Každý deň je príležitosť na úsmev! 

Dievča na útese

24.07.2022

Moje prvé stretnutie s Lucindou dopadlo na výbornú. Presvedčila som sa, že od tejto autorky by bolo zaujímavé čítať asi aj návod na použitie, pretože píše výborne, a ja som sa tak pridala do klubu jej nadšencov.

Prečítať knihu Dievča na útese mi trvalo iba dva dni, a keby som ju nečítala v štafete, čo znamená, že som dopisovala do knihy svoje poznámky, či reagovala na poznámky iných dievčat, padla by za deň.

Dojímavý príbeh, ktorý je krásny a smutný zároveň, prelínanie minulosti s prítomnosťou, reálne historické udalosti, a tajomstvo, ktoré sa celým príbehom nesie. To všetko sa autorke podarilo vsunúť do príbehu, ktorý vás dokáže uniesť od reality. Celá tá "magickosť", ktorú je z príbehu cítiť vám občas na rukách vyvolá zimomriavky, inokedy vám vyčarí úsmev na tvári, alebo vám vyhŕknu slzy. No sú aj momenty, kedy sa chytíte za hlavu a zatiaľ čo hrdinka v podobe malého dievčatka sa vám bude zdať až príliš vyspelá, dospelá hrdinka na vás bude svojimi názormi pôsobiť detinským dojmom a budete mať chuť ju vyfackať. Napriek tomu, príbeh je krásny a určite stojí za vašu pozornosť, no mal aj svoje chyby.

Aurora, rozprávačka príbehu, malé dievčatko s dušou dospelej ženy, nás sprevádza svojím životom, ktorý rozhodne nie je ľahký. Jej útočiskom sa stanú útesy, z ktorých jej mama skočila a zahynula. Jedného dňa stretne Graniu, ktorá má sama užialené srdce, po veľkej strate a odchodu od priateľa. Aurora sa k nej pripúta, čo síce Granii pomáha prísť na iné myšlienky, jej rodina, predovšetkým mama z toho veľkú radosť nemá. Celým príbehom sa tak nesie tajomstvo rodinnej drámy a akéhosi prekliatia, ktoré jej mama stále spomína v súvislosti s rodinou Aurory.

Aby Grania pochopila, čo jej mame vadí, dostanú sa jej do rúk listy, ktoré jej prastará mama písala, a my sa vďaka nim presunieme do minulosti, kde pomaly odhaľujeme príbeh tejto rodiny. Grania je s Aurorou spätá oveľa viac, ako by si zo začiatku myslela. Táto dejová linka ma veľmi bavila, skrývala rodinnú drámu, staré londýnske sídla, vojnový konflikt a pozadie celého prepojenia týchto dvoch rodín. Bola písaná pútavo a postavám v tejto časti ste držali palce, sprevádzali ich, zadržiavali dych, keď konali síce správne, ale v rozpore so zákonom. 

Potom tu však bola dejová linka v prítomnosti, a nebyť Aurory a jej rodinného nešťastia, asi by som na knihu nadávala, pretože Grania ma neskutočne iritovala. Ešte kým som nevedela dôvod jej doslovného úteku od jej priateľa z New Yorku, fandila som jej, ale keď ho potom prezradila . Akože, prepáčte, ale odhodiť roky spoločného života a plánovania len kvôli jej domyslenému problému, s ktorým mala zjavne problém iba ona? Veľmi detinské a vôbec sa mi to v porovnaní s jej správaním voči Aurore alebo ostatným nehodilo. Nebolo to pre mňa moc uveriteľné, ale... ešte stále bola v príbehu Aurora, vďaka ktorej som nakoniec preliala kvantá sĺz, pretože celý jej osud, ako ho do príbehu autorka zakomponovala mi lámal srdce. Jej povaha, niekedy až moc dospelá a manipulatívna, by ma ako rodiča pravdepodobne veľmi hnevala, ale vedela som jej to odpustiť.

Pomedzi samotný príbeh sa nám totiž Aurora prihovára odosobnene od celého príbehu, sú to akési jej osobné vsuvky, k tomu, čo sa dialo, alebo čo nás naopak v príbehu ešte čaká. Tieto jej preslovy boli plné krásnych a hlbokých myšlienok, ktoré vždy trafia do čierneho. Zasiahnu vás a čítate si ich stále dookola, pretože sa v nich ukrýva veľká pravda. Práve toto dodáva celému príbehu to čaro, a napokon, keď sa dostanete k záveru, oberie vás o slová. 

Ak by som okrem rozuzlenia príbehu okolo Granie a tiež občasného prílišného dospeláctva u Aurory mala vytknúť ešte niečo, boli by to opakujúce sa činnosti a frázy postáv, ale v kontexte samotného príbehu sa to dalo prehliadnuť, V príbehu však dostanete nádherné prostredie v podobe írskych útesov, či historického Londýna, zaujímavé zápletky a rodinné drámy a tiež šťastné aj tie menej šťastné konce. Je to zmes naozaj všetkého, no tvorí to krásny celok.

Táto kniha patrí k prvotinám autorky, a aj keď mala občasné malé zakopnutia, teším sa na ďalšie jej knihy. Spôsob, akým totiž píše, a ako sa vie pohrať s prepojením medzi jednotlivými životmi postáv je totiž výnimočný. Ak ste od autorky ešte žiadnu knihu nečítali, určite by ste to mali napraviť. Knihe dávam 4⭐️/5.

Originálny názov: The Girl on the Cliff

Názov: Dievča na útese

Autor: Lucinda Riley

Počet strán: 368

Rok vydania: 2021

Väzba: pevná väzba

Vydavateľstvo: TATRAN

ISBN: 9788022211574