Každý deň je príležitosť na úsmev! 

Čím horšie, tým lepšie

07.05.2021

Mám pre vás jeden skvelý typ. Ak si chcete prečítať knihu, pri ktorej môžete vypnúť všetky mozgové bunky, v predstavách si zbaliť kufre a odletieť preč, kniha Čím horšie, tým lepšie je presne to, čo hľadáte.

V tom dobrom zmysle slova, samozrejme. 

Kniha od slovenskej autorky, ktorú som mimochodom až do momentu prečítania jej knihy vôbec neregistrovala, sa ku mne dostala náhodou cez akciu u samotnej autorky, a vôbec to neľutujem. Prišla ku mne presne v období, kedy som po všetkých tých hororoch, psychotrileroch a kníh s hlbokou myšlienkou na zamyslenie, potrebovala niečo jednoduché, čo mi vyčarí úsmev na tvári, úplne ma vypne a zhltnem to na posedenie. 

V mojej knižnej poličke by som ju smelo zaradila do police "Knižný detox" - presne toto s vami kniha spraví - vyplaví zbytočné starosti, nenúti vás premýšľať nad zápletkou a hlavne pre nás, čo radi cestujeme nie len v knihách, opäť poodhalí aj kúsok sveta

Jana, tichá introvertka, ktorá mala veľmi prísnu výchovu sa konečne oslobodila od rodičov a žije si svoj spokojný, nenáročný život medzi múrmi svojho bytu. Tým, že nechodí na žúrky, dovolenky s priateľmi a svoju energiu nevenuje ani vytváraniu žiadnych hlbších vzťahov, má dostatočný čas na písanie svojej knihy, ktorú však kvôli jej obsahu píše pod mužským pseudonymom Boris Silný. Kniha totiž patrí medzi červenú knižnicu, za dej ktorej by sa nemusela hanbiť ani E.L. James s jej 50 odtieňmi... 

Jedného dňa sa jej ozve vydavateľstvo, do ktorého poslala rukopis a chcú sa s ňou stretnúť, pretože by radi knihu vydali. Jana najskôr váha, predsa len, nikdy neplánovala niekomu prezradiť svoju totožnosť, no nakoniec predsa len pristúpi na to, aby sa kniha vydala. To však ešte netušila, že z knihy sa stane bestseller a prejaví o ňu záujem medzinárodné vydavateľstvo, ktoré plánuje knihu preložiť do viacerých jazykov a spraviť jej veľkolepé turné v každom štáte, kde plánujú knihu vydať. Ich podmienka  však je, že Boris Silný, čiže Jana, sa musí. tohto turné zúčastniť. To je pre Janu konečná, pretože v žiadnom prípade nemieni odhaliť svoju totožnosť nie len v zahraničí, ale v žiadnom prípade ani na Slovensku, kde by sa tento chýr doniesol. Vydavateľstvo však nájde riešenie - ako Borisa Silného angažujú vtipného, charizmatického a maximálne extrovertného Sama, ktorého úlohou bude vystupovať v každej show a robiť knihe promo.

Nemusím ani hovoriť, ako sa to vyvinie, Jana a Samo si k sebe postupne nájdu cestu a v pozadí promo akcií medzi nimi vzniká hlbší vzťah, kedy hlavne Samo učí Janu, ako vyjsť zo svojej ulity a žiť život, aký sa jej ponúka - obzvlášť, keď  všetky výdavky platí vydavateľstvo.

A aj keď postava Jany mi absolútne povahovo nesadla, pretože je to môj úplný opak (zato Sama som milovala), kniha sa mi veľmi páčila, milujem cestovanie a tu som si ho užila až-až. Spolu s hlavnými hrdinami som precestovala Anglicko, Nemecko, Poľsko, Francúzsko, či Prahu... 

Čítala som veľa komentárov, kedy ľudia kritizujú, že viac ako "romantiku" dostali cestopis, ale who cares? Mne to absolútne vyhovovalo - konečne nečítať o zlomenom srdci, kedy si on aj ona nakoniec v slzy prelievajúcej chvíľke uvedomia, že k sebe patria a zistia, že sú jeden pre druhého chýbajúcou časťou a blabla... Chcem cestovať! Konečne si chcem zbaliť kufre a odísť niekam za hranice (aj keď by to malo byť len od Rakúskeho Kittsee kúpiť rakúsku aviváž), a táto kniha mi konečne moje túžby aspoň na papieri splnila. Dokonca aj záver knihy, ktorý autorka poňala úplne inak ako spomínané knižné klišé "a žili spolu šťastne až naveky" sa mi páčil a len ma utvrdil v tom, že celá kniha mala byť a bola rýchla jednohubka, ktorú chvíľkovo požujete, prehltnete, nasýti vás a idete sa s chuťou zahryznúť do ďalšej. 

Preto ak chcete aj vy oprášiť aspoň v mysli kufre, nerozmýšľať nad tým, aká zápletka vás čaká v ďalšej knihe, nepotrebujete knihu, ktorá vo vás bude rezonovať ešte týždne, či príbeh, kedy si budete utierať slzy, kniha Čím horšie, tým lepšie je presne to, čo hľadáte. 

Názov knihy hovorí za všetko - niekedy to totiž tak býva - ak nečakáme veľké wow, ale stanú sa nám veci, ktoré si nevieme predstaviť, nakoniec sa to vyvinie ako to najlepšie, čo sa nám mohlo stať. U mňa to bolo podobne - od knihy som čakala hocičo (ach jaj, blbé predsudky), ale dostala som to najlepšie, čo som v danom momente dostať mohla.

A inak - knihu od Borisa Silného by som si tiež rada prečítala ;) 

Názov: Čím horšie, tým lepšie

Autor: Nora Aden

Počet strán: 240

Rok vydania: 2019

Väzba: brožovaná väzba (paperback)

Vydavateľstvo: Lanier

ISBN: 9788097339302