Každý deň je príležitosť na úsmev! 

Elixír na lásku

16.06.2021

Máte svoj vysnívaný fantasy svet, ktorý by ste chceli niekedy navštíviť? Pre mňa to navždy ostane svet Harryho Pottera.

Jeden fantasy svet nám ponúka aj mladá slovenská autorka, Kim Martinová, ktorá vytvorila niečo, s čím som sa ja osobne ešte v knižnom svete nestretla - svet, v ktorom sa ľudia stávajú psami. Vlkolakov sme už v knihách mali dosť, preto ma táto zmena príjemne prekvapila. Vo svete, do ktorého nás Kim zaviedla, sa totiž ľudia líšia podielom psej krvi, ktorá prevláda v ich tele. Niektorí z nich sú dokonca obdarení rôznymi schopnosťami, ktoré tento ich "stav" ovplyvňujú.

Stretávame sa s tzv. Farbičkami - osobami, ktoré sú farebne odlíšené podľa schopnosti, ktorú ovládajú - čítanie myšlienok, zmeny počasia alebo nálady, očarenie, či ovládanie svetla. Jednou z Farbičiek, konkrétne fialová, je aj jedna z našich hlavných postáv Yasmin, ktorá je obdarená čítaním myšlienok, čo niekedy veľmi pekne zneužívala. 

Po zranení sa stretáva v ambulancii s Willom, ktorému naopak v krvi prevláda menšia časť psa, a preto okrem schopnosti dokonalo namiešať rôzne elixíry nemá žiadnu inú schopnosť, ktorou by dokázal niekoho očariť.

Keďže všetci, ktorí majú špeciálne schopnosti sú ukrytí v ústave, väčšina deja sa odohráva tam, no autorka nám predstavila aj rôzne iné svety - svet vlkov, život mimo lesa, či načrtla aj život obyčajných ľudí "za oponou". Dej bol preto záživnejší a čitateľovi ponúka rozvíjať fantáziu aj mimo hlavnú časť príbehu.

Yasmin, ktorá má pred dovŕšením dospelosti je postavená pred ťažké rozhodnutie, kedy sa musí rozhodnúť, ako naloží ďalej so svojou schopnosťou po tom, ako bude musieť opustiť ústav - buď podstúpi operáciu, vďaka ktorej stratí navždy svoju schopnosť čítať myšlienky, opustí ústav a pridá sa ku svorku psov, kde ale bude odkázaná poslúchať a stratí tak slobodu, alebo sa vydá sa Kierona, ktorý si ju spomedzi všetkých fialových vybral ako najvhodnejšiu manželku na zachovanie rodu, ale vie, že ju nikdy nebude milovať. Yasmin ako fialová sa aj vďaka tomu, že fialové farbičky nemajú city rozhodne pre tretiu možnosť. Neráta však s tým, že čím viacej času trávi s Willom, tým viac sa zamotá a nakoniec zistí, že nie je až taká bezcitná a aj ona dokáže milovať, aj napriek tomu, že sa jej snažia nahovoriť opak.

Autorke sa do príbehu okrem romantickej linky podarilo dať aj skryté tajomstvá, spiknutie a drámu, čiže nemáte pocit, že stále čítate príbeh rozmaznaného decka, ktoré vlastne nevie, čo chce. Prečo som to povedala takto? Pretože som sa asi ešte v žiadnej knihe nestretla s tak nesympatickou, toxickou a otravnou postavou, akou bola Yasmin a Will jej k tomu len nahrával. Miestami ma obaja tak iritovali, že som mala chuť im dať obom facku a len som tajne dúfala, že autorka sa postavami neinšpirovala v skutočnom svete. Will bol pre mňa antityp chlapa - nechal sa ovládať každou ženou vo svojom živote - či bývalou alebo budúcou, našťastie prišli momenty, kedy bol už schopný povedať nie, na môj vkus bol príliš naivný a neviem teda, no nemyslím si, že normálny chlap by bol v pohode s tým, že jeho frajerka sa má čoskoro vydávať. Čím viac som však čítala, tým viacej nám autorka ukazovala, prečo sú  jednotlivé postavy také, aké sú a hlavne, prečo sa Yasmin správa tak panovačne a autoritatívne - rodičia ju zavrhli keď bola malá a začali sa jej prejavovať schopnosti, úplne ju vyčlenili a vymazali zo svojho života, navyše stále je to pubertiačka, ktorá je zrazu postavené pred rozhodnutie, ako ďalej naložiť so svojim životom a vie, že čoskoro ju čaká dohodnutá svadba. Na konci knihy jej celé to správanie aj dokážete odpustiť a v konečnom dôsledku si poviete, že bez nej by ten príbeh ani nemal takú šťavu. Naopak Kieron - ten mi bol zo začiatku tiež nesympatický, ale nakoniec sa z neho vykľula asi najrozumnejšia a najsympatickejšia postava.

Knihu ako celok odporúčam mladším čitateľom a milovníkom fantasy. Autorka sa so svetom farbičiek, polovičných psov a ľudí pohrala výborne a myslím, že stále je kam tento svet posúvať a je tu priestor aj na jeho dotvorenie - aj napriek tomu, že sa nám zo sveta dostalo pomerne dosť, stále sú tu však nezodpovedané otázky, ako jednotlivé fantasy prvky fungujú. Koniec koncov ani samotné postavy nehodnotím tak tragicky, ako sa môže zdať - autorke sa vďaka nim podarilo v čitateľovi vyvolať emócie, a to je jeden z hlavných prvkov dobre napísanej knihy - že sa vám niečím zapíše do pamäti. 

Kniha Elixír na lásku sa mne bude navždy spájať s neznesiteľnou Yasmin a neslaným Willom, nad ktorými však netreba lámať palicu.

Názov: Elixír na lásku

Autor: Kim Martinová

Počet strán: 301

Rok vydania: 2020

Väzba: pevná väzba

Vydavateľstvo: Maxim

ISBN: 9788089967568