Každý deň je príležitosť na úsmev! 

Hotel

11.05.2022

Túto knihu s veľmi výstižným názvom by som zaradila do kategórie "jednoduché čítanie". Dej plynie pomaly, ale nevlečie sa, naopak cítite sa byť priamo jeho súčasťou.

V knihe Hotel totiž sledujeme príbeh jednej sympatickej rodiny, ktorá vlastní hotel na Nantuckete, a tak máme vďaka nim možnosť nahliadnuť do tajov hotelierstva. Počas čítania som si viackrát pomyslela, aká zaujímavá a zároveň náročná, a miestami obmedzujúca práca to je, obzvlášť, ak nepatríte k rádovým zamestnancom, ale ste priamo jedným z majiteľov a staráte sa tak predovšetkým o svoj biznis.

Postupne stretávame členov rodiny Whitleyovcov, kde každý jeden z nich má svoju pozíciu. Zároveň však sledujeme aj ich osudy a životy mimo hotela. Kniha začína miernou drámou, čo je ale asi jediná dráma za celú knihu, a to výmenou generálnej riaditeľky, kedy starý otec, majiteľ hotela, odvolá jednu svoju vnučku Andreu pre jej autoritatívny prístup k zamestnancom, a na jej miesto dosadí druhú svoju vnučku, Paulu, ktorá je jej pravým opakom. Všetci ju majú radi a jej práca je vždy vykonaná dôsledne. Doteraz pracovala na pozícii ekonómky, preto je pre ňu pozícia generálnej riaditeľky výzva, zároveň má aj obavy, ako bude ďalej vychádzať s Andreou, ktorá sa cez to nevie preniesť. Ona však dostane ponuku na pozíciu komorníka, a práve táto pozícia bola pre mňa novinka. Doteraz som sa s takouto pozíciou u nás ešte nestretla - jej náplňou je informovať návštevníkov o možnostiach výletov, odporúčať im dobré reštaurácie, objednávať pre nich taxi služby či inú dopravu. U nás to robia primárne na recepcii, no tu mali na to vyčlenenú samostatnú pozíciu. Myslím, že ak by som pracovala v hoteli, tak táto pozícia by ma určite bavila.

Môžeme sledovať aj príbeh Nicka, ktorý je bratom Pauly, a v hoteli je pomocník šéfkuchára. Jeho príbeh oživí predovšetkým návšteva známej celebrity Belly, ktorá si prišla anonymne na Nantucket oddýchnuť, Nick ju nespozná, a tak sa konečne Bella cíti sama sebou. Táto dejová linka bola tiež zaujímavá, pretože sme mali možnosť nahliadnuť do nepohodlia známych ľudí, ktorí sa aj na dovolenku musia skrývať, nosiť veľké klobúky a farbiť si vlasy, aby im bolo dopriate aspoň aké-také súkromie. 

V hoteli spoznávame aj tajomného Davida, ktorý z pozície konzultanta dohliada na zaškoľovanie Pauly, aby ubezpečil starého otca, že jeho rozhodnutie bolo správne. Tiež má však osobný príbeh, ktorý aj keď je v úzadí k téme hotela, nie je nepodstatný. Odkazuje na dôležitú tému Alzheimerovej choroby, ktorá postihla jeho matku a útrapy nie len pre samotného pacienta, ale ja jeho rodiny. 

Postavy boli všetky sympatické, aj keď som si zo začiatku myslela, že samotná Andrea bude mrcha, nebolo to tak, a aj jej postavu som si obľúbila. Nemám vyslovene obľúbenca, ale ani nikoho, kto by mi bol nesympatický. Všetci boli práveže až moc dobrí, milí, sladkí, až sa mi miestami nechcelo veriť, že to tak môže fungovať. Zatiaľ čo anotácia mi hneď v prvej vete sľubovala "Tajomstvá a klamstvá",  ja som to v celej knihe nenašla. Stále som čakala na ten moment, kedy sa udeje niečo tajomné, intrigánske, ale stále nič. Príbeh si plával ďalej v milej atmosfére chodu hotela, bez nervy drásajúcich problémov, ktoré by trošku zamotali dej. To trošku krotí moje nadšenie z knihy, pretože aj napriek tomu, že sa čítala veľmi dobre a rýchlo, nedostala som to, na čo som sa tešila.

Štýl autorky bol veľmi čitateľný, nepoužívala zložité vety a súvetia, naopak príbeh bol písaný v krátkych vetách, ktorými vždy vystihla podstatu. No priznám sa, niekedy mi to prišlo až veľmi jednoduché a miestami by som prijala dej trošku rozvinutejší. Občas to vo mne vyvolávalo pocit, že čítam slohovú prácu na tému rozprávanie. Práve vďaka tomu som knihu zaradila aj k odpočinkovému čítaniu, pretože všetko z vety hneď pochopíte, nie sú tu žiadne skryté významy, či symboly, na ktoré sa neskôr autorka odvoláva. 

Knihu určite odporúčam, ak zrovna nemáte chuť na nič prekombinované, je to veľmi nenáročné čítanie. Je úplne ideálna k vode, na pláž, alebo na cestu v lietadle, kedy by vám nevadilo pri knihe aj zaspať. To nie je brané ako výčitka, ale naopak, ako jej prednosť, pretože vás nevyčerpáva, naopak plyniete si príbehom, stránka za stránkou, a aspoň na chvíľu sa cítite ako súčasť veľkej rodinnej hotelovej firmy, ktorú máte možnosť z diaľky pozorovať. Knihe dávam 3,5⭐️/5.

Originálny názov: The Hotel

Názov: Hotel

Autor: Pamela Kelley

Počet strán: 288

Rok vydania: 2022

Väzba: pevná väzba 

Vydavateľstvo: Fortuna libri

ISBN: 9788057302308


ZA POSKYTNUTIE KNIHY NA RECENZIU ĎAKUJEM VYDAVATEĽSTVU FORTUNA LIBRI


Kliknutím na obrázok si môžete zakúpiť knihu: