Každý deň je príležitosť na úsmev! 

Hrdinové

30.04.2023

Grécka mytológia patrí k tým, ktoré sú azda najviac spracovávané a prezentované aj dnes. Či už vo forme kníh, filmov, alebo aj šperkov. Jej rozsah je totiž taký široký, že miestami pôsobí, ako nevyčerpateľná studnica nápadov.

Stretnete sa v nej so všeličím - poverami, príšerami, vraždami, smilstvom, s neľudskými praktikami, ale aj s neskonalou odvahou, silnými putami, oddanosťou, a v neposlednom rade aj s mnohými hrdinami. A presne tým sa venuje v tejto knihe Stephen Fry. V knihe nám predstavil spolu 8 hrdinov, ktorí čelili skúškam, trestom, či obetiam, a záživnou formou nám vysvetľuje ich životné príbehy. Bolo to fascinujúce počúvanie, keďže ja som knihu počúvala vo forme audioknihy, a aj keď mnohých hrdinov som samozrejme už poznala, doplnila som si o nich informácie a tiež prehľad. 

Priznám sa, tak ako aj pri knihe Severská mytologie, aj tu boli časti, ktoré ma bavili oveľa viac, ako tie ostatné. Veľmi sa mi páčili príbehy Perseusa, Heraklesa, Oidipusa a aj jedinej ženy predstavenej v tomto príbehu - Atalanty. Pri príbehu o Iasonovi som občas strácala pozornosť, rovnako miestami aj pri Theseusovi, aj keď spracované boli dobre. Tiež vás čakajú aj príbehy Bellerofona a Orfeusa,

Vďaka komplexným príbehom vyrozprávaným nie formou historických reálii, ale formou skutočného plynutia deja, som sa napríklad dozvedela, prečo sa Herakles, alebo ako ho my poznáme Herkules zobrazuje v levej koži, a tiež to, že niekedy nebol až taký cool, ako ho zobrazil Kevin Sorbo v známom seriály. Niekedy sa správal ako agresívny buran, ale napriek tomu, jeho odvaha a sila ma v tomto príbehu veľmi bavili. Do situácie, kde ho dostal predovšetkým skrz hnev Héry sa dostal naozaj nevedome, bol trestaný za niečo, čomu nevedel zabrániť. Vzal to však so cťou a úplne chápem, prečo je považovaný za jedného z najobľúbenejších antických hrdinov. Veľmi ma bavilo počúvať o jeho dvanástich úlohách, a preto mi ani nevadilo, že jeho príbeh bol tak trošku dlhší. Konečne však plne chápem význam spojenia Augiášov chliev, či prepojenie medzi Herkulesom a Minotaurusom, a ako sa s ním nakoniec prepojil Theseus.

Perseusov príbeh bol tiež veľmi počúvateľný. Jeho boj s medúzou patrí k často zobrazovaným súbojom na rôznych freskách a maľbách známych autorov. Úprimne, vždy ma veľmi bavilo počúvať o stvorení rôznych hrdinov, a počatie Persea patrí opäť k tým vtipnejším - bol splodený tak, že Zeus sa premenil na zlatý dážď a oplodnil Danaé. Mimochodom, Zeus bol aj otcom Herkulesa, takže sa dá povedať, že títo dvaja boli veľmi zvláštnym spôsobom prepojení. 

Príbeh o Atalante som si zapamätala predovšetkým preto, že bola jediná žena, o ktorej sa tu hovorila priamo ako o hrdinke a kapitola sa venovala čisto iba jej. Veľa o nej na internete nenájdete, preto ma jej príbeh zaujal, a aj keď bol kratší, bavil ma. Bola najrýchlejšou ženou, no preslávila sa aj zabitím divokého býka, kedy porazila pri love aj viacerých zdatných mužov. 

V knihe je však toho spomenutého oveľa viac - dozviete sa napríklad o Argonautoch, Iasonovi, ale aj to, ako vzniklo spojenie Oidipov komplex a prečo to nie je až také férové voči Oidipovi. Ak sa v gréckej mytológii vyznáte, pravdepodobne sa nedozviete nič nové a prekvapivé, minimálne si však zopakujete poznatky. Veľkým bonusom je naozaj to, ak knihu počúvate, pretože rozprávačský štýl dodáva celej knihe väčšie grády, a neviem, či by ma tak bavila, ak by som ju čítala sama. Prízvuky a tón hlasu aj pri dialógoch tomu  všetkému dodávali neuveriteľné grády a mňa to extrémne bavilo. 

Celkovo sú však príbehy prepájané či už priamo cez osoby, alebo symboly,  a niekedy mi veľké množstvo mien spôsobovalo menší zmätok, Čo sa teda týka tohto smeru, v tomto prípade bola audiokniha možno trošičku nevýhodou, pretože pri počúvaní si človek nezapamätá toľko mien, ako keď má možnosť vrátiť sa v texte a overiť si niektoré mená. 

Knihe však dávam 4⭐️ /5, lebo tieto príbehy veľmi rada počúvam, a síce som začala až druhou časťou, nevadí mi to. Už teraz sa teším na knihu Mýty a dúfam, že bude aspoň tak isto dobrá.


Originálny názov: Heroes 

Názov: Hrdinovia

Autor: Stephen Fry

Dĺžka: 15:00 hod

Rok vydania: 2022

Formát: audiokniha

Vydavateľstvo: OneHotBook 

Knižná verzia: Tatran, 2021, 372 str., ISBN 9788022212250


KNIHU ODPORÚČAM ČITATEĽOM, KTORÍ MAJÚ RADI GRÉCKU MYTOLÓGIU PODANÚ FORMOU ROZPRÁVANIA.


Obsahové varovanie:

° smrť, boje, vraždy

° intrigy

Pozitíva knihy:

+ výborné počúvanie audioknihy

+ pútavé spracovanie histórie

Negatíva knihy:

- vo forme audioknihy ťažšie zapamätateľné mená postáv a ich prepojenia