Každý deň je príležitosť na úsmev! 

Floriovci: úpadok kráľov Sicílie

12.10.2022

Záverečný diel trilógie o nekorunovaných kráľoch Sicílie ma po kúskoch zlomil. Nie len kvôli tomu, že nám opisoval koniec rozmachu tejto rodiny a veľmi trpký pád až na dno, ale niesol v sebe silné tragické udalosti, ktoré sa nedali obísť bez emócií.

K celej rodine som si vďaka predošlým knihám vybudovala vzťah. Tým, že autorka sa venovala tejto rodine skrz viaceré generácie, postavy vnímate ako vlastných príbuzných, s ktorými prežívate rodinné udalosti, tešíte sa z úspechov, ale prežívate aj bolesť. Bohužiaľ, ako sa už podľa nadpisu dalo očakávať, v tejto knihe nás čakala predovšetkým bolesť.

Začíname presne tam, kde skončil predošlý diel, Ignazio Florio st. zomrel a hlavou rodiny sa stáva jeho mladý, nevybúrený syn Ignazio ml. Z predošlej časti vieme, že pôvodne dedičom nemal byť on, ale jeho starší brat Vincenzo, ktorý ale zomrel už ako dieťa, a preto dedičská línia prešla na neho. Už v predošlom diely sme mohli vidieť náznaky povahy mladého Ignazia, ktorý bol nerozvážny, priveľmi hrdý a nevážil si takmer nič a nikoho. Z týchto nedostatkov nevyrástol, naopak, ešte viac sa posilnili, keď sa stal hlavou rodiny a prevzal plnú moc nad celým majetkom. O závere tejto rodiny som vedela už od prvej časti, keďže vtedy ma natoľko ich príbeh zaujal, že som si o nich vyhľadávala viacero informácií, takže už narodením Ignazia som vedela, že sa blíži koniec.

Stefania Auci sa však príbeh rodiny Floriovcov rozhodla podať oveľa emancipovanejšie, ako bolo na dobu, v ktorej Floriovci žili zvykom. Príbeh každého Floria nám totiž podáva aj z pohľadu ich manželiek. V prvej knihe to bola najskôr Giuseppina, prvá z rodu Florio, ktorej manžel Paolo zomrel v mladom veku. Po nej prišla na scénu Giulia, ktorá dlhé roky čakala, kým sa ju Vincenzo rozhodol vziať za ženu a dať jej meno Florio. V predošlej knihe sme príbeh rozmachu mohli pozorovať očami Giovanny, ktorá si vzala Ignazia st., no ovdovela priskoro. V poslednej knihe stretávame Francu, ktorá si svojou krásou získala celú Sicíliu a podľahol jej aj Ignazio ml., no aj ona si pre meno Florio vytrpela veľa bolesti. Neviem, čím to je, že každá žena z rodiny si prešla nejakým trápením v mene rodinného impéria, Giuseppina bola odsúvaná na druhú koľaj, pretože firma mala prednosť, Giulia bola vystavená najskôr potupe ako slobodná matka, Giovanna vedela, že manžel ju nemiluje dostatočne a jeho srdce patrí inej, no a Franca, aj napriek tomu, že mnohí muži po nej túžili nebola dostatočne dobrá pre Ignazia a podvádzal ju kade chodil

Okrem toho, že bola verejne pranierovaná si vytrpela aj oveľa väčšiu bolesť, keď jej vo veľmi krátkom časovom úseku zomreli až tri deti. To, ako autorka vie citlivo opísať bolesť a tragickú udalosť ma fascinovalo naprieč všetkými knihami. Dopraje vám čas spracovať všetky šoky, a smútiť za každou jednou postavou, smrť v týchto knihách je naozaj ťaživá, pretože sa týka predovšetkým malých detí, no autorka sa však v ich bolestiach a tragédiách zbytočne nerýpe, naozaj aj tieto udalosti podala so cťou. 

Ďalším ťaživým momentom, ktorý sa nesie celou knihou je to, ako postupne všetko zaniká a rúca sa. No nie kvôli spoločenskej udalosti, ale predovšetkým kvôli neuváženým a arogantným krokom Ignazia, ktorý nikoho poriadne nepočúval. Ak s ním niekto nesúhlasil, alebo sa mu snažil oponovať, jednoducho ho vyhodil. Takto sa postupne zbavil skúsených ľudí, ktorí pre firmu Florio pracovali dlhé roky. Postupne strácal kontakty, moc, a aj úctu ľudí. Stále si však arogantne myslel, že meno mu stačí, no až neskôr, keď bol koniec všetkého pochopil, čo dopustil a uznal svoju vinu. To, ako sa navyše správal k France sa mi hnusilo, práve kvôli nemu a jeho ponižovaniu sa aj z nej stala tvrdá osoba, ktorá svoju bolesť vyvažovala klenotami. Naozaj tragický koniec významnej rodiny, ktorá panovala na Sicílii.

Autorka si samozrejme mnohé veci domyslela a upravila tak, aby vytvorili čitateľný celok, no veľa vecí je aj dohľadateľných na internete. Knihu som čítala dlhšie ako obvykle, pretože pri každej zaujímavej zmienke, som hneď brala do rúk mobil a vyhľadávala si detaily - napríklad obraz Franci, ktorý bol v knihe opisovaný, ako jej osobný odkaz Ignaziovi o jej vznešenosti a hrdosti, ktorý namaľoval Giovanny Boldini skutočne existuje. Tiež som si čítala viac aj o automobilových pretekoch, ktoré založil Vincenzo Florio. Práve takéto drobné detaily dávajú knihe a celému príbehu veľký pocit uveriteľnosti, a možno práve preto je oveľa jednoduchšie vytvoriť si k celej rodine vzťah. 

Ako už býva zvykom, autorke sa podarilo do knihy zakomponovať aj významné historické udalosti. Vždy na začiatku kapitoly, ktorá niesla názov významného produktu daného obdobia na pár stranách opísala spoločenské udalosti a nálady. Takto sme sa v poslednej kapitole mohli dozvedieť o nástupe Mussoliniho, ktorý sa k moci dostal v období 1. svetovej vojny, ktorá tiež významným spôsobom zasiahla do života rodiny Floriovcov.  Kapitoly sú dlhšie, to už je tiež akýmsi štandardom celej ságy, ale nie sú plynulé, to znamená, že sa v nich nachádza veľa prerušení, kedy sa mení buď prostredie, alebo osoba, z ktorej pohľadu budeme čítať príbeh ďalej. Všetko však má svoj význam a preto celý príbeh pôsobí celistvo. Na konci poslednej kapitoly máme už tradičný rodokmeň, kde sú tentokrát napísaní členovia rodiny, ktorým sa príbeh primárne venuje, no na moje prekvapenie ho autorka doplnila aj ďalšou rodovou líniou, kde niektorí členovia rodiny siahajú až do dnešnej doby. Žiaľ, mužská línia Floriovcov sa ukončila smrťou Vincenza, pretože ani on, a ani jeho starší brat Ignazio, nemal syna.

Milujem túto ságu, vôbec mi nevadí, že má až 3 časti, pretože každá jedna časť má inú atmosféru, inú spoločenskú náladu a predovšetkým iných protagonistov tejto rodiny. Okrem mena však všetkých členov rodiny spája predovšetkým jedno - hrdosť na meno, ktoré nosili a elegancia s ním spojená. Ďakujem autorke za krásne prerozprávanie ich príbehu, ak je niečo, čo sa vďaka tejto rodine môžeme naučiť, je to predovšetkým to, že len skutočná drina, disciplína, a množstvo obety zaručia úspech, a je jedno v akom období. Pretože vďaka príbehu naprieč generácie sme mali možnosť zistiť, ako to vyzerá, keď sa človek  podriadi, no tiež to, ako to dopadne, keď mu všetko spomenuté chýba. 

Slovami autorky v závere knihy:

Paolo a Giuseppina, Ignazio, Vincenzo a Giulia, Ignazio a Giovanna, Ignazziddu a Franca a ich deti. Každý z vás mi čosi dal. Čosi ma naučil.

Knihe dávam očakávaných 5⭐️/5 a celú ságu určite odporúčam. Musíte ju však čítať pomaly, pretože tento príbeh si vyžaduje viac, ako len rýchle prebehnutie očami.

Originálny názov: L'inverno dei Leoni

Názov: Floriovci: úpadok kráľov Sicílie

Autor: Stefania Auci

Počet strán: 432

Rok vydania: 2022

Väzba: pevná väzba

Vydavateľstvo: (Metafora) Grada

ISBN: 9788080903626


ZA POSKYTNUTIE KNIHY NA RECENZIU ĎAKUJEM VYDAVATEĽSTVU GRADA

Kliknutím na obrázok si môžete zakúpiť knihu: