Každý deň je príležitosť na úsmev! 

Drahá Ava

25.05.2022

Kniha Drahá Ava ma zaujala už len svojou anotáciou, ktorá sľubovala zaujímavý príbeh, a moje očakávania nesklamala. 

Už z nej som vedela, že hlavná hrdinka, Ava, si prešla traumou, znásilnením na večierku, z ktorého si nič nepamätá, preto som vedela, aká téma ma v knihe čaká, no napriek tomu ma úvodná kapitola zasiahla. Samotný "akt" znásilnenia tam opísaný nie je, ale pocity a úzkosť, ktorú Ava zažívala je opísaná veľmi otvorene. Zobudí sa sama v lese, nevie kde je, čo tam robí, no necíti sa dobre. Všetko ju bolí a vytriezvenie toho. čo sa stalo prišlo veľmi rýchlo. Autorka sa nebála opísať pocit zneužitia do detailov, a mne ako ženskej čitateľke bolo z toho nevoľno. Ale nebojte sa, ťaživá atmosféra pominie veľmi rýchlo, pretože hneď v druhej kapitole sa presúvame o deväť mesiacov vpred, keď sa Ava vracia späť do školy, so zdvihnutou hlavou a pripravená postaviť sa sama za seba. A od tohoto momentu čítame dynamický príbeh so silnou hrdinkou, zároveň aj hádame, kto je páchateľom a celé to samozrejme okorení chalan, ktorý si vás získa úplne od začiatku. 

Knox, kapitán rugbyového tímu Žralokov, nedostupný, no zároveň veľmi ochranársky. Od prvého momentu, kedy na škole videl Avu vedel, že je iná, no keďže sám trpel zraneniami z detstva, myslel si, že je pre neho nedostupná a nezaslúži si lásku. To, čo jej spravil niektorí z jeho spoluhráčov ho veľmi zasiahlo, a aj napriek tomu, že Ave nikto neverí, on jej verí od začiatku a vyčíta si, že tomu nedokázal zabrániť. Ich cesty sa spoja na hodine filmovej tvorby, kde majú spoločný projekt. No ako sa ukáže, Knox v Avinom živote spravil oveľa viac, ako by sa najprv zdalo. 

Ak je niečo, čo na tejto knihe mám vyzdvihnúť najviac, je to neuveriteľne citeľná energia, ktorú medzi sebou postavy majú. Veľmi dlho som nečítala príbeh, kde sú dvaja ľudia opísaní takou výbornou chémiou, ktorú úplne vnímate. Už prvý moment, keď Ava opisuje, ako vstúpila opäť do školy a znovu zbadala Knoxa priam elektrizuje nad stránkami knihy. Akoby ste videli nad nimi pomyselné iskrenie, ktoré keď sa zrazí vybuchne v mohutný blesk. Každá jedna ich spoločná scéna, bolesť, ktorú obaja skrývali, tvrdosť, ktorú navonok predstierali - toto všetko dodáva príbehu taký náboj, že čítate ďalej bez dychu v očakávaní toho, čo príde, a čo od začiatku visí vo vzduchu. A vydýchnete si až vtedy, keď sa od seba vzdialia. 

Tiež sa mi páčilo, ako nenápadne autorka do príbehu vsúva odkaz o sile rodiny. Aj Ava a aj Knox spravili pre svojich súrodencov aj nemožné. Avin mladší brat Tyler, ktorý trpel syndrómom FAS (fetálny alkoholový syndróm, ktorým trpia deti alkoholičiek) bol super. Aj keď v knihe veľa priestoru nedostal, vždy keď sa ocitol na scéne rozosmial ma. Úžasný chlapec. Knoxov brat, Dane, och, pri tom mi lámalo srdce. Zatiaľ čo Knox sa traumou, ktorú obaja zažili preniesol tým, že sa zameral na seba, Dane to nevzládol a útechu hľadal v drogách, kvôli ktorým padol až na samé dno. Scéna, kde sa úplne zosypal ma dostala. Opäť sa ukázalo, ako veľmi vie autorka, a následne aj prekladateľka, opisovať emócie a slovami ich vie preniesť na čitateľa, pretože jeho bolesť zo stránok priam kričala. Knox ako jeho dvojča spravil pre neho aj nemožné, pomohol mu postaviť sa na nohy, a autorka práve ich vzťah perfektne použila na ukázanie toho, ako vyzerá rodinné puto. Vzťah, ktorý obaja bratia prechovávali jeden k druhému bol nádherný, to ako sa navzájom utešovali, podporovali a spolu bojovali proti démonom - úžasné.

Už z mojich viet vyššie si môžete domyslieť, že autorka má veľmi dobrý štýl písania. Nevenuje sa zbytočným opisom vecí a prostredia okolo, ale skôr sa zameriava na myšlienkové pochody postáv, ktoré ale nie sú bezduché. Naopak, či už dialógy, alebo ich vnútorné monológy išli vždy do hĺbky a bez zbytočných omáčok v nich autorka dokázala obsiahnuť všetko - hnev, smútok, bolesť, obavy, ale aj túžbu, vášeň, oddanosť a lásku. Autorka to s opisom emócii naozaj vie, a verná tomuto štýlu ostala aj pri opise milostných scén.

Autorke sa dokonca podarilo vyvolať vo mne aj emócie vo vzťahu k iným postavám - či už to bol spomínaný Dane, alebo Chance, bývalý priateľ Avi, ktorý bol tiež na tej párty a v tom čase s Avou chodil, no nakoniec sa jej otočil chrbtom. Zo začiatku mi prišiel veľmi odporný, ale nakoniec mi ho bolo aj ľúto. Jeho postoj "neohrozeného žraloka", ktorý sa tvári, že je nad vecou bol len maskou pred hanbou a výčitkami, a páčilo sa mi, že Ava mu odpustila, pretože to potreboval predovšetkým on, nie Ava. Dokonca ma veľmi mrzí, že príbeh nie je séria, pretože práve Daneov a Chanceov príbeh by som si veľmi rada prečítala. Obaja majú čo ponúknuť, a myslím, že by to bolo veľmi zaujímavé čítanie. 

Samotná "detektívna línia", ak sa to tak dá nazvať, je spracovaná dobre. Od začiatku som mala podozrenie na to, kto je páchateľ, ale autorke sa práve tými myšlienkovými pochodmi postáv, a priamymi dialógmi podarilo úplne ma pomýliť, že som svoj názor asi 3 krát zmenila. Napriek tomu, odhalenie páchateľa a samotné "potrestanie" mi prišlo spracované slabšie. Myslím, že by si to zaslúžilo trošku viac priestoru, privítala by som nejakú priamejšiu konfrontáciu s obeťami, prípadne nejaký úryvok zo súdneho procesu, či z vypočúvania. Viem, že to nebolo podstatné, a kniha je zameraná skôr na vzťah medzi Avou a Knoxom, ale znásilnenie, šikana a aj útoky, ktoré Ava musela znášať sa niesli celou knihou, preto som čakala nejaké hlbšie zadosťučinenie. 

Priznám sa, rozhodnutie, ktoré v závere postavy spravili ma vykoľajilo a už som bola v šoku, čo to autorka porobila, či naozaj našim postavám dopraje len chvíľkový románik. Na základe chémie, ktorú medzi sebou mali som neverila, že by zrazu každý vybral svojou cestou. Ale nakoniec to opäť autorka parádne zakomponovala do deja - obaja potrebovali nájsť samých seba, a dať sa dokopy. Každý osamote, aby si neubližovali, dať dokopy svoje rodiny a zabojovať sami za seba. A ako to nakoniec skončilo vám neprezradím. Aj napriek tomu, že knihu som prečítala veľmi rýchlo a dej, spracovanie a aj postavy si ma získali, stále mám akýsi vnútorný pocit neukončeného deja. Či za to môže práve rýchle spracovanie odhalenia páchateľa, alebo to, že pre mňa ostali otvorené osudy niektorých postáv, neviem. Alebo sa jednoducho nechcem rozlúčiť s postavami tak rýchlo, lebo si ma získali.

V každom prípade, príbeh Avi a Knoxa bol ukončený ukážkovo, a tak ako som knihu začínala čítať so stiahnutým žalúdkom, tak som ju dočítala s úsmevom na perách. Knihe dávam 4,5⭐️/5 a môžem ju každému len odporučiť.

Originálny názov: Dear Ava

NázovDrahá Ava

Autor: Ilsa Madden - Mills 

Počet strán: 320

Rok vydania: 2022

Väzba: pevná väzba

Vydavateľstvo: Pandora

ISBN: 9788082470157


ZA POSKYTNUTIE KNIHY NA RECENZIU ĎAKUJEM VYDAVATEĽSTVU PANDORA


Kliknutím na obrázok si môžete zakúpiť knihu: