Každý deň je príležitosť na úsmev! 

Búrka

20.05.2023

Všetci sme už niekedy zažili búrku.

Väčšinou prídu v lete navečer, keď sa po celom teplom dni musí uvoľniť vzniknuté napätie v atmosfére. Som si istá, že každý zažil svoju búrku aj v osobnom živote, keď musel čeliť napätiu vo svojom okolí. Búrky sú dobrá vec, zmyjú z povrchu špinu a zanechajú po sebe svieži vzduch, ale ak sú intenzívne, páchajú škody, ubližujú a berú zo sebou aj to pekné. 

Veľmi dlho som nečítala knihu, kde by sa názov knihy tak intenzívne niesol celou knihou. Zvolený názov knihy úplne pokryl podstatu príbehu, no ak si myslíte, že ide o búrku z dažďa, mýlite sa. V knihe na vás čaká búrka emócií, búrka odhodlania a žiaľ aj búrka hyenizmu podávaná médiami. Autorke sa podarilo pomocou pomerne jednoduchého príbehu, do ktorého však vložila veľmi silné posolstvá vyslať odkaz mnohým ľuďom, ktorých spomenula aj vo svojom úvodnom venovaní - tým, ktorí nemajú potrebu nikomu nič vysvetľovať, ale aj tým, ktorí sa o to stále snažia. Celým príbehom sa niesol odkaz o dôležitosti pravdy, a zároveň náročnosť jej dokazovania.

Louisa, letuška v prvej triede, ktorej práca je pre ňu splneným snom, sa dostane do nepríjemnej situácie po tom, ako ju jeden z pasažierov krivo obviní zo sexuálneho obťažovania. Jej podozrenie ihneď spadne na Elliota, bývalého hráča NFL, momentálne majiteľa jedného z klubov, s ktorým sa dostala do menšej výmeny názorov. Po tom, ako sa snaží zastať svojho mena a vyvrátiť krivé obvinenie ju z práce vyhodia, no ihneď sa chytí príležitosti nahradiť odchádzajúcu letušku pridelenú na súkromné lety práve v NFL. Aké je jej prekvapenie, keď jej nový pasažier je práve Elliot. Príťažlivosť, ktorej sa obom bránia ich čoskoro k sebe pritiahne ako magnety, no mediálna búrka, ktorá a odhalením ich vzťahu spustí je horšia, ako tajfún - zanecháva škody a berie so sebou aj všetku špinu, ktorá už dávno zapadala prachom. Dokážu túto búrku ustáť?

Výborne napísaná kniha, ktorá si vás získa hneď, ako sa do nej začítate. Obe postavy sú výborné, vyspelé, rozumné, na nič sa nehrajú, dokonca vekový rozdiel medzi nimi tomu všetkému dodával úplne iný rozmer, neviem si predstaviť príbeh v inom zložení postáv. Louisa milovala svoju prácu a veľmi sa mi páčilo, ako chcela bojovať za pravdu, vždy mala hlavu hore, aj keď sa na ňu hádzalo mediálne bahno, odmietala mlčať. Podpora, ktorú našla v rodine bola veľmi pekná. Naopak Elliot už raz prišiel o blízku osobu práve kvôli mediálnemu tlaku, sláva a s ňou spojené dôsledky, ktoré sa niesli celým jeho životom na ňom už od detstva zanechala hlbokú traumu. Mal úžasný vzťah so svojou dcérou, a aj vďaka jeho preslovu na konci knihy som si uvedomila, ako to rodičia, ktorí vychovávajú svoje deti sami majú ťažké. Nehovorím o finančnej stránke, ale hlavne tej emočnej. Postava Elliota na mne zanechala hlboký dojem, dokonca bol pre mňa osobne ústrednejšou postavou, ako Louisa. Jeho vyzretosť, obranné postoje a hlavne pevnosť a neoblomnosť v svojich vlastných zásadách vo mne zanechali hlboký dojem. 

Krátke kapitoly podávané oboma pohľadmi nám príbeh vždy predstavia v inej rovine, a zatiaľ čo pri Elliotovi vnímame rozvážnosť príbehu, pri Louise naopak cítime dynamiku a húževnatosť. Naozaj sa ako dvojica výborne dopĺňali, myslím, že konštelácia postáv, akú autorka vyskladala si sadla výborne. Príbeh mediálnej búrky, ktorá prišla predovšetkým v posledných kapitolách tiež autorka zvládla perfektne a je vidno, že oblasti marketingu a médiám rozumie. Denne máme možnosť čítať v bulvári o celebritách a ich škandáloch, no aj vďaka tejto knihe si môžeme uvedomiť, ako je to poväčšine umelo nafúknuté len kvôli čítanosti a čo najväčšiemu dosahu. Hrabať sa v špine druhých a pritom zatvárať oči pred tou vlastnou je totiž prirodzenou súčasťou ľudského charakteru, čo je smutné. 

Najväčšie posolstvo knihy, ktoré som spomínala už v úvode bolo podané veľmi nenútene a jemne, no zároveň bolo také silné, že ho nemožno prehliadnuť. Dokázať pravdu je oveľa ťažšie, ako vymyslieť lož, pretože pravda vždy ťahá za kratší koniec. Pravda je tak relatívna vec, a ľudia odmietajú rozmýšľať, či hlbšie pátrať, radšej uveria akejkoľvek nepodloženej fáme. Odkaz autorky chápem v dvoch rovinách - ako potvrdenie ľuďom, ktorí už rezignovali na dokazovanie pravdy, že sa rozhodli správne, ale zároveň ako podporu ľuďom, ktorí to s ňou ešte nevzdali a stále vidia zmysel v jej dokazovaní. 

Pol bodíka však strhávam kvôli občasnému rýchlemu spádu deja, trošku mi tiež chýbalo nejaké rozsiahlejšie ukončenie, aj napriek tomu, že epilóg považujem za jednu z najlepších a najhlbších častí knihy. A žiaľ, tiež za vyspoilerovanie jednej knihy, ktorú mám na poličke medzi TBR knihami, no keďže už viem jej podstatu, asi ju odložím na neurčite. V tomto bode som si naplno uvedomila, prečo knižné hrdinky čítajú stále Austenovú. Presne pre toto, aby nevyzradili spoiler nejakej novšej knihy :D

Budem autorku sledovať a už teraz sa teším na jej ďalšie knihy, pretože píše výborne, jej príbeh vám naozaj dlho ostane v hlave. 4,5⭐️/5.


KNIHU ODPORÚČAM ČITATEĽOM, KTORÍ MAJÚ RADI SILNÉ POSOLSTVÁ V PRÍBEHOCH A PRIAME PRÍBEHY, KTORÉ NIE SÚ ZBYTOČNE ROZVLÁČNE


Obsahové varovanie:

° age gap

° trauma z únosu a smrti blízkej osoby

° mediálny hon

Pozitíva knihy:

+ neopozeraná téma

+ veľmi dobrý štýl písania a skladania textu

+ silné myšlienky, ktoré nútia čitateľa k zamysleniu

Negatíva knihy:

- kompletný spoiler na knihu vydanú ešte len v roku 2019

Názov: Búrka

Autor: Iveta Klemanová

Počet strán: 272

Rok vydania: 2023

Väzba: pevná väzba

Vydavateľstvo: Venupress

ISBN: 9788099972606


ZA POSKYTNUTIE KNIHY NA RECENZIU ĎAKUJEM VYDAVATEĽSTVU VENUPRESS


Kliknutím na obálku knihy si môžete zakúpiť knihu: