Každý deň je príležitosť na úsmev! 

Chlapec, vtáčik a truhlár

28.02.2022

Toto bol nádherný príbeh o láskavosti, ľudskosti, o strate a opätovnom nájdení, o tom, ako si neznámi ľudia vedia v správnu chvíľu navzájom pomôcť bez toho, aby o pomoc požiadali. 

Je to jedna z tých detských kníh, ktorá osloví aj dospelého - určite si ju pridávam na poličku, kde mám Malého princa a knihu Chlapec, krtko, líška a kôň. Aj napriek tomu, že ide v podstate o rozprávkový príbeh, nájdete v ňom veľa dobra, veľa lásky, ale aj bolesti, no predovšetkým podnetných myšlienok na úvahu, nie len o živote, či smrti, ale aj ľudskosti.

V mestečku Allora, kde ryby vyskakujú samé z mora vypukne mor. Alberto príde o celú svoju rodinu, a keďže v meste je nedostatok truhlárov, začne vyrábať truhle na mieru. Aj keď mor pominie, ostáva verný svojmu povolaniu, úctivo sa správa ku každému nebožtíkovi, ktorý sa stane jeho "zákazníkom" a nikdy nevynechá ani ich pohreb. Jedného dňa sa z nie zrovna šťastných dôvodov stretáva s malým chlapcom Titom a jeho vtáčikom Fiou a začína ich spoločný príbeh, v ktorom si navzájom dávajú novú nádej na život, a zatiaľ čo Alberto v Titovi znovu objavuje svojho syna, Tito zase túži po tom, aby mohol ostať s Albertom a utiecť tak svojmu zlému otcovi, od ktorého uteká. A ako to už v živote býva, ľudská zloba vie pokaziť všetko krásne, no odhodlanie poraziť zlo napokon zvíťazí. 

Postavy v príbehu boli rôznorodou zmesou všetkého, čo ľudia ponúkajú - klebetnice, nafúkaný starosta, ktorý svoje bohatstvo ukazuje na výchyr, dobroprajný pekár, utrápený otec, ktorý nezanevrel na život, ale aj otec, ktorý je verným vyobrazením zla v ľudkom tele. Každý mal v príbehu svoje opodstatnenie a ukazoval určitú ľudskú vlastnosť, s ktorou sa určite stretol už každý z nás. 

Príbeh je naozaj nádherný, dotvárajú ho úžasné ilustrácie a celková grafika knihy. Aj napriek tomu, že rieši ťažké témy straty v podobe smrti, príbeh je podaný čarovne a s citom. A keďže je knižka naozaj útla, perfektne som si počas jej čítania oddýchla a aspoň na jeden deň utiekla od toho všetkého, čo je okolo. Je to presne jedna z tých kníh, ktorú si vezmete len tak, počas ťažkých chvíľ, na pár hodín sa usadíte, začítate sa, a po jej dočítaní začnete naplno veriť v ľudské dobro, ľudskosť a v čarovný svet. 

Takúto knižku potrebuje vo svojom živote každý. 

Knižke dávam 5⭐️/5.

Originálny názov: The Boy, The Bird and The Coffin Maker

Názov: Chlapec, Vtáčik a Truhlár

Autor: Matilda Woods

Počet strán: 200

Rok vydania: 2017

Väzba: brožovaná väzba (paperback)

Vydavateľstvo: Albatros

ISBN: 9788056601679