Každý deň je príležitosť na úsmev! 

Hravý jún

01.06.2023

Tento rok bude jún patriť nie len deťom, ale aj nám dospelým! 

Pripravila som si pre vás aktivitu HRAVÝ JÚN, v ktorej na vás čaká 9 úloh. Cieľom tejto aktivity je aspoň na chvíľku sa stať opäť dieťaťom a spestriť si trošku tento mesiac. Všetky úlohy nájdete v šablóne na konci tohto článku, ktorá je upravená na formát A4. Počas celého júna máte čas splniť aktivity v ľubovoľnom poradí tak, ako vám to bude vyhovovať.  Úlohy sú pripravené alebo prispôsobené tak, aby ich mohol plniť ako jednotlivec, tak aj rodič s dieťaťom. Aktivita prebieha súčasne aj na Instagrame, kde nájdete prispôsobenú šablónu na tento formát. Po splnení všetkých úloh si poznačíte dátum, kedy ste aktivitu splnili (kľudne si nájdite inú formu označenia, napríklad nálepky), ak sa zapájate na Instagrame označíte ma vo vyplnenej šablóne.  Keď sa vám podarí splniť všetky úlohy, pošlite mi fotku vyplnenej šablóny a zo všetkých zúčastnených následne vylosujem jedného víťaza, ktorý získa malú pozornosť.

Nižšie Vám bližšie predstavím úlohy s prípadnými inšpiráciami.

1.) Pozri si rozprávku

Jednoduchá úloha, ale pozor! Rozprávku musíš sledovať aktívne, nie iba pustenú v pozadí pri varení alebo inej aktivite. Výber nechám úplne na tebe, môže ísť o staršiu Disneyovku, ale aj o tie novšie. Kľudne si môžeš spraviť aj maratón, no na splnenie úlohy ti stačí vidieť jednu celú rozprávku. Ak si chceš film naplno vychutnať choď do kina a pozri si takú, ktorú práve dávajú v kinách. Rozprávku si však musíš vybrať sám. 

2.) Priprav si maškrtu

Detstvo sa neodmysliteľne spája so sladkosťami, cukrovinkami a inými dobrotami. Neváhaj a urob radosť aj sám sebe. Sprav si puding s ovocím a piškótami, upeč si s deťmi koláč podľa receptu od tvojej maminy, či babky alebo si daj na večeru povestnú krupicovú kašu. Ak zrovna nemáš chuť na nič sladké, poteš sa tvojím obľúbeným jedlom, ktoré si vychutnáš a prenesieš sa tak zmyslami do tohto obdobia. 

3.) Vyrob si originálnu záložku

Kreatívna činnosť pomáha deťom nie len v jemnej motorike, ale predovšetkým rozvíjať ich fantáziu. My dospelí často zabúdame popustiť jej uzdu, preto je najvyšší čas opäť ju v sebe objaviť. Ako správny knihomoľ si môžeme vyrobiť originálnu záložku, ktorých nikdy nie je dosť. Jeden tip nájdeš aj na konci týchto úloh, kde ťa čaká foto-návod na jednoduchú a rýchlu záložku, ktorú zvládneš sám, ale môžeš zapojiť aj svoje deti.

4.) Prečítaj  si príbeh pre deti

Svoju novú záložku môžeš hneď využiť pri ďalšej úlohe. Ak máš možnosť prečítaj si knihu zo svojho detstva, alebo aj inú. Knižka môže byť ľubovoľne dlhá, môže byť obrázková, no musí obsahovať aj nejaký text. Knihu si musíš vybrať a prečítať sám od seba, môžeš si nejakú požičať aj od svojho dieťaťa, no nemôže to byť primárne tá, ktorú mu čítaš pred spaním. Pri tejto aktivite ide hlavne o teba, takže príbeh síce môžeš čítať s ním, no výber musí byť úplne na tebe. 

7.) Dopraj si pohyb

Deti dokážu pretancovať celé poobedie a hneď za tým odbehnúť maratón. Zašportuj si aj ty. Vezmi korčule, bicykel, kolobežku a choď von. Zatancuj si na obľúbenú pieseň, alebo si len tak poskáč. Uznávam akýkoľvek spôsob pohybu, ktorý je iný, ako počas tvojho bežného dňa. Maminy, čo takto naučiť svoje deti skákať cez gumu? Alebo si poskákať s nimi škôlku, či spraviť diskotéku? A kto hovorí, že húpačky sú len pre deti? 

5.) Vymaľuj si omaľovánku

Opäť tu máme činnosť zameranú na kreativitu. Tvojou úlohou bude vymaľovať si ľubovoľný obrázok, ráta sa aj mandala alebo antistresová omaľovánka, výber nechám úplne na tebe. Uznávam aj obrázky vyfarbené v mobilnej aplikácii, diamantové obrázky, ľubovoľné kreslenie, alebo inú tvorivú činnosť spojenú s kreslením, či vyfarbovaním. Úloha sa však nesmie rátať v spojení s úlohou č. 3. Ide o samostatný projekt. 

8.) Zahraj si s niekým hru

Človeče, nehnevaj sa! Aj to môže byť aktivita, ktorú zahŕňa tento bod. Hraj sa. Či už spoločenské hry s partiou, priateľom, manželom alebo deťmi. Pozor, v tomto bode neuznávam hru na mobile alebo Playstation, iba v prípade, ak tak nerobíš pravidelne. Urob niečo výnimočné, zapoj do toho aj svoje deti a ukáž im svoju hravosť, alebo vymysli aktivitu pre kolegov. Úloha nesmie byť spájaná s aktivitou č.6 a s č.7., opäť ide o samostatnú činnosť. 

6.) Posladaj si niečo

Stavebnice, kocky, legá, puzzle. Ako deti sme dokázali poskladať veľký hrad, vytvoriť cesty a niekedy aj celé mestá. Prečo túto činnosť neobnoviť? Poskladaj si puzzle (aspoň 100 dielikov), vytvor si niečo z lega, jednoducho skladaj. Zastav sa, pusti si do pozadia hudbu a aspoň chvíľu si dopraj sústredenie na skladanie. Úloha sa považuje za splnenú, keď dokončíš celý projekt. Do tejto aktivity kľudne zahrň aj svoje deti. 

9.) Dovoľ si oddychovať

Deťom je to jedno. Keď sú unavené zaspia aj nad tanierom, v aute, či počas hry. Ako deti sme síce poobedný spánok bojkotovali, ale dnes by sme kvôli nemu spravili aj nemožné. To je ďalšia "aktivita", pointou ktorej je práve nebyť priveľmi aktívny. Dopraj si oddych, vylož si nohy, daj si teplý kúpeľ, navštív kozmetičku, urob čokoľvek, pri čom zrelaxuješ a nemáš čas robiť to pravidelne. Jednoducho oddychuj, ako dieťa, keď sa cíti unavené. 

Opakujem, cieľom aktivity je predovšetkým sa zabaviť, zaspomínať si a objaviť v sebe detskú radosť a šťastie z každej činnosti, ktorú vykonávajú. Ak sa ti podarí splniť všetky úlohy je to úspech, no ak stihneš čo i len 3 také, ktoré bežne nerobievaš je úspechom aj to. Budem sa tešiť na inšpiráciu od vás, ak ma pri konkrétnych činnostiach označíte na Instagrame, prezdieľam vás a môžete inšpirovať aj ostatných. Buďme hraví, buďme kreatívni, buďme na chvíľku opäť deťmi!


Návod na jednoduché záložky, ktoré si môžete vyrobiť sami, alebo aj s deťmi. Zároveň slúžia ako inšpirácia k aktivite č.3Budete potrebovať:

  • drevené paličky (zohnala som v TEDI, balík za 1€, ale ak idete pani doktorke, určite vám s radosťou jednu paličku daruje)
  • vlnu ľubovoľnej farby (TEDI za 1€)
  • korálky a iné ozdoby na navliekanie (odporúčam hrubšie očká, TEDI od 0,55€)
  • kartón na výrobu šablóny
  • nožnice
  • môžete využiť aj washi pásky, lepiace trblietky, či nálepky

1.) Okolo drievka začneme obmotávať vlnu. Najprv na uzlík obviažte začiatok, aby sa vám vlna nerozplietla a pokračujte ďalej po dĺžke celého drievka. Oválne časti nechajte voľné. Tento krok sa môže zdať dlhší, no je na vás v akej hrúbke, a s akými rozostupmi budete vlnu obmotávať. Môžete zvoliť aj viacero farebných kombinácií a vytvoriť si tak napríklad dúhovú verziu. Keď sa dostanete na koniec drievka, opäť vlnu poriadne zaviažte. Jednoduchšia a ľahšia verzia sa dá dosiahnuť, ak vlnu vymeníte za washi pásky a drievko jednoducho oblepíte alebo poprosíte vaše dieťa, aby vám drievko ľubovoľne pokreslilo. 

2.) Vezmite si nožnice a podľa obrázku si vytvorte šablónu Následne si vďaka tejto šablóne vytvoríme strapec, ktorý bude ukončením záložky a z knihy bude krásne visieť. Na vrchnú užšiu časť šablóny vám priložiť si odstrihnutý kus vlny (alebo bavlnky, či hrubšej nite), vďaka čomu si uľahčíte následne navliekanie a priviazanie k drievku. Vlnu obtáčame okolo celej výšky šablóny, pričom sa snažíte dosiahnuť hrubší vzhľad.  

3.) Cez stredný otvor v šablóne prevlečieme kúsok vlny a poriadne priviažeme všetky časti k sebe, čím sa nám tvar rozdelí - menšia hlavička ostane vyššie a väčšia nižšie. Spodok tejto väčšej časti prestrihneme, čím sa nám objem otvorí a strapec máme hotový. Odporúčam vrch strapca tiež stiahnuť už prevlečenou vlnou, aby držal na svojom mieste.

4.) Na časť vlny alebo bavlnky, ktorá prechádza hlavičkou strapca začneme navliekať v ľubovoľnom poradí korálky a ozdoby, ale neprežeňte to. Táto časť bude z knihy visieť, preto dbajte na to, aby nebola príliš dlhá, alebo ťažká, pretože by mohla knihu poškodiť.  

5.) Ostáva nám už len strapec z ozdobami pripevniť k pripravenému drievku. V drievku si opatrne vytvorte dierku. Odporúčam nerobiť to tesne pri hrane, aby vám drievko neprasklo. Ja som si dierku spravila pomalým točením ostrejšej hrany nožníc do drievka. Túto časť spravte vy, dospelý, aby si dieťa pri nej neublížilo. Ak máme dierku hotovú, prevlečieme vlnu alebo bavlnku, na ktorej sú ozdoby cez dierku a priviažeme. Zvyšnú časť odstrihneme a záložka je hotová.