Hriech, Hriešne očarujúci, som sa veľmi tešila, pretože autorka má výnimočný talent ukončiť vždy knihu v tom najlepšom a najdramatickejšom bode. Bola som zvedavá, ako z toho všetkého, čo nám priniesla v predošlých dieloch dokáže vykľučkovať, a či je vôbec ešte niečo s čím dokáže prekvapiť, ale teda v poslednej časti sme sa dočkali všetkého - rýchlych zvratov, šokujúcich odhalení, a aj prezradení tajomstiev, o ktorých sme nemali ani tušenie. 

Miestami bolo toho toľko, že som veci nestíhala spracovávať a len som si hovorila "Čo? To fakt?". Väčšinou to boli zvraty, ktoré mi prišli najprv nepredstaviteľné, ale po zamyslení a vysvetlení dávali logiku. A tu sa opäť raz ukázal talent autorky - donútiť čitateľa vytvoriť si počas príbehu svoje vlastné domnienky, aby ich potom ona všetky postupne zborila. Z dobrákov sa stávajú "zloduchovia" a skutoční vinníci sú tí, o ktorých by ste to nikdy nepovedali, zo zloduchov sa stanú buď ešte väčší alebo sa naopak vplyvom udalostí stanú pokornejšími. Rodinné vzťahy sa ešte viac zamotali, Súrodenci vlastne nie sú súrodencami, "usvedčené" milenky vôbec nie sú milenkami, tí najvernejší sú v skutočnosti neverní a nepriatelia sú dlhoroční priatelia. A pritom, stále to všetko dáva zmysel a zapadne to do seba, ako kľúčik do zámku.

Tentokrát išiel samotný príbeh našich milencov pri všetkej tej akcii do úzadia a pripomínal nám ho viac-menej len Lincoln svojim neustálym ospravedlňovaním sa Whitney za to, že o ňu viac nebojoval a zranil ju, no keď ste to čítali už asi 5x začali ste sa skoro cítiť vinný aj vy za neho. Toho bolo na môj vkus niekedy priveľa, mala som chuť zakričať do knihy: "Haló, už to nerieš, posuň sa ďalej!" No napriek tomu, na chémii medzi nimi to nič neubralo. Autorka zachovala aj vyrozprávanie príbehu skrz nich dvoch, no tentokrát nebolo treba zachádzať do minulosti, keďže vzťahy a hlavne príčinu tejto nevraživosti autorka vysvetlila už v predošlých dieloch. Príbeh preto plynul jednoduchšie a už sme len ukladali dieliky vedľa seba ako puzzle.

Výrazný priestor dostali aj vedľajšie postavy a každý nakoniec dostal to, čo si zaslúžil - buď to bolo niečo zlé alebo aspoň tá povestná poučná facka od života. Dokonca sme sa nakoniec dozvedeli, že aj samotné nepriateľstvo medzi Gablovcami a Riscoffovcami vôbec nie je také dramatické, ako sa to niektorí členovia týchto rodín snažili prezentovať. 

Najzaujímavejším faktom však je to, že všetky tri knihy, čiže celý príbeh sa odohráva v rozpätí možno mesiaca, odkedy sa Whitney vrátila do mesta kvôli svadbe sesternice, čo spôsobilo všetky tie udalosti, o ktorých čítame, no dovolím si tvrdiť, že ak by ich autorka ponechala iba v jednej knihe, nemalo by to také grády, pretože by sa vytratil ten pocit čakania na rozuzlenie a pôsobilo by to všetko veľmi rýchlym dojmom.

So záverom trilógie som spokojná, autorka udržala dynamiku príbehu a stále dokázala čitateľa prekvapiť, kniha sa opäť čítala extrémne rýchlo a tak je z nej príjemná oddychovka na nedeľné popoludnie. Dokonca si niekedy plánujem dať aj re-reading celej tejto série, pretože vo svetle nových udalostí a vysvetlení si už budem pozorne všímať odkazy a detaily, ktorými nás autorka v tichosti navigovala k rozuzleniu bez toho, aby sme vôbec o ich dôležitosti vopred vedeli.

A teda posolstvo autorky je jasné - Láske na mene, peniazoch a ani intrigách skutočne nezáleží.

Originálny názov: Reveling as Sin

Názov: Hriešne očarujúci

Autor: Meghan March

Počet strán: 232

Rok vydania: 2021

Väzba: pevná väzba

Vydavateľstvo: IKAR

ISBN: 9788055178967