Každý deň je príležitosť na úsmev! 

Čokoládový klub

24.02.2022

Tak toto je kniha nie len pre nadšencov čokolády, ale aj pre tých, ktorí jej doteraz neprišli na chuť, pretože po dočítaní (a vlastne aj počas čítania) budete mať chuť zjesť celé oddelenie čokolády v najbližšom obchode. V knihe tuším nebola kapitola, kde by nebola spomenutá akákoľvek forma čokolády - či už v tekutej alebo v tuhej forme.

No nebola to kniha o čokoláde, tá bola len spojením medzi 4 kamarátkami, ktoré si založili Čokoládový klub, ako formu terapie, príležitostí na stretnutie, či len priestor na rozhovory. Práve čokoláda je často ich dopingom, ktorým zaháňajú stres a problémy.

Zakladateľkou klubu je Lucy, bacuľka, ktorá je magnet na trapasy, a pri jej vyčíňaní som sa veľmi nasmiala - čoho sa dotkla, to premenila na trapas, a pocit trápnosti zaháňala nezdravým hltaním čokolády. Jej jedinou chybou je absolútne zlý výber partnerov, a ten, kto má o ňu skutočný záujem jej uniká, aj keď sama nevie, prečo na neho myslí príliš často - pozorný čitateľ to vníma už od začiatku knihy, ale autorka sa s jej linkou pekne pohrala, nechala ju viackrát padnúť do tej istej rieky (niekedy aj doslova), kým pochopila, že si zaslúži oveľa viac. Jej postava sa mi páčila, bola ústrednou postavou a dej sa vo veľkej časti točil práve okolo nej, no autorka ho striedala aj s príbehmi iných členiek klubu - Chantal, Nadia, Autumn.

Chantal bola krásna a úspešná žena pred štyridsiatkou, ktorá však mala dysfunkčné manželstvo - hlavne v sexuálnej oblasti, a svoju frustráciu si ventilovala stretávaním sa s inými mužmi, načo neraz pekne doplatila. Práve sila klubu a priateľstvo v ňom jej pomohli uhasiť problém, no nazachránili ju pred pravdou, ktorej musela s manželom čeliť. Bola to inak veľmi dobrá postava - pomáhala nie len finančne aj iným členkám klubu.

Nadia, ktorá sa kvôli manželovi odcudzila vlastnej rodine, aby neskôr zistila, že jej manžel sa odcudzil jej - prepadol online hazardu, a nebyť dobročinnosti Chantal, pravdepodobne by prišla o byt a s malým štvorročným synom by skončili na ulici. Svoju silu však ukázala tým, že sa dokázala pred problém postaviť čelom a povedať rázne nie, no nebyť jej kamarátiek, nezvládla by to.

Autumn - pre mňa osobne najviac plochá postava, aj napriek silnému osobnému príbehu, ktorý si pre ňu autorka pripravila. Mohlo sa jej venovať viac priestoru, pretože jej príbeh išiel trošku do úzadia, aj napriek dôležitosti témy, ktorú niesol. Autumn pracovala v centre pre mladých závislých, no sama mala v rodine závislého na drogách, ktorému nevedela pomôcť, a ktorý mal jeden problém za druhým. Autumn to pripisovala práve zlej výchove jej bohatých rodičov, ktorí jej a jej bratovi dali všetko, no nevenovali im hlavne svoj čas. Jej postava bola najviac uzavretá pred kamarátkami, no nakoniec sa im zdôverila a vypustila tak zo seba obavy, ktoré niesla.

Príbehy, ktoré autorka postavám napísala, a ktoré v sebe nesú dôležité posolstvá postaviť sa problémom, a hlavne vytvárať si naozaj silné priateľstvá postavené na dôvere a otvorenosti (a čokoláde), Vás nútia knihu čítať stále ďalej. Príbehy sa prelínajú a spolu dotvárajú krásny celok, takže máte pocit, že čítate scenár k pripravovanému filmu. Celá kniha bola akási čokoládová verzia Sexu v meste.

Kapitoly sú krátke, a čo bolo super, že sme sa v nich vždy dozvedeli všetko podstatné, nebolo treba ich zbytočne naťahovať. Čítanie ide tak veľmi rýchlo a ani neviete ako, knihu máte prečítanú. Ja som si ju dávkovala postupne po večeroch, vždy som prečítala pár kapitol, a aj keď problémy ktoré hrdinky riešili neboli zrovna najľahšie, kniha je skôr oddychovým čítaním, čiže keď aj knihu večer odložíte, nemáte pocit, že ju musíte hneď dočítať, lebo čo ak vám niečo utečie - dá sa tak dávkovať postupne. Veľkým bonusom je práve jej vtipná časť, o ktorú sa starala práve Lucy, takže pri čítaní neupadáte do depresie. A čokoláda je veľmi príjemným dodatkom k tomu všetkému.

Knihu odporúčam ako oddychové čítanie všetkým, ktorí majú chuť na niečo vtipné, svieže, bez intríg - v knihe je vtipná linka, romantická linka, trochu drámy, akcie, škandálov a veeeeľa čokolády. Dúfam, že vydavateľstvo siahne aj po zvyšných častiach z prostredia Čokoládového klubu, pretože postavy som si naozaj veľmi obľúbila a rada by som s nimi strávila ešte nejaký čas.

Originálny názov: The Chocolate Lovers' Club

Názov: Navždy v decembri

Autor: Carole Matthews

Počet strán: 336

Rok vydania: 2022

Väzba: brožovaná väzba (paperback)

Vydavateľstvo: Cosmopolis - Grada

ISBN: 9788027133659


ZA POSKYTNUTIE KNIHY NA RECENZIU ĎAKUJEM VYDAVATEĽSTVU GRADA


Kliknutím na obrázok si môžete zakúpiť knihu: