Každý deň je príležitosť na úsmev! 

Gentlemanská stávka

04.04.2023

Kniha, ktorá klame obálkou.

Podľa nej by som totiž čakala príbeh podobný napríklad tomu od Vi Keeland, alebo Penelope Ward.  Zdanie však klame, pretože príbeh aj napriek iskrivému náboju podobnému dielam vyššie spomínaných autoriek, je v niečom predsa len odlišný. Nie je totiž situovaný do prostredia dnešnej doby, ale presunieme sa do historického Anglicka, kedy sa manželia hľadali na plesoch, manželky sa nahovárali pri dvorení a spoločenské postavenie bolo základom pre spokojný život. A to je teda niečo, čo som rozhodne od knihy nečakala, no milo ma to prekvapilo.

Emily Meanwillová, Adam Blackburn, gróf Cranshaws - dvaja ľudia, ktorí na seba narazia na jednom takomto plese, no obaja naň prišli s iným úmyslom. Ona potrebovala nutne manžela, aby sa vymanila spod vplyvu mocného Nicholasa, on potreboval ženu ochotnú sa za neho vydať, aby skrz jej poníženie vyhral krutú stávku. So svojim priateľom sa totiž stavil o to, kto prvý dokáže namotať prvú ochotnú slečnu na vydaj, a následne ju nechať osamotenú stáť pred oltárom, čím ju zahanbí pred celou spoločenskou smotánkou. 

Adam bol sám prekvapený, ako mu to s inteligentnou Emily ide ľahko, no rýchle dvorenie a ešte rýchlejšie zasnúbenie vystriedalo to najrýchlejšie precitnutie, aké sa mu zatiaľ dostalo. Keď totiž nečakane odhalila jeho úmysly, prekvapilo ho, ako často na ňu myslí a má potrebu byť tam, kde je aj ona. Pristihla som sa však pri tom, že aj napriek jeho nespochybniteľnej charizme mi časom začal liezť na nervy pre jeho neústupnú hranú ľahostajnosť. Až moc sa hral na nedostupného a občas som sa čudovala Emily, že ho už dávno nekopla do jeho ctenej grófskej zadnice. Samozrejme, aj on si niesol svoje vnútorné boje, ktoré do veľkej miery ovplyvňovali jeho správanie, no ja by som s ním toľko trpezlivosti nemala.

Emily som si hneď obľúbila, presne vedela, čo chce, čo potrebuje, a prečo to musí urobiť. Tiež však nečakala, že Adam sa jej dostane až tak pod kožu. Bola inteligentná, vzdelaná, slušne vychovaná, a vedela sa za seba postaviť. Vždy to však na môj vkus prišlo príliš neskoro.  Veľmi sa mi však páčil jej vzťah s komornou Agathou, ktorá jej bola ako mama. Medzi nimi vládla vzájomná podpora, úprimnosť a dôvera, a bola som rada za Emily, že takúto postavu mala nablízku. 

Dôležitú úlohu hrali aj postavy Nicholasa, Johna a pre mňa je veľmi zapamätateľný aj Edward - stávkový rival Adama. Prvý menovaný ovplyvnil vo veľkej miere život hlavnej hrdinky, a aj napriek tomu, že nezvolil správnu formu dvorenia, a jeho štýl dokazovania lásky mi nesedel, miestami som mu fandila viac, ako Adamovi. Možno to bolo tým, že Adam ma svojou ľahostajnosťou niekedy iritoval, a akosi som už vyrástla z toho, že ženy sú zaláskované do najväčších idiotov, a tých, ktorí ich naozaj ľúbia prehliadajú. Nicholasov osud ma však šokoval, a v tej chvíli som si myslela, že už teda vieme záver, no autorka prekvapila.

John mi bol sympatický od prvej strany, ako jediný si uvedomoval hranice medzi tým, čo je zábava, a čo už je krutá ľahostajnosť voči inému človeku. Autorka ma trošku aj zmiatla, lebo som sa trošku bála, že nakoniec sa zamiluje do Emily aj on, a to by bol už hotový hárem, ale on sa svojimi činmi len snažil otvoriť oči Adamovi. Jeho tajomný príbeh je však stále pre nás záhadou a veľmi by som prijala, keby nám autorka jeho tajomstvo odhalila v ďalšej časti. Edward, ach. Tak, ako mi bol John hneď sympatický, tak som jeho hneď neznášala a veru moje pocity k nemu ma nesklamali. To, čo spravil v závere knihy ho na rebríčku korunovaných idiotov vystrelilo na vrchol. 

Autorka vytvorila výborný príbeh, v ktorom romantický trojuholník hrá hlavný prím, istú časť je z trojuholníka dokonca štvoruholník, no aj tak viete vždy presne definovať, kto má aké úmysly. Vôbec nie ste zmätení z toho, čo sa v príbehu deje a hltáte ho stranu za stranou. Dynamiku príbehu zvládla autorka výborne. Svižné kapitoly vám nedovolili stratiť záujem o pokračovanie príbehu a dokázali si vás naplno udržať. Autorkin svieži štýl, výborne vyskladané vnútorné emócie postáv a tiež vierohodná priama reč postáv dotvára tú správnu atmosféru príbehu. Nezdržiava sa totiž zbytočnými opismi prostredia, ale upriamuje pozornosť na samotné postavy, ich tajomstvá, strachy, úmysly, čím si k nim dokážete hneď vytvoriť vzťah. Čo tiež oceňujem je aj originálny štýl kapitol, ktoré niesli veľmi zaujímavé názvy, svojsky a s nadhľadom definovali danú kapitolu. 

Čo sa týka "horúcich" scén, tie autorka tiež zvládla, žiadne morské prirovnania, či zelovoc sa nekonal. Kniha nebola týmito dospeláckymi aktivitami preplácaná, všetko bolo primerané, aj keď pri jednej konkrétnej scéne som si pomyslela, že toto je trošku neuveriteľné, nejako extrémne ma to nevyrušovalo. Chémiu medzi postavami tiež autorka napísala uveriteľne, a niektoré scény ste si vedeli priamo predstaviť pred očami. 

Záver nechala autorka otvorený, karta sa obrátila, a ten, čo sa zahrával s citmi druhých sám skončil so srdcom na kusy, a tá, čo ľúbila zatvrdla, ako skala, som preto zvedavá, ako autorka zamieša karty v ďalšej časti, na ktorú budem určite netrpezlivo čakať.

4⭐️/5

Názov: Gentlemanská stávka

Autor: Martina Hlubocká

Počet strán: 320

Rok vydania: 2022

Väzba: pevná väzba 

Vydavateľstvo: Bestseller

ISBN: 9788082520432


KNIHU ODPORÚČAM ČITATEĽOM, KTORÍ MAJÚ RADI HISTORICKÉ ROMANCI A ĽÚBOSTNÝ TROJUHOLNÍK


Obsahové varovanie:

° sexuálne scény

° alkohol, omamné látky

° prostitúcia

° smrť postavy

Pozitíva knihy:

+ výborný dynamický štýl

+ príbeh nenudí

+ uveriteľnosť historického obdobia

Negatíva knihy:

- časom prílišná "ľahostajnosť" mužského hrdinu môže pripadať repetatívna