Každý deň je príležitosť na úsmev! 

Hirošima

14.09.2021

Čo viete o udalosti, ktorá sa stala 6. augusta 1945

Pri tomto roku všetci spozornieme, pretože väčšina historických udalostí sa spája s II. sv. vojnou, a inak tomu nie je ani pri tomto augustovom dátume. V tento deň bola v čase 8:15 zhodená jedna z dvoch atómových bômb na japonské mesto Hirošima, ako odplata za útok na Pearl Harbor, a práve táto udalosť spustila proces, v ktorom napokon Japonsko uznalo porážku a kapitulovalo.

Na dejepise sa o tejto katastrofe učíme okrajovo, vieme, že bomba sa volala Little Boy, a to je asi všetko. Vo filme Pearl Harbor je táto scéna znázornená ako kulisa na pozadí romantického trojuholníka a tiež sa jej nevenuje veľká pozornosť. Tento čin bol dokonca dlhé roky tabu, nikto o tejto katastrofe nechcel hovoriť, dôsledky zasiahli celý svet, nikto nepredpokladal, aké obludné rozmery nadobudne rozhodnutie použiť nový typ zbrane na nevinných civilistov. A presne týmto rozmerom sa venuje kniha Hirošima, ktorá najmä v prvej časti bez okolkov opisuje hrôzy tejto udalosti.

Slečna Sasakiová, obyčajná úradníčka, ktorá v čase 8:15 sedela s kolegyňou v kancelárii a rozprávali sa.
Doktor Fudžii,  lekár, ktorý si v čase 8:15 otvoril na verande noviny.
Pani Nakamurová, vdova, ktorá v čase 8:15 z okna pozorovala suseda, ktorý kvôli vojne búral svoj dom z nariadenia vlády.
Páter Kleinsorge, nemecký jezuitský kňaz, ktorý v čase 8:15 ležal v misijnom dome a čítal časopis.
Doktor Sasaki, mladý začínajúci chirurg, ktorý v čase 8:15 niesol vzorku krvi do laboratória.
Reverend Tanimoto, pastor, ktorý v čase 8:15 niesol na vozíku šatstvo z domu bohatého suseda.

Toto všetko sú preživší prvého z dvoch atómových útokov., ktorým sa neskôr hovorila hibakuša, a z pohľadu ktorých môžeme čítať o tejto udalosti. Každý to prežíval inak, no všetci vedeli, že sa udialo práve niečo hrozné. Čítať o tejto katastrofe, ktorá navždy zmenila pohľad celého sveta na atómovú energiu je miestami tak mrazivé, až cítite agóniu, ktorú prežívali obete tejto katastrofy. 6.8.1945 sa všetci vyššie spomínaní vybrali do práce alebo začínali svoj deň tak, ako im vojnový stav dovoľoval, no netušili, že sekundový nehlučný záblesk silného svetla navždy zmení ich životy. Útok trval krátko, nikto nevedel, čo sa udialo, nebolo počuť žiaden výbuch. Zrazu iba pocítili neuveriteľnú tlakovú vlnu a jedným žmurknutím sa ocitli v troskách budov uprostred horiaceho mesta, obklopení tisíckami mŕtvych. Nebudem Vás zaťažovať konkrétnymi číslami mŕtvych, mne pri tých číslach zvieralo hrdlo, keď som si predstavila, že toto všetko sa udialo v jednej sekunde. Ľudia, ktorí boli v čase útoku bezprostredne pri výbuchu sa dokonca ani nenašli, nenašli sa z nich ani len  kúsky oblečenia, jednoducho sa vyparili, zmizli, akoby ani nikdy neexistovali bez možnosti byť pochovaní. 

Najmä prvá polovica knihy, ktorá opisuje tieto udalosti hneď po útoku je veľmi silná a nabitá emóciami, čítať o tom, ako ľudia mali na nahých telách vypálené vzory šiat, ktoré pri výbuchu na nich zhoreli, bolo hrozné. Ženy mali na sebe vypálené vzory kvetov z kimona, muži rukávy z košieľ, na tento fakt vplývala najmä farba oblečenia. Silné bolo čítať aj o tom, ako tesne po výbuchu prišla víchrica vyvolaná silným radiačným prostredím a dokonala túto skazu. Veľmi ma zasiahlo, keď jeden z vyššie spomínaných hovoril, ako chcel pomôcť ľuďom, ktorí trpeli a tak ich loďkou preniesol na pobrežie a nechal ich ležať na piesku, kým nepríde pomoc, no keď sa na druhý deň zobudil po tom, ako od vyčerpania zaspal, ich telá videl plávať na hladine, pretože prišiel silný príliv a oni, bezmocní sa pohnúť, sa v tichosti utopili. Mŕtvych ľudí  v nemocnici podľa zvyku a tradícii pálili, aby ich pozostatky odovzdali prípadným preživším príbuzným, ich popol dávali do obálok, no mŕtvych bolo toľko, že s nimi zaplnili celú miestnosť. Neuveriteľné, koľko mŕtvych, o ktorých nikto nehovorí, pretože sú na strane porazených. Ako sa v knihe spomína, ľudia, najmä lekári, začali tušiť, že niečo s týmto bombovým útokom nie je v poriadku, keď v spodnej časti nemocnice, ako jediné neporušené prístroje ostali RTG platne. Dnes už vieme prečo, no vtedy si nikto ani len nepredstavoval, že radiácia môže byť použitá ako zbraň.

Druhá polovica knihy sa venuje dlhšiemu obdobiu po útoku a dôsledkom-fyzickým aj psychickým, ktoré obete, ale aj spoločnosť pociťovala dlhé roky. Venuje sa osudom ľudí, ktorí svoje prežívanie udalosti opisovali v prvej časti. Opisuje akými zdravotnými problémami trpeli, ako to ovplyvňovalo ich život - nie len pracovný, kedy ich v prvých rokoch po útoku kvôli zraneniam nechcel skoro nikto zamestnať, pretože bývali často veľmi unavení, ale aj ten súkromný, kedy boli odmietnutí na vydaj, pretože bolo priveľké riziko, že nedokážu splodiť potomkov. Niekomu sa darilo viac, niekomu menej, no aj keď si všetci niesli traumu z tejto udalosti, všetci vedeli, že život ide ďalej.

Táto časť hovorí ale aj o tom, ako Amerika mlčala o hrôzach, o tom, ako sa Hirošima stala oficiálne prvým mestom, na ktorom sa pozorovali dlhodobé účinky dovtedy nepoznanej radiácie, ale tiež spomína aj to, ako toto mesto doslova povstalo z popola a stalo sa úplne novým mestom, ktoré vybudovalo všetky inštitúcie nanovo, a ktoré sa spamätalo z tejto stigmy.

Len pre doplnenie udalostí za seba spomeniem, že si treba uvedomiť, že takýto istý scenár bol aj v meste Nagasaki. Hrozné, čoho je ľudstvo schopné. Vojna nepozná víťazov, sú v nej iba porazení. Spoločnosť už nikdy nemôže dopustiť takúto skazu, a nezabudnime, že pri spomienke na obete druhej sv. vojny si nespomínajme iba na obete holokaustu, ale aj na každého jedného nevinného civilistu, ktorého život padol v nezmyselnom politickom zápase a je jedno, či na strane oficiálnych víťazov, alebo tých porazených.

Ak vás zaujíma II. sv. vojna, no chcete si prečítať niečo aj z druhej strany barikády, knihu vám určite odporúčam, no pripravte sa, najmä jej prvá časť sa nečíta ľahko. Hrôzy opísané v tejto knihe totiž umocňuje fakt, že sú to reálne udalosti, ktoré zapríčinil človek.

Originálny názov: Hiroshima

Názov: Hirošima

Autor: John Hersey

Počet strán: 192

Rok vydania: 2021

Väzba: pevná väzba

Vydavateľstvo: IKAR

ISBN: 9788055170879


ZA POSKYTNUTIE KNIHY NA RECENZIU ĎAKUJEM VYDAVATEĽSTVU IKAR


Kliknutím na obrázok si môžete zakúpiť knihu: