Každý deň je príležitosť na úsmev! 

Drž ma, keď padám

15.04.2021

Aký máte vzťah so svojimi súrodencami? Patríte medzi tých, ktorí sa často škriepia, alebo na opak ste ochotní jeden za druhého dať aj život?

O veľkej súrodeneckej láske a výbornom vzťahu sa dočítate aj v knihe Drž ma, keď padám, ale o tom trošku neskôr, pretože to nie je to hlavné, čo chcem k tejto knihe povedať - samotná téma knihy, bola totiž o inom - o tom, čo v jednej rodine dokáže spôsobiť alkohol.

Napíšem to tak, ako som to počas čítania tejto knihy vnímala - toto bol jeden emočný kolotoč, a je to jedna z mála kníh, ktoré som prečítala za deň a aj napriek tomu, že bola výborná si ju prečítať opäť nechcem. Nie preto, že by ma nebavila, ale nechcem sa znovu vrátiť do sveta, ktorý je síce pre mňa veľmi vzdialený, ale o to viac reálny pre niekoho iného. Príbeh ma nahneval, postavil zo stoličky, prekvapil, ale aj potešil či zarmútil.

Kaťa, Ondro a Zuzka prišli v skorom veku o matku a ostali iba s otcom, ktorý si však ide prvú ligu v pití a alkohol si dáva na raňajky,obed aj večeru. Deti, ktoré ani jeden nemajú ešte 18, sú tak nie len odkázané samé na seba, ale musia sa o seba postarať tak, aby si nikto v škole, či na ulici nevšimol, že sa u nich doma niečo deje a nezasiahla sociálka. Rokmi sa z Kati a Ondreja stali pre Zuzku nie len súrodenci, ale museli nahradiť aj chýbajúcu mamu a otca. Po škole chodievali na brigády, aby čo najviac ušetrili sa umývali iba v prevarenej vode, porcie jedla delili tak, aby  vydržali nehladovať, starali sa o domácnosť a ich otec? Pil, psychicky týral svoje deti, bil ich a inak ako pankharti im nepovedal. Kaťa si nájde malé svetielko nádeje v susedovi Marekovi, ale tvrdohlavý Ondro, ktorý je rozhodnutý za každý cenu ochrániť svoje sestry jej robí len starosti.

Nebudem hovoriť, čo všetko sa v knihe udeje, ale je to veľmi silný príbeh, často som si pri ňom kládla otázky, prečo sú ľudia tak nevšímaví na svoje okolie, prečo je sociálny systém nastavený tak, ako je a ako je možné, že človek, ktorý takto emočne zničí svoje deti vôbec dostal ten dar mať deti. Možno si hovoríte, prečo to tak prežívam, ale  je to hlavne tým, že kniha je písaná slovenskou autorkou a dej sa odohráva na Slovensku, a skutočnosti, ktoré sú v knihe opísané majú ďaleko od sci-fi, alebo fantasy, ale naopak sú realitou dnešných dní v niektorých domácnostiach.

Ako jediné pozitívum v tejto knihe vnímam už spomínaný súrodenecký vzťah, ktorý pekne ukazuje, že ak ľudia prežívajú rovnaké trápenie, vždy sú tu jeden pre druhého. Ochranársky vzťah, ktorý mali voči Zuzke jej starší súrodenci Kaťa a Ondro aj za cenu, že často oni ostali bokom, bolo naozaj povzbudzujúce čítanie. To, ako sa snažili Zuzku od všetkého chrániť a zabezpečiť jej v tejto temnote ako-také detstvo, bolo krásnym príkladom lásky medzi súrodencami. Aj keď so slzami na krajíčku, chápala som aj činy Ondra, ku ktorým ho dohnal práve ich otec a túžba zabezpečiť Katke a Zuzke čo najlepší život, aj za cenu toho, že ten jeho bude natrvalo poznačený. No bola to nakoniec Zuzka, ktorá túto agóniu ukončila a dôsledky jej činu nám nakoniec ukázali, že niekedy sa síce snažíme pred pravdou utekať a chrániť si, čo sa len dá, ale častokrát je pre nás najlepším riešením práve to, čo nám príde ako riešenie najhoršie.

Túto knihu by si mal prečítať každý, pretože možno práve vtedy sa alkohol začne skutočne považovať za problém spoločnosti a rodín a už žiadne dieťa si nebude musieť prechádzať tým, čím si prešli Kaťa, Ondro a Zuzka. Pretože nie, toto nebola LEN kniha, toto bola REALITA, ktorá sa možno práve teraz deje u vašej spolužiačky alebo u susedy odvedľa. Toto je REALITA, ktorá je žiaľ súčasťou spoločnosti...a my pred ňou nemôžeme zatvárať oči.

Názov: Drž ma, keď padám

Autor: Miroslava Varáčková

Počet strán: 200

Rok vydania: 2017

Väzba: pevná väzba

Vydavateľstvo: Slovart

ISBN: 9788055630410