Každý deň je príležitosť na úsmev! 

Fantastická záhradka na balkóne

19.02.2024

Vždy som chcela mať veľkú záhradu, kde si budem pestovať vlastnú zeleninu, bylinky, kvety. No veľkú záhradu nemám, mám iba balkón. Aj na balkóne sa však dajú dopestovať rôzne veci, stačí len vedieť ako. 

Presne na to je tu kniha Fantastická záhradka na balkóne, ktorá krok po kroku predstavuje postupy, ako si dopestovať niečo vlastné na zmenšenom priestranstve. Áno, možno to so sebou prináša isté obmedzenia a aj príprava musí byť o niečo precíznejšia, nie je to však nič zložité. Postupnými krokmi a zisťovaním vhodnosti využitia "balkónovej" záhradky si dokáže menšie množstvá vypestovať každý, kto má trpezlivosť.

Kolektív autorov, ktorí stojí za touto nádhernou knižkou si dal naozaj záležať nie len na jednoduchosti podania informácii, ale predovšetkým na vizuálnej stránke knihy. Autentické fotografie plodov, postupov a inšpirácii sa striedajú s ručnými ilustráciami a všetko spolu vytvára krásnu kombináciu farieb. Posolstvo knihy, vytvoriť si radosť na malom kúsku, je tak naozaj demonštrované aj samotnou knihou. 

Samozrejme, samotné využitie knihy záleží aj od rozmerov terasy / balkónu, ktorý máte k dispozícii. Autori však prinášajú riešenia pre každého. Či už máte k dispozícii terasu, kde si dovolíte mať aj rastliny, ktoré potrebujú viacej priestoru, alebo máte typický malý balkón, kde zužitkujete skôr typy na bylinky, určite v knihe nájdete množstvo nápadov.

Úvod knihy je skôr zoznamovaním s tým, čo to vlastne záhradníčenie na balkóne je a ako sa na všetko pripraviť. Prejdete si kapitolami, ktoré vám vysvetlia, ako si svoj malý raj naplánovať, aké rastliny a plodiny sú vhodné na sadenie podľa umiestnenia vášho balkónu, aká nástroje budete potrebovať, kedy je čas na vysadenie sadeníc do záhonov, ako často rastlinky polievať alebo im vytvoriť závlahu a napokon kedy sa môžete tešiť na zber. Kniha vás tak pripraví naozaj od základov a je tak vhodnou príučkou aj pre začínajúcich záhradkárov. 

Veľmi ma prekvapil rozsah, ktorý kniha pokryla a to najmä to, že sa nevenuje iba samotnej zelenine, ale aj  vhodným rastlinkám, na prilákanie užitočného hmyzu, vďaka ktorým pomôžeme napríklad včelám. Tiež typy rastlín pre nenáročných pestovateľov, ktorí síce chcú pestovať niečo vlastné, ale obmedzuje ich buď čas, alebo vlastné schopnosti - práve tieto bylinky sú vhodné napríklad aj pre začiatočníkov a potešilo ma  zistenie, že napríklad taký medvedí cesnak si môžem časom trhať z kvetináča na balkóne. Tiež postupy ako získať jedlé huby, či na čo sa zamerať v zime dopĺňajú množstvo typov, ktoré kniha ponúka.

Pri každej plodine máte navyše napísané aj užitočné informácie o nej samotnej, od toho kde sa dobre cíti, kedy je čas zberu, čomu sa treba vyhnúť, a aké má nároky na polievanie až po vhodné odrody danej rastliny a stručné textové zhrnutie k postupu. Stačí vám teda nájsť vhodné rastliny, dať  si na danú stranu záložku a môžete sa k nej kedykoľvek vracať.

Ja som knihou očarená, ako som spomínala nie len vďaka jej grafike a spracovanie, ale najmä vďaka jej jednoduchosti, no komplexnosti zároveň. Dostanete naozaj tie informácie, ktoré potrebujete, všetko je prehľadné a jasné. Už sa neviem dočkať, kedy si začnem svoj raj na balkóne budovať aj ja.


KNIHU ODPORÚČAM KAŽDÉMU, KTO SA ZAUJÍMA O PESTOVANIE A RÁD BY SI PESTOVAL VLASTNÚ ZELENINU NO MÁ OBMEDZENÉ PRIESTOROVÉ MOŽNOSTI.


Pozitíva knihy:

+ nádherná grafika

+ jednoduché spracovanie, komplexné riešenia

+ prehľadnosť 

Názov: Fantastická záhradka na balkóne

Autor: Kolektív autorov

Počet strán: 160

Rok vydania: 2024

Väzba: brožovaná väzba

Vydavateľstvo: GRADA

ISBN: 9788080907112


ZA POSKYTNUTIE KNIHY NA RECENZIU ĎAKUJEM VYDAVATEĽSTVU GRADA


Kliknutím na obálku knihy si môžete zakúpiť knihu: