Každý deň je príležitosť na úsmev! 

Dcéra zimy

09.09.2021

Pre porovnanie - skúste vymenovať gréckych mytologických bohov a ich bytosti, ktoré poznáte. (Héra, Zeus, Poseidon, Hádes, Afrodita, Hestia, Aténa, Skilla, Siréna, Kyklop - to je len zlomok, ktorý mi napadol v rýchlosti).

A teraz skúste to isté so slovanskými mytologickými bohmi a postavami (Morena, Perún, .... a koniec).

Prečo o gréckych bohoch vieme toľko a našu vlastnú mytológiu neovládame? Gréci totiž na svojej mytológii postavili celú svoju identitu, čo si budeme hovoriť, ich "národná mytológia" je v nich tak hlboko zakorenená, že sa preniesla až do dnešných dní, neexistuje miesto v Grécku, kde by ste si ako suvenír neodniesli sošku gréckeho boha. No my, Slováci - Slovania, máme takú pestrú históriu, v ktorej, žiaľ, naša mytológia išla do úzadia. Čo j e veľká škoda, pretože nie je o nič horšia, ako tá grécka.

A potom prišla na scénu mladá autorka, Vladka Šebová, ktorá sa rozhodla túto našu mytológiu priviesť späť do života, a celý príbeh postavila práve na slovanských legendách, povestiach, príbehoch a vznikla Dcéra zimy. A ja jej za to v mene všetkých Slovákov ďakujem.

Samozrejme, príbeh je vymyslený, Vladka vytvorila nový svet, resp. spojila viac svetov dokopy, no vložila do neho slovanské bytosti a z viacerých legiend sa jej podarilo vytvoriť jeden celok, ktorý je však natoľko uveriteľný, že sa sami seba spýtate, prečo by to tak nemohlo byť? Ja by som knihu kľudne zaradila do stredoškolských osnov na literatúru, ako mimo čítankové čítanie, pretože okrem výborne vystavaného deja, perfektne rozvíja fantáziu a slúži ako výborný zdroj práve našej slovanskej mytológie

Dve sestry, Morena a Vesna, hrdinky knihy, boli kedysi obyčajné dievčatá, siroty, ktoré sa starali jedna o druhú a mali medzi sebou typický sesterský vzťah - občasné hádky, zlomyseľnosti, ale nad tým všetkým oddanosť a spolupatričnosť. Nešťastná zhoda okolností a kliatba čiernej mágie im však zmenila ich osud na dlhé roky - Morena sa stala nesmrteľnou, paňou smrti, Vesna vždy v najkratší deň roku po dovŕšení 17. roku života zomrie a znovuzrodí sa, je paňou života. No už sú z tohto kolobehu unavené, neustále pokusy o odvrátenie kliatby skončia vždy neúspešne, no napriek tomu sa predovšetkým Morena nevzdáva a hľadá ďalšiu možnosť, ako ich vyslobodiť z tohto nekonečného kolotoča. 

Príbeh začína výborným prológom a ďalej je členení na tri dejové linky. Rok 1187 , ktorý nás prenesie do obdobia, kedy sú sestry ešte obyčajné dievčatá so svojimi túžbami a kedy sa stanú tým, o čo nikdy nežiadali. Rok 1775 nás prepája do obdobia, kedy sa rozhodli zmeniť svoj osud a pátrajú po možnosti, ako prelomiť kliatbu. Posledná, záverečná linka sa odohráva v roku 2021 a je zavŕšením všetkého tohto dlhotrvajúceho boja a osobne som ju veľmi ocenila, pretože aj keď bola na môj vkus príliš rýchla a všetko skončilo tak "zrazu", vedela som sa do nej skutočne vžiť, až som si vedela predstaviť samú seba ako hľadím na smrtku na pražskom orloji a za chrbtom mi stojí Morena s kosákom. Je dôležité sledovať si roky uvádzané vždy nad kapitolami, pretože inak by ste sa v deji stratili a ľahko by sa vám obdobia pomotali. 

Postavy boli vykreslené výborne. Každá jedna vždy dej dotvorila tým správnym spôsobom, nič nebolo navyše a nič nechýbalo. Morena, emancipovaná, lojálna, inteligentná, so správne podrezaným jazykom a vždy trefnými a vtipnými hláškami. Jej oddanosť sestre bola obdivuhodná. Naopak Vesna- pochabá, trošku naivná, ojašená, a miestami detinská, ale netreba sa čudovať, však má stále 17, kedy mala dospieť? Veľmi sa mi páčila aj postava Andreia, nebudem vám prezrádzať, kým a čím v skutočnosti je, pretože by to bol veľký spoiler, ale prirastie vám k srdcu. Tiež oceňujem, že autorka sa nebála zabiť aj postavy, pri ktorých vedela, že budú obľúbené a toto rozhodnutie sa asi nestretne s pochopením, no k deju to jednoducho patrilo. 

Príbeh je naozaj bohatý na rôzne prepojenia, a človek musí čítať pozorne, aby sa vedel spätne vrátiť k príčinám, no kniha sa číta sama. Krátke kapitoly vás nenútia dlho držať pozornosť, a nespôsobia teda, že by ste sa stratili v príbehu. Nádherná mapa, obálka a samotná grafika knihy je len bonusom. Je vidieť, že ako autorka, tak aj vydavateľstvo sa s touto knihou vyhrali a dali jej naozaj honosnosť, ktorú si zaslúži. Určite ju odporúčam milovníkom fantasy, mytológie a všetkým, ktorých zaujíma aj niečo z našej histórie. 

Kniha je naozaj osviežením medzi slovenskými titulmi a stojí za pozornosť. Námaha, ktorú autorka do tohto príbehu vložila a opísala ju aj vo svojom doslove je obdivuhodná, pretože je za tým naozaj cítiť dlhý výskum. Osobne si viem príbeh predstaviť aj sfilmovaný, och, aké úžasné by boli kostými všetkých bytostí. Reklama, ktorá bola okolo tejto knihe je opodstatnená, a po dočítaní knihy si dávam opäť tú istú otázku, ako na začiatku tejto recenzie:

Skúste vymenovať slovanských mytologických bohov a bytosti, ktoré poznáte - Morena, Perún (Parom), Vesna, Jadwiga( Baba Jaga), Veles, Nav, Mavka, Rusalka, Kostej ...

Názov: Dcéra zimy

Autor: Vladimíra Šebová

Počet strán: 352

Rok vydania: 2021

Väzba: brožovaná väzba (paperback)

Vydavateľstvo: CooBoo

ISBN: 9788056623237

Myšlienka z knihy:

"Čo je jeden deň oproti celému životu?"

"Každý jeden deň je ako jeden život."