Každý deň je príležitosť na úsmev! 

Chrobák slečny Bensonovej

27.07.2021

Máte vo svojom okolí skutočného priateľa, o ktorom viete, že by dal za vás aj život, prípadne vy by ste dali život za neho?

Aj keď podľa názvu by sa mohlo zdať, že kniha Chrobák slečny Bensonovej bude skôr príručkou entomológie (vedný odbor zoológie, ktorý sa zaoberá štúdiom hmyzu, a áno, aj ja som si to musela googliť), nie je to tak. Kniha je označovaná ako dobrodružný román a nesie v sebe nie len dobrodružstvo, akciu, drámu, humor, a aké-také informácie o chrobákoch, ale aj veľa myšlienok o zmysle života, smrti a hlavne o skutočnom priateľstve. 

Povojnový Londýn 1950, veľa mužov sa po vojne nevrátilo, a keď sa vrátilo, sú z nich muži s post traumatickým syndrómom, alebo rovno invalidi, obyvatelia žijú iba vďaka prídelovému systému, a zarobiť si čo i len na obyčajné topánky stojí nemalé úsilie. V tomto svete, sa v detstve veľkou citovou traumou poznačená, Margery Bensonová rozhodne, že  už má dosť života, kde prakticky nič nedosiahla. Rozhodne sa nechať prácu učiteľky tak, a vybrať sa na dobrodružnú výpravu za hľadaním zlatého chrobáka, o ktorom jej toľko rozprával jej milovaný otec. Na túto cestu však potrebuje aj asistenta, a napokon je nútená aj pod vplyvom okolností zamestnať už na pohľad bláznivú Enid Prettyovú.

Tieto dve na pohľad úplne odlišné ženy sa vyberú na výpravu za hľadaním zlatého chrobáka, no na ceste plnej prekážok nájdu oveľa viac - jedna druhú. Spoločne absolvujú plavbu zaoceánskym parníkom, policajné kontroly, objavovanie Novej Kaledónie, prežívajú aj chvíle hrôzy po cyklóne, ktorý ich zastihne hlboko v horách, postavia sa nepriateľovi a ešte oveľa viac. Pri niektorých situáciách sa pobavíte, pri iných vám naopak nebude všetko jedno. Popri tomto všetkom, kedy sú odkázané len jedna na druhú a či chcú, alebo nie, musia si dôverovať, však postupne o sebe odhaľujú ich príbehy a ich najosobnejšie tajomstvá.

Práve vďaka tomu si postupne k postavám dokážete vytvoriť vzťah aj vy, a miestami je vám oboch postáv a ich osudov ľúto. Autorke sa do príbehu okrem silných emócií a dobrodružstva podarilo zasadiť aj drámu, a ako bonus nám ponúka aj množstvo myšlienok na zamyslenie. A teda rozhodne to nie sú len obyčajné premotivované citáty, ale tieto myšlienky vychádzajú z reálnych situácií, ktoré hlavné hrdinky v príbehu zažívajú, a tiež k nim prichádzajú postupným uvedomením si situácie, v ktorej sa ocitli.

Príbeh krásne ukazuje, ako aj tí, ktorých spočiatku zaškatuľkujeme sa môžu stať našimi skutočnými priateľmi, ktorí pre nás spravia všetko, stačí, keď im dáme šancu. No príbeh Margery a Enid nebol len o priateľstve, ale aj o sile ženskosti, ktorú Margery v sebe objavila aj vďaka Enid a naopak Enid "dozrela" pri Margery. Nenásilné feministické prvky, ktoré neburcujú k vzbure proti mužom, ale naopak, oslovujú priamo ženy, aby si uvedomili svoje postavenie nie len v spoločnosti, ale hlavne pred sebou samými. V knihe je krásna pasáž, kedy Margery pochopí, že nikomu nemusí nič dokazovať, je dôležité v čo uverí ona sama a pochopí, že sila je v nej, nie v tom, čo si myslí jej okolie. Podobne to máme aj my - bez tohto uvedomia je totiž úplne zbytočné, ak vám to povie vaše okolie, alebo si o tom prečítate článok, či vypočujete podcast. 

Výborná kniha, nesie v sebe opisy krásnej prírody a dokonca je plná aj emócii. Som veľmi rada, že sa ku mne táto kniha dostala, pretože je to jedna z tých kníh, ktoré môžete čítať dookola, aj keď viete, ako to dopadne. Pretože ukrýva oveľa viac, ako len príbeh o ženskej výprave.

Želám každej žene, aby zažila v živote také priateľstvo, aké vzniklo medzi Margery a Enid. Priateľstvo, ktoré nie je založené iba na spoločných zážitkoch, ale hlavne na pocitoch, dôvere a v neposlednom rade čistej , úprimnej a priateľskej láske.

"Priateľstvo znamenalo prijať aj nepoznané...sme úplne odlišné, ale napriek tomu sme sa v tomto čudnom svete ocitli spolu"

"Veci, ktoré sa nám prihodia z nás nerobia, kým sme. To si vyberáme sami" 

"Našli spôsob, ako byť samy sebou."

"Teraz však máme jedna druhú. Budeme v poriadku!"

Ach, milujem tú knihu!

Originálny názov: Miss Benson's Beetle

Názov: Chrobák slečny Bensonovej

Autor: Rachel Joyce

Počet strán: 392

Rok vydania: 2021

Väzba: pevná väzba

Vydavateľstvo: Grada

ISBN: 9788080901844


ZA POSKYTNUTIE KNIHY NA RECENZIU ĎAKUJEM VYDAVATEĽSTVU GRADA


Kliknutím na obrázok si môžete zakúpiť knihu: