Každý deň je príležitosť na úsmev! 

Dedička ruže

18.05.2023

Z tejto knihy som naozaj nadšená, aj keď samozrejme mám malilinké výhrady, ale ako celok ju hodnotím veľmi kladne a pozitívne.

Autorka nám v príbehu predstavila silnú badass hrdinku, ktorá má však sama vnútorných démonov, ktorí ju mátajú v spánku. Dej zamotala tak, že ihneď potrebujete ďalšiu časť, a aj keď nepoznáte odpoveď na všetky otázky, cítite z príbehu premyslenosť a logickosť. Za všetkým vidíte skrytú dôležitosť a presne viete, že autorka to takto chcela a zbytočne sa v príbehu nemotá, nezmyselne ho nekomplikuje, ale naopak, všetko tak trochu so všetkým súvisí.

Violet, krásna no mocná zbraň, ktorá má jasne vytýčený svoj cieľ - pomstiť smrť svojich rodičov a oslobodiť ich od krivého obvinenia. Jej teta ju naučila všetko potrebné - ako zvádzať mužov, ako sa vedieť brániť, manipulovať, vedieť ublížiť. Prišiel čas zahájiť akciu, a tak sa Violet vracia do mesta, z ktorého ju ako malú po smrti jej rodičov odviedli. Je čas začať s plánom na zničenie Alfreda Zivaka - najväčšieho podozrivého. Všetko to vyzeralo príliš jednoducho, Violet však nepočítala s citmi a emóciami, ktoré sa síce učila potláčať, no teória je jedna vec, prax druhá, a zatiaľ čo s Loganom Zivakom je kvôli plánu, Brooksa, jeho brata, nevie dostať z hlavy.

Výborný dynamický príbeh, kde sa strieda minulosť s prítomnosťou a vášeň s temnotou. Máme tu mix všetkého -intrigy, sex, drámu, romancu, tajnú sektu, a tajomstvá - veľa tajomstiev. Autorka naozaj všetko preplietla ako pavučinu, a sama som zvedavá, ako to celé nakoniec súvisí. Je cítiť, že táto časť je úvodom do série, pretože v knihe sa nevyrieši a neodhalí vôbec nič. Naopak, s komplikovanou zápletkou nás autorka ešte len zoznamuje, a tak skôr vnímame samotné postavy a ich funkciu v príbehu. 

Svižnosť príbehu dodáva už spomínané striedanie prítomnosti s minulosťou, čo autorka šikovne využíva na dovysvetlenie situácií. Vždy, keď sa v príbehu objavilo niečo tajomné, na čo sa hlavná hrdinka odvolala nasledovala kapitola, kde nám konkrétnu situáciu a jej pozadie vysvetlila. Následne sme sa opäť premiestnili do prítomnosti a pokračovali v deji. Na tento štýl je nutné si prvých pár kapitol zvyknúť, ale potom to budete brať už ako pevnú súčasť deja a medzi kapitolami budete ľahko prepínať.

Hlavná postav Violet je pre mňa stále trošku neznáma. Na jednej strane je to mrcha, ktorá si nekompromisne ide za svojím cieľom a nepozerá na city druhých, ale na druhej strane vnímam, ako je vnútorne rozbitá kvôli svojmu bývalému vzťahu a citmi k Brooksovi stráca pozornosť. Občas konala veľmi impulzívne, čo by sa vycvičenému bojovníkovi stávať nemalo, ale to sa mi na nej páči, pretože autorka hlavne cez ňu ukazuje, že emócie a city sa nedajú úplne vypnúť.

Brooks, ach Brooks. Už pri prvej zmienke som vedela, že to bude ON. Že on je ten pravý pre Violet a vnútorne som kričala vždy, keď išla za Loganom, aj keď úmysel a jej cieľ sme poznali. Aj tak to medzi nimi bola úplne iná chémia, iní iskrenie a celkovo ich časti boli napísané tak pekne, že som sa počas čítania usmievala. Logan je kapitola sama o sebe, ale úprimne, je mi ho ľúto, snáď má autorka aj pre neho pripravený pekný záver, pretože aj keď je to namyslený debílek, do príbehu vniesol opäť iný rozmer. 

Jediné, čo ma trošku rušilo bola občasná rozťahanosť a príliš akčný záver, ktorý prišiel tak zrazu, z ničoho. Neviem, ako to opísať, ale proste sa nič nedeje a zrazu bum, masaker. Nemala som ani čas dostať sa do napätia, lebo to prišlo úplne nečakane a už bol koniec. Všetko však ostalo otvorené, a Violet sa dostala do neľahkej situácie. 

Autorka príbeh napísala tak, aby ste otáčali stránku za stránkou a mali problém knihu odložiť. Chvalabohu, že mám hneď po ruke pokračovanie, no ak bude také dobré ako táto časť, sama neviem, či vydržím čakať ďalší rok.

Výborná slovenská darkromance, príbeh, ktorý sa nehrá na chrumkavý. Je drsný, s postavou miestami nesúhlasíte a možno ju aj morálne odsúdite, ale dokelu, vy jej vnútorne napriek tomu všetkému fandíte! 4,5⭐️/5.

Názov: Dedička ruže 

Autor: Majka Danihelová

Počet strán: 504

Rok vydania: 2022

Väzba: pevná väzba

Vydavateľstvo: Venupress

ISBN: 9788099972323


KNIHU ODPORÚČAM ČITATEĽOM, KTORÍ MAJÚ RADI DRSNÉ HRDINKY, DARK ROMANCE A KOMPLIKOVANÉ ZÁPLETKY


Obsahové varovanie:

° smrť, bitky, násilie

°  sekta

°  využívanie sexu na dosiahnutie cieľov

Pozitíva knihy:

+ zamotaný dej

+ svižný štýl, ktorý núti čítať ďalej

+ neopozeraná téma

Negatíva knihy:

- veľmi rýchly spád na konci knihy