Každý deň je príležitosť na úsmev! 

Celé zle

04.09.2023

Wow, priznám sa, keď som začínala čítať knihu, vôbec som si nemyslela, že sa do nej nakoniec tak ponorím a dostane sa mi tak do hlavy.

Autor nás do surového deja vrhol hneď úvodným prológom, pri ktorom si budete hovoriť čo ste to vlastne začali čítať. Ak patríte k čitateľom, ktorí si radi vytvárajú obrazy čítaného textu, bude vám zle. Týmto prológom si vás autor hneď chytí a získa si vašu pozornosť. Za seba však musím povedať, že po prológu, keď sa začal rozbiehať dej som sa ďalších približne 50 strán trochu trápila, ale nie so samotným dejom, skôr s textom, o čom poviem viac ďalej v recenzii. Keď si však zvyknete na spôsob podávania myšlienok a skladby viet, príbeh vás úplne vtiahne a vy budete chcieť čítať stále viac a viac.

V blízkosti Washingtonu sa udeje brutálna vražda mladej, ambicióznej novinárky, ktorá postaví do pozoru nie len jej bývalú kolegyňu, celé policajné oddelenie, ale predovšetkým Matta, súkromného detektíva, na ktorého chce niekto vraždu hodiť. Zobudí sa totiž vedľa odseknutej novinárkinej hlavy, nevie ako sa to stalo, kto to je a kto mu to spravil. Začína sa tak lov na sadistického vraha, ktorý sa však nezastaví pred ničím, obete pribúdajú, čas sa kráti, a obavy verejnosti narastajú. No fakty, ktoré postupne vychádzajú na povrch naznačujú, že celý prípad má oveľa zložitejšie pozadie, ktoré presahuje hranice. 

Výborná téma templárov, akcia a tajomno hneď od začiatku knihy a tiež veľmi veľa historických súvislostí spojených do brutálnych vrážd, pri ktorých autor rozhodne s obeťami nejedná v rukavičkách, vás určite nenechajú chladných. Aj napriek tomu, že 80% prepojení a zápletiek sa mi podarilo uhádnuť a domyslieť si správne, kniha ma vôbec nenudila. Za to však, myslím, môže môj všeobecný prehľad o templároch, veľa načítanej krimi literatúry a schopnosť čítať náznaky medzi riadkami, ktoré nám autor jemne  ponúkal. Hneď ako sa mi podarilo do príbehu začítať som neustále nad ním premýšľala a musela som čítať stále ďalej. Oceňujem aj výborné podchytenie prostredia zo strany autora, neviem, či v Amerike strávil nejaký čas, ale ulice, priestory a aj spôsob života, či vzdelanie v krajine boli zachytený vynikajúco. Čo sa teda týka tejto stránky, kniha je zvládnutá na jednotku.

Musím však napísať aj druhú stránku, za ktorú som sa nakoniec rozhodla strhnúť jednu hviezdičku, a to sú predovšetkým častejšie chyby, používanie miestami nespisovných slov, niekedy ich skomolenie, či nesprávne delenie slov na konci riadkov. A síce na samotnom výbornom deji to neuberalo, miestami ma to rušilo. Tiež boli miestami použité nesprávne výrazy, ktoré trošku plietli význam viet. Osobne napríklad za torzo považujem hrudník človeka bez končatín, no v istej časti knihy bola torzom nazvaná samostatná hlava, čo ma zneistilo, 

Ako som spomínala na začiatku recenzie, tiež si treba zvyknúť na autorov nezvyčajný, miestami až poetický štýl, ktorý ma začiatkom knihy trošku brzdil. Niekedy bola jedna myšlienka rozvitá na viacero menších úvah, a veci boli opisované v obrazoch. Keď som si však na tento štýl zvykla, musím uznať, že v príbehu som našla aj veľmi veľa trefných viet poukazujúcich nie len na spoločnosť ako takú, ale aj na ľudské charaktery. 

Určite môžem knihu odporúčať, svojou drsnosťou a prepracovanosťou môže smelo konkurovať severským kriminálkam. Z dejovej a obsahovej stránky knihe naozaj nič nechýbalo - bolo tu napätie, dráma, akcia, zaujímavé historické súvislosti a uveriteľné pohnútky páchateľov. Autor to naozaj zvládol udržať v zmysluplnej rovine, neuletel do nereálnych možností a dej nebol preplácaný. Za mňa palec hore a som veľmi zvedavá na pokračovanie.

Kniha je pre mňa rozhodne prekvapením roka. 4⭐️ /5.

Názov: Celé zle

Autor: p.maple

Počet strán: 348

Rok vydania: 2022

Väzba: pevná väzba

Vydavateľstvo: Maple Agency

ISBN: 9788097421304


KNIHU ODPORÚČAM ČITATEĽOM, KTORÍ MAJÚ RADI DRSNÉ DETEKTÍVKY S HISTORICKÝM POZADÍM


Obsahové varovanie:

° drsné a násilné opisy vrážd

Pozitíva knihy:

+ výborná historická téma prepojená do detailov

+ prehľad autora o fungovaní v zahraničí

+ pútavý dej

Negatíva knihy:

- netradičný štýl písania 

- gramatické chyby a nesprávne použité výrazy