Každý deň je príležitosť na úsmev! 

Duch Vianoc

16.12.2022

Krátky, no veľmi príjemný príbeh nám všetkým pripomína, o čom sú skutočné Vianoce, a že nezáleží na tom, koľko modlitieb vyšleme do neba, ak sa sami našimi modlitbami neriadime. To na čom skutočne záleží, je veľkosť nášho srdca a úprimnosť našich úmyslov.

Príbeh síce čítame ako príbeh dvoch ľudí, no v skutočnosti je to príbeh, ktorý rozpráva babka svojim vnúčatám. Spolu s nimi sme tak dostali cennú lekciu prijatia druhých ľudí a uvedomenia si Ducha Vianoc. 

Peter a Hank sú dlhoroční priatelia, ktorí sa v jeden snažia navzájom presvedčiť, že ich povolanie je ťažšie, ako toho druhého. A tak dospejú do bodu, že uzavrú dohodu a na týždeň si vymenia prácu. To by nebolo nič zvláštne, keby však ich povolania neboli diametrálne odlišné. Peter je miestny pastor a spravuje malú farnosť, a Hank je majiteľ baru, v ktorom robí zároveň aj barmana. Mysleli si, že to bude jednoduché, no problémy ich čakajú hneď v prvý deň ich novej služby, a zatiaľ čo Peter bojuje s miestnymi štamgastami a motorkármi, Hank zisťuje, že ani vedenie farnosti a práca s miestnou komunitou nie je med lízať. 

Úsmevné situácie, ktoré ich stretnú vám vyčaria úškrn na tvári a budete fandiť obom rovnako. Nie je možné, aby ste mali obľúbenca, pretože obaja sú ako postavy úžasní, prajete im a schvaľujete každý jeden ich krok. Nakoniec obaja svojou troškou dokážu prispieť k vylepšeniu či už farnosti, alebo podniku, a ako čerešničku na torte dostanú prepojenie týchto dvoch navzájom vzdialených komunít. 

A práve tu je krása a čaro tohto príbehu a odkazu, ktorý nesie - nesúďte nikoho, nikomu sa neotáčajte chrbtom, otvorte sa aj ľuďom, ktorí nespĺňajú zrovna predstavu o dokonalej spoločnosti a uvidíte, čo sú zázraky. Aj malá troška lásky a porozumenia totiž pre iného môže znamenať ten najväčší dar, aký dostal. 

Príbeh je písaný naozaj pútavo, skutočne máte pocit, že "počúvate" príbeh, ktorý vám rozpráva babička. Žiadne prehnané opisy, žiadne prehnané dialógy, žiadna vata. Ani prehnane romantické a veľkolepé, ale ani príliš suché a nudné. Striedal sa prítomný okamih, ktorý predstavovala babička s vnúčatami s  príbehom z minulosti, kde tvorili jadro práve Peter a Hank. Perfektne vyvážený príbeh, ktorý skutočne zhltnete na posedie a zanechá vo vás príjemný teplý pocit. A aj keď je jednou z postáv pastor, nebojte sa kázni a moralizovania, pretože postava pastora nám tu ukazuje presne tú vlastnosť a vieru, v ktorú veríme všetci - že láska a dobré srdce sú základom všetkého. Nezľaknite sa však, pastor v knihe je niečo ako reverend Camden z televízneho hitu V siedmom nebi (nie toho Rozborilovho, ten len tento názov vykradol). Môže mať rodinu aj deti. Nie je to teda naša typická katolícka kresťanská viera, ale to nič nemení na podstate odkazu. 

Určite po tomto príbehu siahnite pred Vianocami, pretože záverečná časť vám navodí tú správnu vianočnú atmosféru. 

Knihe dávam 4⭐️ /5, ale iba preto, že bol pre mňa až moc krátky, a tak som si tú úžasnú atmosféru mohla vychutnať iba chvíľku. Viem si predstaviť ešte iné trapasy a problémy, ktoré ich mohli postihnúť.

Originálny názov: The Christmas Spirit

Názov: Duch Vianoc

Autor: Debbie Macomber

Počet strán: 192

Rok vydania: 2022

Väzba: pevná väzba

Vydavateľstvo: Fortuna Libri

ISBN: 9788057303114


ZA POSKYTNUTIE KNIHY NA RECENZIU ĎAKUJEM VYDAVATEĽSTVU FORTUNA LIBRI


Kliknutím na obrázok si môžete zakúpiť knihu: