Každý deň je príležitosť na úsmev! 

Fantóm z internetu

27.02.2023

Toto bolo výborné!

Povedzte mi, kam mám poslať žiadosť na ministerstvo školstva, aby túto knihu zaradili ako povinné čítanie pre teenagerov, pretože kniha otvára im tak blízku tému, ktorá sa dotýka každého teenagera (ale kľudne aj staršej osoby), ktorý je aktívnym používateľom sociálnych sietí.

Fantóm z internetu je kniha, ktorá je nie len fantasticky napísaná, ale je aj veľmi potrebná, pretože hovorí o aktuálnej téme, ktorá aj napriek tomu, že je prezentovaná v seriáloch, sú o nej reportáže a rôzne dokumenty, tak stále nevzbudzuje potrebný záujem a neprikladá sa jej dôležitosť.

Blanka, úplne obyčajná baba, jej rodičia si prechádzajú rozvodom, túži po láske a pozornosti od svojho spolužiaka, ktorý si ju nevšíma, a zároveň je zmätená kvôli nedorozumeniu s jej najlepším kamarátom. A do tohto jej chaosu vstúpi on - fantóm z internetu, spočiatku milý, príjemný, čoraz viac otvorený a "zamilovaný" do Blanky. Všetko spustí jedna nevinná fotografia.

Nebudem sa venovať kompletnému rozboru pováh hrdinov, pretože to pre dej vôbec nie je potrebné. Zamýšľať sa nad tým, či Blanka spravila alebo nespravila hlúposť je úplne bezpredmetné, pretože ruku na srdce, kto keď mal 16 niekedy nespravil nejakú hlúposť? Navyše jej skutky nepramenili z nezodpovednosti, ale predovšetkým z naivnej dôvery a z pocitu bezpečia, lebo veď "čo sa môže stať"? To, či bola drzá k rodičom, alebo robila veci, ktoré sa nám priečia nemení nič na fakte, že sa stala obeťou. Lukáš, jej najlepší kamarát, bol však úplne zlatíčko, takého priateľa by som priala skutočne každému.

Príbeh je písaný veľmi pútavo, a aj napriek tomu, že už nie som cieľovka, vedela som sa do neho vžiť a hltala som ho každou ďalšou stranou. Výborná gradácia deja, no autorka sa nesnažila vytvárať drámu umelo, hodnoverne opísala situácie tak, ako sa skutočne dejú, Príbeh bol natoľko reálny, že sami ste začali rozmýšľať, či ste niekedy nespravili podobnú hlúposť, ako hlavná hrdinka, aj keď ste si mysleli, že ste úplne v bezpečí a osoba "na druhej strane kábla" nemá na vás dosah.

Poviem vám, doslova v sekunde sa skončila celá rozprávka, a začalo peklo. Autorke sa podarilo emócie postavy opísať tak, že sama som si popri čítaní na sebe všimla, že verne kopírujem správanie hrdinky, ako by sa niečo podobné stalo v tom momente mne- bolo mi zle, chcelo sa mi grcať zo stresu, bola som paranoidná, ťažko sa mi zaspávalo, lebo som mala pocit, že na mňa z obrazovky niekto pozerá. Úplná bezmocnosť vo vlastnej izbe! Keď si predstavím, že niekde naozaj sedí skutočná "Blanka" a prežíva niečo podobné, je mi úzko a mám zimomriavky po celom tele. Priala by som si túto knihu čítať ešte raz tak, ako keby som ju čítala prvý krát, pretože tie nefalšované pocity, ktoré som pri tom zažila sa už nezopakujú, aj napriek tomu, že ku knihe sa ešte určite vrátim.

Štýl písania formou rozprávačky Blanky bol veľmi čitateľný. Uverili ste jej každú jednu emóciu, jej jazyk nebol strojený, správanie bolo primerané k veku. Mala som možnosť prečítať si od autorky dve knihy, Iba s tebou Bez teba, ktoré však napísala v spolupráci s inou autorkou. Mne však jej prirodzený spôsob písania veľmi sadol aj v tejto knihe, dokonca aj takúto ťažkú tému vie podať tak, že uveríte každému jednému slovu. Kapitoly nie sú prehnane dlhé, preto pri čítaní nemáte pocit akéhosi nikdy nekončiaceho čítania, ktoré môžeme mať pri dlhých kapitolách. 

Najväčšie grády to má pre mňa práve v polovici knihy, keď sa to všetko "stane", vtedy nedokážete odložiť knihu z rúk, časť pred tým je zameraná na predstavenie života hrdinky, aby si čitateľ vedel predstaviť, v akej situácii sa hrdinka práve nachádza, a časť po tom sa venuje už dôsledkom a úplne rozbitej psychike hrdinky. Dokonca sa autorka dotkla aj "stavu" po dolapení vinníka, predovšetkým upriamila pozornosť na to, čo to spraví s psychikou obete - úplná paranoja a nedôvera, strach znovu používať sociálne siete, hanba, trauma, Príbeh bol navyše okorenení aj zápletkou ohľadom skutočnej totožnosti páchateľa. V knihe to bola postava , ktorá sa síce v deji vyskytovala, a pri pozornejšom čítaní ju dokážete uhádnuť aj sami, ale v realite to kľudne môže byť aj niekto úplne cudzí, koho vôbec nepoznáte.

Autorka si veci nevymýšľala z brucha, čerpala z reálnych udalostí, ktoré sa stali, jej doslov je jasne vyslaným signálom pre všetkých teenagerov, aby sa správali na internete zodpovedne, pretože podobný fantómovia číhajú všade a niekedy je, žiaľ, aj polícia na nich krátka. Samotní policajti, ktorí boli súčasťou príbehu, či Blanka, ktorá začne hľadať informácie o kiberšikane opisujú, ako to v niektorých prípadoch funguje. Tragické dôsledky, ktoré môžu nastať sú nepredvídateľné, siahajúce od sebapoškodzovania, cez únosy až po smrť a samovraždy. Z knihy cítite naliehavé a hlasné volanie do spoločnosti, aby tejto téme venovala väčšiu pozornosť, pretože sa stáva reálnou hrozbou pre každého užívateľa internetu. Kiberšikana, sexuálni predátori, rôzne šialené výzvy na sociálnych sieťach, darkweby - toto všetko číha na každého, kto sa stane aktívnym užívateľom, a treba si byť toho vedomý. 

No záver knihy nesie aj jasný signál pre dospelých - nech už vo svojom živote prechádzate čímkoľvek, akýmkoľvek problémom, nezabúdajte, že stále sú tu vaše deti, ktoré vás potrebujú rovnako. Deti, ktoré často zo strachu radšej mlčia, pretože sa boja hanby. Deti, ktoré v ich veku nevedia vyhodnotiť situáciu, a riešia ju preto po svojom. Deti, ktoré sa to potom rozhodnú ukončiť to a vyriešiť to pre nich jedinou viditeľnou cestou. Sú to práve deti a teenageri, ktorých treba chrániť, aj keď áno, podobné veci sa môžu stať aj dospelým. Všímajme si signály, zmeny správania, náznaky, pretože niečím podobným môže prechádzať ktokoľvek v našom okolí.

Pre mňa zatiaľ jedna z TOP kníh tohto roka - 5⭐️ /5.

Dovolím si zverejniť časť z doslovu autorky: 

Ak sa vám stane niečo podobné, ako Blanke, nenechávajte si pre seba. Oslovte rodičov, kamošov, učiteľa, ktorému dôverujete, školského psychológa, alebo anonymne kontaktujte nasledujúce linky, kde vám pomôžu a poradia, čo ďalej: 

Linka Detskej Istoty (www.ldi.sk) - tel.: 116 111; potrebujem@pomoc.sk

Linka Detskej Dôvery (www.linkadeti.sk) - tel: 055/234 72 72; odkazy@linkadeti.sk

Internetová poradňa IPčko (www.ipcko.sk) - ipcko@ipcko.sk

Názov: Fantóm z internetu 

Autor: Simona Kutišová

Počet strán: 320

Rok vydania: 2023

Väzba: pevná väzba

Vydavateľstvo: Naše vojsko

ISBN: 9788020614971


ZA POSKYTNUTIE KNIHY NA RECENZIU ĎAKUJEM SAMOTNEJ AUTORKE, SIMONE KUTIŠOVEJ.


Kliknutím na obrázok si môžete zakúpiť knihu:


KNIHU ODPORÚČAM KAŽDÉMU - TEENAGEROM, RODIČOM, UČITEĽOM.


Obsahové varovanie:

° kiberšikana

° vydieranie

° sexálny predátor

° pokus o samovraždu

Pozitíva knihy:

+ dôležitosť a aktuálnosť témy

+ autenticita, čerpanie informácii z reality

+ morálny a poučný charakter príbehu