Každý deň je príležitosť na úsmev! 

Floriovci - rozkvet impéria

20.04.2022

Dielo o húževnatosti, bojovnosti, ambíciách, ale aj o trápení, smútku a bolesti. 
Dielo o biznise, obchodoch, peniazoch, ale aj o láske, manželstve a rodine.
Dielo o veľkých mužoch, a ešte väčších ženách v sicílskej rodine Florio. 

Vôbec nebudem preháňať ak poviem, že príbeh tejto rodiny ma fascinuje a patrí medzi najlepšie generačné romány, ktoré som doposiaľ čítala. O príbehu z pera talianskej autorky môžeme skutočne tvrdiť, že ide o viacgeneračný román, pretože zatiaľ čo v prvej časti série, Floriovci, sme sa stretli so zakladateľom rodinného biznisu Paolom a Ignaziom, neskôr sme príbeh sledovali očami Paolovho syna Vincenza, tentokrát sme sa ocitli v živote Ignazia, Paolovho vnuka. Tri generácie úspešnej rodiny, ktorá dokázala premeniť na úspech všetko, čoho sa dotkla.

V závere článku o prvej knihe som spomenula, aký osud nakoniec rodinu Floriovcov postretol, no v tejto knihe sme našťastie k jeho trpkému koncu ešte neprišli. Vydavateľstvo sa rozhodlo pôvodnú knihu rozdeliť na dve časti, a tak dalo čitateľovi možnosť ešte chvíľu si užívať úspechy rodiny a neprekrývať ho neúspešným koncom. A ja som za to vďačná.

Kniha totiž v sebe nesie nie len príbeh o vzrastajúcom biznise, ale predovšetkým príbeh členov rodiny Florio, konkrétne Ignazia a jeho manželky Giovanny, s ktorými sa veru život nemaznal. Ich príbeh tak vynikol samostatne a mali sme možnosť naplno pochopiť pohnútky a myšlienky, ktoré ich celý život ťažili. Ich príbeh tak neupadol do úzadia trpkého pádu. Okrem biznisu sme však čítali aj príbeh trpkej lásky  v rôznych podobách - nenaplnená láska medzi Ignaziom a jeho životnou láskou, ktorú musel opustiť kvôli výhodnému sobášu, a neopätovaná láska manžela k žene, ktorá ho úprimne milovala. Bolesť, ktorú obaja cítili priam vyskakovala zo stránok knihy a ja ako čitateľ som v tichosti plakala s nimi a pri týchto pasážach mi lámalo srdce. 

Príbeh začíname nemilou udalosťou, ťažkou situáciou, ktorá postretne raz každého - smrťou Vincenza Floria st., s ktorým sa lúči celá rodina. V tieni tejto smrti sa ocitáme v hlave Ignazia Floria, ktorý sa tak ako jediný syn Vincenza stáva hlavou rodiny, aj napriek tomu, že je až jeho tretím dieťaťom v poradí. V tejto dobe je už ženatý za Giovannu, ktorá stojí po jeho boku a stáva sa tak paňou impéria, aj keď o túto pozíciu nikdy v skutočnosti nestála. Jediné čo chcela bolo, aby ju jej muž miloval nie kvôli šľachtickému titulu, ale kvôli nej samotnej. Trpela bulímiou, ktorú si však nechcela priznať. Práve Giovanna si v tomto príbehu veľakrát získala moje uznanie, a zároveň súcit, pretože ako žena, ktorá bola vždy vytláčaná až za povinnosti v práci a Ignaziovu tajnú nenaplnenú lásku, si toho vytrpela naozaj požehnane a zvládala to s gráciou. 

Ignazio sa nebál riskovať, aj napriek tomu, že povahovo bol od svojho otca odlišný, bol rovnako húževnatý. Narozdiel od Vincenza st. nebol prchký a vsádzal predovšetkým na komunikáciu a predvídavosť. Jeho postava mi veľmi sedela, pretože v minulej časti, aj napriek tomu, že jeho otec rodinné impérium zveľaďoval, nesedelo mi jeho správanie k jeho žene Giulii, ktorú si spočiatku odmietal vziať, aj keď mu dala 3 deti. Ignazio bol iný, ku svojej žene Giovanne síce neprechovával hlboký cit, ale vážil si ju. Snažil sa, aby mala všetko, no to, čo chcela najviac jej dať odmietol - svoje srdce. Ako otec však nebol ukážkový, ale tak to u mužov z rodu Florio chodí. Tak, ako pre jeho otca, aj Ignazio venoval všetok čas rodinnej firme, a vedel, že sobáš so šľachtičnou mu síce zaručí titul, ale postavenie v spoločnosti musí obhájiť sám tvrdou prácou. Bol to práve Ignazio, ktorý začal pôsobiť aj v politike. 

Giovanna bola pre mňa najsilnejšia šedá eminencia príbehu. Autorka jej venovala v knihe veľa priestoru, a tak sme si k nej mohli vytvoriť hlbší vzťah. Páči sa mi, ako sa autorka nebojí poukázať na to, že za silnými mužmi v rodine stoja predovšetkým ešte silnejšie ženy. Nie každá žena by zvládla to, čo zvládli manželky Floriové. Už keď sa obhliadneme do minulosti, Giuseppina - prvá žena biznismena musela obetovať svoju domovinu a odísť s manželom a švagrom do cudzieho mesta, priskoro ovdovela a za pomoci Ignazia st. vychovávala ďalšieho dediča. Neskôr sme stretli  Giulliu, ktorá roky znášala hanobenie svojho mena, pretože otec jej troch detí si ju odmietal vziať, pretože stále čakal na možnosť vziať si šľachtičnú. V tejto časti máme silnú Giovannu, ktorá vedela, že nikdy nebude prvá v živote jej muža Ignazia ml., napriek tomu hrdo nosila meno Florio, aj keď hlboko vo svojom vnútri veľmi trpela. Smútok ju postihol aj v podobe smrti jej prvorodeného syna Vincenza, ktorý bol od detstva chorľavý. Z týchto pasáži v knihe budete mať zimomriavky, pretože boli napísané veľmi realisticky, ale zato s citom.

V závere knihe sme sa dostali až k nečakanej smrti Ignazia ml., a k náznakom toho, ako sa bude dej vyvíjať ďalej. Keďže Ignaziov prvorodený zomrel ako dieťa, ďalším nasledovníkom rodu v poradí je Ignazio. Už počas čítania jeho detstva sme mali možnosť čítať medzi riadkami, že tvrdá drina nie je zrovna jeho silná stránka. Ako dieťa bol často nepozorný, panovačný a veľmi arogantný k služobníctvu a k jeho učiteľom. Bol si príliš vedomý toho, že on je pán. Nič z veľkého majetku však nezískal on, čerpal už len z ovocia, ktoré vzišlo po jeho predkoch. A zatiaľ čo všetci muži v rodine Florio dokázali biznis zveľaďovať, aj vďaka záverečnej časti knihy, po pohrebe jeho otca, už vieme, akým smerom bude príbeh tejto veľkej rodiny smerovať. 

Preto som veľmi rada, že tentokrát sme sa k tomu ešte nedostali, užívala som si ešte úspechy tejto rodiny, zveľaďovanie biznisu a úspešné obchody. V príbehu nás opäť čakali aj krátke historické vsuvky, ktorými autorka objasnila politickú situáciu, a tiež trefné sicílske príslovia. Kapitoly sú síce dlhšie, ale nie sú písané ako jeden celok, viackrát sa počas nich zmení prostredie. Ak natrafíte na slovíčko, ktoré nepoznáte, sú tu aj poznámky pod čiarou, ktoré vysvetľujú situáciu - či už peňažné transakcie alebo talianske výrazy. 

Kniha nesklamala a páčila sa mi ešte o niečo viac, ako prvá časť. Chválim krok vydavateľstva rozdeliť záverečnú časť na dve, pretože som tak nedostala priveľa informácii, ktoré nestíham spracovať, čítanie tak nebolo unavujúce. Aj napriek tomu, že kniha je takmer o polovicu kratšia, ako prvá časť, dokázala som si vytvoriť lepší vzťah so všetkými postavami. Milujem túto sériu, veľmi sa teším na pokračovanie, aj keď viem, čo ma v ňom čaká. Knihe dávam jednoznačných 5⭐️/5.

Originálny názov: L'inverno dei Leoni

Názov: Floriovci - rozkvet impéria

Autor: Stefania Auci

Počet strán: 256

Rok vydania: 2022

Väzba: pevná väzba

Vydavateľstvo: Metafora

ISBN: 9788080902933


ZA POSKYTNUTIE KNIHY NA RECENZIU ĎAKUJEM VYDAVATEĽSTVU GRADA


Kliknutím na obrázok si môžete zakúpiť knihu: