Každý deň je príležitosť na úsmev! 

          Ela a jej zázračné svetlo              Vodná víla Lily

28.08.2023

Dnes mám pre vás typ na dve nádherné detské knižky, ktoré detského čitateľa (a aj toho dospelého) zaujmú nie len nádhernými obálkami a ilustráciami, ale aj nádhernými posolstvami.

Prvou knihou v sérii je knižka Ela a jej zázračné svetlo. Ela, malá nočná víla, miluje svetielka, ktoré sa objavujú predovšetkým v noci. Vďaka nim môže svietiť na cestu priateľom, ktorí potrebujú jej pomoc. Ela má však jeden veľký sen - vidieť ako vychádzajúce slnko zalieva celú zem. Má ale veľmi jemné krídelka, ktoré by sa hneď spálili. Keďže však má Ela veľké srdiečko, ktoré pomáhalo všetkým v núdzi, jej priatelia sa rozhodnú splniť tentokrát sen jej. Spoločnými silami dokážu, že mať pravých priateľov je tým najjasnejším svetlom v našom živote a sny sa vďaka nim môžu plniť aj vtedy, keď sú zdanlivo nemožné. Tiež má tento krátky príbeh krásnu myšlienku o dobrote, ktorá sa nám vždy vráti rovnakým dielom, akým ju vyšleme do sveta. A krásna básnička ľahká na zapamätanie je len príjemným bonusom pre deti.

Druhou knihou je Vodná víla Lily, čerstvá novinka, ktorá rovnako ako jej predchodkyňa skrýva nádherne ilustrovaný príbeh. Vodná víla sa stará nie len o všetkých obyvateľov jazierka, ale dohliada tiež na poriadok v ňom. Vždy, keď vidí niektoré zvieratko v núdzi ochotne mu pomôže, Čoraz viac ju však premáhajú obavy, či dokáže ochrániť všetkých, Tieto obavy sa prehĺbia, keď nad jazierkom vypukne veľká búrka a do jazierka nanosí veľa neporiadku. Lily prekoná svoje obavy a požiada priateľov o pomoc. Príbeh tak kladie dôraz nie len na environmentálne témy, ale predovšetkým deti učí, že nie je hanba a slabosť požiadať  v núdzi priateľov o pomoc. Človek sa môže cítiť slabý, môže mať strach a pochybovať o svojich schopnostiach, ale správny priateľ sa mu nikdy neotočí chrbtom. Knižka sa nesnaží z detí vychovať superhrdinov, ktorí všetko zvládnu, ale naopak mu skrz krásny príbeh ukazuje, že cítiť podobné emócie je v poriadku a dá sa nad nimi vyhrať. Len sa treba o nej podeliť so správnymi ľuďmi.

Obe knižky navyše svojim vizuálom tvoria nádhernú kolekciu v každej knižnici, nie len v tej detskej. Aj dospelák sa pri jej listovaní usmieva, a kochá sa nádherným spracovaním príbehu, Texty sú jednoduché, no výstižné a ilustrácie sú hodnoverné, takže dieťa nemá problém listovať si knihou aj samé, aj keď ešte nevie čítať. 

O knihách som sa bavila aj so sestrou, ktorá je učiteľkou v materskej škôlke a povedala mi, že knižky majú úspech aj medzi deťmi v kolektíve a dajú sa krásne využiť aj na zážitkové čítanie. Spolu s deťmi tak môžete preniesť príbeh aj do reality, kedy sa spoločne pôjdete schovať pred búrkou, chytať svetielka, či napríklad upratať nanosené hračky v "jazierku" detskej izby. Môžete si tiež nakresliť vlastné víly, alebo vyrobiť ich priateľov. 

Obom knihám dávam 5⭐️/5,


KNIHU ODPORÚČAM DETSKÝM ČITATEĽOM, ALE AJ DOSPELÁKOM, KTORÍ MILUJÚ NÁDHERNE ILUSTROVANÉ DETSKÉ KNIHY.


Pozitíva kníh:

+ nádherné a hodnoverné ilustrácie k príbehom

+ jednoduché texty

+ posolstvá pre deti o priateľstve

+ možnosť zážitkového čítania

Originálny názov: Ella's Night Lights

Názov: Ela a jej zázračné svetlo

Autor: Lucy Fleming

Počet strán: 32

Rok vydania: 2020

Väzba: pevná väzba

Vydavateľstvo: Stonožka

ISBN: 9788055173719


Originálny názov: Lily the Pond Mermaid

Názov: Vodná víla Lily

Autor: Lucy Fleming

Počet strán: 32

Rok vydania: 2023

Väzba: pevná väzba

Vydavateľstvo: Stonožka

ISBN: 9788055189154