Každý deň je príležitosť na úsmev! 

Čo k tebe cítim

01.06.2022

Letná romantika, pri ktorej si budete užívať príjemnú  romantiku, horúce slnko, a jednu úžasnú taliansko-kubánsku rodinu. 

Kniha Čo k tebe cítim ma zaujala už len anotáciou -  Miami, arogantný doktor, škandál, hmm, príjemná zmes, ktorá sľubuje výborný príbeh. Súhlasím so všetkým, až na jednu vec - ten sľúbený arogantný doktorko vôbec nebol arogantný, ale vykľul sa z neho práveže veľký gentleman, správny muž a človek s veľkým srdcom.

Príbeh začína trošku vtipne, Carmen po ukončení štúdia nastúpi do významnej nemocnice v Miami na pozíciu zástupkyne vedúcej pre styk s verejnosťou a jej prvou úlohou je privítať doktora Jasona Northrupa, ktorý k nim prestupuje z New Yorksej nemocnice a patrí k špičke detských neurológov. Carmen si určite nepredstavovala, že svoj prvý deň strávi starostlivosťou o cudziu ženu, neskôr vo väzení  a napokon ju poveria, aby robila Jasonovi spoločnosť  najbližšie dva týždne, kým sa rozhodne, či ho vôbec príjmu. Celkom slušný začiatok, a v tomto sviežom tempe príbeh pokračuje aj ďalej.

Autorka nás už v úvode knihy oboznámi so strasťami, ktoré hrdinovia zažili, a tak sa celý príbeh neskôr zameriava vyslovene na ich vzťah bez odhaľovania rôznych prelomových prekážok. Zatiaľ čo Carmen sa konečne dala dokopy po tragickej smrti manžela, ktorého stratila pred piatimi rokmi, Jason čelil sexuálnemu škandálu, do ktorého bol úmyselne nevedomky zatiahnutý. Spoločne si pomáhajú prekonať trápenie, ktoré ich postihlo, pretože zatiaľ čo Carmen pomáha Jasonovi napraviť jeho pokazenú reputáciu, on jej pomáha opäť žiť život plný smiechu, lásky a vášne. Chvíle, ktoré spolu strávili neboli žiadne klišé, keďže Carmen sa rozhodla vylepšiť Jasonovu reputáciu aj založením Instagramu, kde bude pridávať príspevky, ako sa postupne začleňuje do miestnej komunity, napríklad aj vypomáhaním ako dobrovoľník v inej miestnej nemocnici. Jason si tak rýchlo získal srdcia nie len miestnych obyvateľov, ale aj to Carmenine, ktorá už neverila, že sa opäť dokáže zamilovať.

Obe postavy boli príjemné, konečne sme sa nestreli s hrdinom, ktorý je namyslený, ale Jason bol naozaj zlatíčko. Úplne chápal obavy, ktoré Carmen prežívala, tak ako bola ona opora jemu, tak bol aj on pre ňu. Carmen  aj keď Jasonovi dôverovala vo všetkom, čo jej povedal, nebola naivná. Obaja boli veľmi sympatickí. Jediné, čo ma trošku rušilo bolo to extrémne tempo, ktoré nabral ich vzťah. V podstate sa videli asi 2 krát, a už sa im podlamovali kolená a vedeli, že sa milujú. Vlastne Carmen už pri prvom pohľade vedela, že Jason sa jej páči. Najviac ma pobavila veta "zvlhli mi nohavičky, ktoré som nemala." Akože čo? Prepáčte, ale aj romantika  a vášeň by mala mať nejakú hlavu a pätu, netreba všade pchať vety, o ktorých si myslím, že navodia "tú správnu" atmosféru. pričom nedávajú žiadnu logiku. To bolo asi jediné negatívum, ktoré ma v knihe zo začiatku dosť rušilo. Napriek tomu som si ale príbeh užila, prečítala som ho v podstate za deň, takže aj to vypovedá o tom, aký chytľavý je tento príbeh.

Najviac z celej knihy mi učarovalo prostredie, v ktorom sa príbeh odohrával. Hneď máte chuť sa zbaliť a vycestovať do Miami - opis pláže, cesty v cabriolete po floridských cestách - hotové leto. Kniha je výborná na čítanie si na pláži alebo niekde pri bazéne, pretože slniečko priam dýcha z jej stránok, a čítať ju počas vyvaľovania sa na pláži by len umocnil tento zážitok. Little Havana, miestna časť na Floride, kde bývali predovšetkým kubánsky prisťahovalci mi oživila spomienky na dovolenku na Kube, a tak som si presne vedela v hlave zobraziť všetky opisované špeciality a tiež život v tejto štvrti. Carmenina rodina bola naozaj neobyčajný mix kubánskeho a talianskeho temperamentu, autorka túto rodinu opísala tak úžasne, že ich túžite navštíviť a stráviť s nimi ich povestný nedeľný obed. Vzťah, ktorý všetci medzi sebou mali, bol veľmi milý, príjemný a výborne dotváral pohodovú atmosféru príbehu. Dokonca aj vzťah Carmen a jej bývalých svokrovcov bol ukážkový, miestami až dojemný. To ako sa všetci podporovali, stáli pri sebe, boli tu jeden pre druhého, naozaj krásne vykreslená súdržnosť rodiny. Sila tejto rodiny sa naplno prejavila aj v epilógu, počas ktorého som sa celú dobu usmievala, pretože som si úplne danú situáciu vedela predstaviť. 

Príbehu pomohlo aj dynamické tempo, ktoré autorka zvolila. Dialógy a nepriama reč sa pekne dopĺňali. Aj keď kniha bola písaná z dvoch pohľadov, väčšiu časť príbehu sme mali možnosť stráviť práve v hlave Carmen. Jasonova časť bola väčšinou použitá len ako doplnenie určitej situácie. Kniha sa naozaj čítala sama, príbeh išiel plynulo a krátke časové pásmo, ktoré obsiahla posúvalo dej rýchlo vpred. Medzi jednotlivými kapitolami boli plynulé prechody, nemali sme tam žiadne časové posuny, takže celé je to zrozumiteľné. Na takú veľkú lásku by človek možno čakal síce trošku dlhší časový úsek, ale obe postavy boli vykreslené naozaj presvedčivo, prežili si svoje, takže už vedeli, čo od života chcú. 

Kniha je prvou zo série Miami Nights, verím, že vydavateľstvo sa rozhodne preložiť celú sériu, pretože podľa anotácií zvyšných častí sa máme na čo tešiť, hlavne na ďalší príjemne strávený čas s touto príjemnou taliansko-kubánskou rodinou. Knihe Čo k tebe cítim dávam 4,5⭐️/5 a určite ju odporúčam ako príjemnú, letnú oddychovku.

Originálny názov: How Much I Feel

Názov: Čo k tebe cítim

Autor: Marie Force

Počet strán: 320

Rok vydania: 2022

Väzba: pevná väzba

Vydavateľstvo: IKAR

ISBN: 9788055180441


ZA POSKYTNUTIE KNIHY NA RECENZIU ĎAKUJEM VYDAVATEĽSTVU IKAR


Kliknutím na obrázok si môžete zakúpiť knihu: