Každý deň je príležitosť na úsmev! 

Harry Potter a Kameň mudrcov

19.02.2022

Túto knihu a celkovo sériu nemusím nikomu predstavovať,  bol to si môj 10 rereading, a práve pri ňom som si uvedomila, ako veľmi mi niektoré pasáže z kníh chýbajú vo filmoch, no napriek tomu, aká veľká láska celý svet Harryho Pottera je. Aj napriek tomu, že som opäť čítala prvú časť príbehu, nebudem sa rozpisovať o ňom, ale pojmem to ako celok o Harry Potterovi a rozdielom medzi knižnou a filmovou verziou.

Rowlingová vytvorila magické miesto, kde si celá moja generácia, a aj generácia po mne, a aj generácia dnešných detí, dokáže nájsť imaginárnych priateľov, zosobniť sa v postavách, či dovoliť si snívať svoj čarodejnícky sen. Citáty z knihy sa stali povestnými, neexistuje človek, ktorý by nevedel, čo je to Rokfort, a predsa len, rozdiel medzi čitateľmi kníh a filmovými nadšencami je poznať z diaľky

Filmový fanúšik totiž nikdy nepochopí, o kom sa to knižný nadšenci bavia, keď spomínajú Zloducha, ktorý robil zle nielen študentom, ale aj profesorom, a jediný, koho sa vždy bál je Krvavý barón. A čo takto mrzutý profesor Binns, jediný učiteľ duch, ktorý učil Dejiny mágie a bol tak nudný a nezáživný, že ani on sám si nestihol všimnúť, že zomrel. Vedeli ste napríklad, že to bol práve on, kto rozprával žiakom legendu o Tajomnej komnate, a nie profesorka McGonagall? 

Ak ste čítali knihu, presne viete, kde je rokfortská kuchyňa, a aj to, že je plná domácich škriatkov. Jej súčasťou je dokonca aj odvrhnutý domáci škriatok Winky, melodramatické škriatkovské dievča, ktoré bolo z dlhej generácie škriatkov slúžiacich rodine Bartyho Croucha, no nešťastnou udalosťou dostane "výpoveď", a tak skončí po boku Dobbyho v Rokforte. Celkovo celá "sabotáž", ktorú spriadala Hermiona na záchranu škriatkov bola úžasná, a ešte viac zobrazovala Hermionu, ako ochrankyňu slabších.  Ďalšia vec, ktorú by som si želala vidieť vyobrazenú aj na filmovom plátne je hodina Veštenia v podaní kentaura Firenzeho. V knihe bolo toto prostredie opisované úžasne - les prenesený do miestnosti, kde sa študenti učili akoby boli jeho skutočnou súčasťou. 

Najviac vo mne rezonovala zmena povahy Dumbledora, osobne mi viac vyhovuje z prvej časti knihy, ako z posledných častí filmu. V knihe je rozvážny, mierne šibnutý, no veľmi inteligentný, zatiaľ čo vo filme je plný energie a priveľmi razantný. 

Je pochopiteľné, že filmári majú obmedzený priestor a hlavne čas, a musia preto dôsledne zvažovať, čo divákovi ponúknu, a čo vynechajú, aby divák chápal súvislosti, no naopak o nič dôležité neprišiel. Je to nesmierna škoda, pretože tých vecí, o ktoré boli diváci ukrátený je nespočetne veľa. V každej knihe sa nájde niečo, čo čitateľa fascinuje, no pochopí to len iný čitateľ, pretože filmový divák to nemá odkiaľ vedieť. 

Či už je to odtrpazlíkovanie Wasleyovskej záhrady, rodinná Weasleyovská dráma okolo Percyho kariéry na ministerstve, stávkovanie Luda Bagmana, osobnosti metlobalu, kompletné vysvetlenie obojstranného zrkadla, ktoré sa síce vo filme mihne, ale postrádame, ako sa k nemu Harry dostal,  Snape a jeho rodinná história, a prečo si hovoril Polovičný princ, a mnoho iných vecí, ktoré by vydali na ďalšiu stranu.  

Nie je tajomstvom, že málokedy je film lepší, ako kniha, a pri Harry Potterovi to platí dvojnásobne. Ak ste knihy nečítali, venujte im svoj čas a verte mi, na viaceré scény z filmu sa budete pozerať úplne inak. Veľa vecí sa vám pospája, odpoviete si na otázky, ktoré ste síce teraz niekde v podvedomí mali, ale nedávali ste im význam, a v konečnom dôsledku, v knihách nájdete oveľa viac, ako len scény spomínané vyššie. Je naozaj fascinujúce, aký úplne nový nesmrteľný svet dokázal vytvoriť obyčajný smrteľník vo svojej hlave, a vytvoril z neho fenomén. Som neskutočne rada, že aj ja sa môžem nazývať generáciou Harryho Pottera, pretože keď prišiel na poličky kníhkupectiev, mala som celé detstvo pred sebou a s Harrym som priam vyrastala. 

Napriek tomu, že vo filmoch veľa vecí nie je, oba svety Harryho Pottera, či už knižný alebo filmový milujem, je to dôvod, prečo milujem knihy, a či knihy čítam 3x alebo 10x, vždy tam nájdem niečo nové. Dokonca si niekedy želám čítať celý príbeh tak, akoby to bolo prvý krát, a všetky tie emócie a pocity zažiť znovu. Nie je rok, kedy si nedám filmový maratón, a aj keď všetky scény viem naspamäť, nikdy sa mi to nezunuje. Som neskutočne rada, že sa mi podarilo splniť si sen, a navštíviť filmové štúdia Warner Bross neďaleko Londýna. Tento zážitok a ten povestný mráz na chrbte pri pozeraní sa na veľkolepú maketu Rokfortu doprajem každému.

Jednoducho:

"After all this time? ALWAYS!"

Originálny názov: Harry Potter and the Philosopher's Stone

Názov: Harry Potter a Kameň mudrcov

Autor: J. K. Rowling

Počet strán: 320

Rok vydania: 2015

Väzba: brožovaná vázba (paperback)

Vydavateľstvo: IKAR

ISBN: 9788055143071