Každý deň je príležitosť na úsmev! 

Blackout

17.01.2024

Aj napriek tomu, že kniha sama o sebe si u mňa vyslúžila iba 4*, musím uznať, že vo mne zanechala hlboký dojem a donútila ma premýšľať, do akej miery sme ako ľudstvo závislí na elektrine.

Kniha začína hneď zhurta - v Taliansku vypadne elektrický prúd a nedarí sa ho obnoviť. Čoskoro sa však pridajú aj iné európske štáty. Nikto nevie, čo sa deje, čo spôsobilo kolaps, no minúty/ hodiny/ dni pribúdajú. Bývalý hacker Piero Manzano si však svojim pozorným okom všimne podivné správanie a kódy na nových smart meračoch a po bližšom preštudovaní zisťuje, že s nimi niekto manipuluje a ovláda výpadok na diaľku. Rozhodnutý pomôcť sa vydáva až do Haagu. So svojim zistením sa rozhodne podeliť aj s novinárkou Lauren, ktorá správu o hackerskom útoku vynesie na verejnosť. Podozrenie však automaticky spadá na Piera. Kto skutočne stojí za útokmi?

Toto je presne typ knihy, ktorá má spoločenský dosah, odhaľuje na jednej strane krehkosť celého systému, na druhej strane potvrdzuje to, že ľudstvo v prípade kritických situácii reaguje nepredvídateľne. Zatiaľ čo jedna skupina ľudí automaticky prepne do módu, kedy vypínajú únavu a húževnato sa snažia zvrátiť tragédiu, iná skupina sa mení na neriadenú masu a tá ďalšia sa snaží zachovať si ľudskosť aj v exponovanej situácii.

Postava Piera Manzana bola napísaná dobre - rozumel tomu, čo hovorí, chcel priniesť rozuzlenie chaosu, no napokon sa stal lovnou zverou, aj keď našťastie iba do času, kým sa jeho slová nepotvrdili. Jeho pasáže patrili k tým akčnejším, práve vďaka nemu som ako poslucháč / čitateľ vedela, o čo presne ide. 

Bavili ma tiež pasáže, kde sme mali možnosť nahliadnuť do rokovaní a stretnutí vlád a vnímať rozdielne názory v riešení danej situácie. Zatiaľ čo niektorí chceli upovedomiť verejnosť o teroristickom kyber útoku, ďalšia skupina to chcela ututlať, aby sa panika ešte viacej nerozšírila.  Práve pasáž, kde sa stretli čelný predstavitelia vlád a začali vymenúvať rozsiahle dôsledky výpadku elektriny na rôzne odvetvia spoločnosti, vo mne zarezonovala najviac. Často si myslíme, že keď vypadne prúd ide len o nemožnosť pozrieť si televízor, ale výpadok takéhoto enormného rozsahu má ďalekosiahlejšie následky aj na priemysel, zdravotníctvo, dopravu, hospodárstvo. Tiež pasáž v závere, kde naopak tí istí predstavitelia vymenúvali, čo sa stihlo za pár dní výpadku elektriny poškodiť a koľko bude trvať obnova bola pre mňa ako studená sprcha. Také naivné stlačenie tlačidla, po ktorom všetko nabehne a pokračujeme tam, kde sme skončili je priam utópiou. Mnohé potraviny, lieky, zásoby krvi, technológie, kanalizácie ostali poškodené. 

Pri knihe som si uvedomila, akí sme veľmi zraniteľní, keď by skutočne k niečomu podobnému prišlo. Záložné generátory čoskoro nestačia, pretože nie je možné naplniť ich palivom, MHD skolabuje, platiť sa dá iba hotovosťou, základnou komoditou sa stávajú predovšetkým trvanlivé a konzervované potraviny, keďže všetko ostatné sa mimo mrazákov a chladničiek pokazí. Zdravotnícke zariadenia bojujú s časom a čím dlhšie svet bez elektriny ostáva tým sú následky horšie a horšie.

V audiopodobe mi prišla kniha ešte desivejšia, pretože pri čítaní si človek síce môže viaceré záležitosti prečítať viackrát, no keď som však tieto apokalyptické výjavy vnímala priamo hovorené postavami, bolo to ako keby som počúvala vládne prejavy počas núdzového stavu bez možnosti niečo s tým spraviť. Hlasy, ktoré zosobňujú postavy vedeli pridať paniku presne tam, kde mala byť, vniesť chaos do rôznych oblastí života a tiež preniesť únavu a frustráciu zo stále sa zväčšujúcich problémov aj na mňa. Veru, pri počúvaní som mala výbornú možnosť všetko počuté spracovať a zrkadliť to do svojho života - už len taká banalita, ihneď som si prikázala nosiť všade so sebou hotovosť a nespoliehať sa len na bankové karty.

Priznám sa, niektoré technické veci som si musela prehrať viackrát, ale v konečnom dôsledku mám z knihy veľký zážitok. Vôbec prvý krát som počúvala knihu s dvoma interpretmi a bolo to ešte o kus lepšie, keďže sa mi vďaka tomu lepšie prepínali obrazy postáv v hlave. Knihu by si mal preventívne vypočuť každý, aj keby ste si mali prehrať iba poukazovanie na postihnutie rôznych oblastí nášho jednoduchého života, ak by skutočne k podobnej situácii niekedy prišlo.

Musím tiež oceniť naozaj výborné narozprávanie knihy, hlavne výbornú artikuláciu, pretože aj keď som si knihu prehrávala niekedy až v dvojnásobnej rýchlosti, všetkému som výborne rozumela a slová mi nesplývali. Najmä Zdeněk Maryška bol excelentný. Doteraz mi jeho razantný hlas znie v hlave. Táto kniha sa mi oveľa viac dostala pod kožu práve v audiopodobe. 


KNIHU ODPORÚČAM POSLUCHÁČOM, KTORÍ MAJÚ RADI KNIHY S POSTAPOKALYPTICKÝM SCENÁROM S NÁSLEDKAMI PRE CELÚ SPOLOČNOSŤ


Obsahové varovanie:

° opísané následky pre spoločnosť môžu vyvolať úzkosť

Pozitíva knihy:

+ výborná interpretácia, ktorá dodávala príbehu atmosféru

+ zohľadnenie všetkých oblastí života 

+ autenticita príbehu

Negatíva knihy:

- niektoré technické oblasti ťažšie zrozumiteľné pre laika

Originálny názov: Blackout

Názov: Blackout

Autor: Marc Elsberg

Interpret: René Slováčková, Zdeněk Maryška

Dĺžka: 13:40 hod

Rok vydania: 2023

Formát: audiokniha

Vydavateľstvo: Kanopa

Knižná verzia: Zelený kocúr, 2016, 500 str., 9788089761159


ZA POSKYTNUTIE KNIHY NA RECENZIU ĎAKUJEM KANOPA NAKLADATELSTVÍ


Kliknutím na obálku si môžete zakúpiť audioknihu: