Každý deň je príležitosť na úsmev! 

Bird box

17.11.2023

Senzácia okolo filmu Bird box ma obišla a priznám sa, vôbec som netušila, že film je spracovaný podľa knižnej predlohy. O to bolo moje prekvapenie väčšie, keď som knihu našla v podobe audioknihy a hneď som vedela, že si to chcem určite vypočuť. Nepoznačená knižným dejom ani filmovým spracovaním som sa preto pustila do počúvania s túžbou odhaliť, prečo má tá Sandra Bullock na titulnom obrázku zaviazané oči.

A veru, príbeh nezaostal za mojimi očakávaniami a ihneď ma pohltil. Prelína sa prítomnosť s minulosťou, kedy ihneď vpadneme do situácie, kedy sa niečo deje. Autor nás však nenechá na pochybách a postupne nám prezrádza, ako sme sa do tohto stavu dostali.

Predstavte si, že zo dňa na deň ste nútení prestať používať zrak, no nie kvôli slepote, ale kvôli nebezpečenstvu, ktoré pre vás predstavuje. Zrazu okolo vás začínajú pribúdať nevysvetliteľné prípady samovrážd, ľudia sa zbláznili a nikto nevie prečo - niečo tajomné sa šíri okolo vás a keď to zazriete, pripraví vás to o rozum a v tom lepšom prípade zabijete seba, v tom horšom ľudí okolo vás. Ľudia sa izolujú, postupne sa odpája rádio, rodina vám prestane zdvíhať telefón a v živom prenose v televízii vidíte psychický kolaps jediného moderátora, ktorý ešte zostal. Ak vás nezabije niečo neidentifikovateľné okolo vás, zabijete sa radšej zo zúfalstva sami. Niečo neznáme postupne pohltí celý svet a do toho zistíte, že čakáte dieťa. Teraz je vašou úlohou zachrániť nie len seba, ale zodpovednosť máte aj za vaše budúce dieťa.

Malorie sa ocitla pred ťažkým rozhodnutím - tehotná, osamotená, vo svete, kde sa pohybuje niečo temné. Po strate jedinej blízkej osoby zatvára oči, nasadzuje si šatku a vydáva sa na cestu do domu neďaleko, ktoré jej sľubuje bezpečie. Je to jej jediná šanca na prežitie. V dome sa stretne partia ľudí, ktorí zrazu musia celý svoj život prispôsobiť novým pravidlám - prísna kontrola zásob, neustále obtelefonovanie všetkých telefónnych čísiel so snahou zistiť, či v okolí je niekto preživší, no predovšetkým dokonalá ostražitosť pred vonkajším svetom. Vybudovali si vlastný svet. V knihe máme možnosť vnímať nie len tajomnú, miestami desivú atmosféru, ale vnímame aj sociálne interakcie medzi partiou cudzích ľudí, ktorých prežitie závisí na dodržaní prísnych bezpečnostných pravidiel a hlavne na dôvere. Na rad príde aj ponorka, aj hádky a tiež ťažké rozhodnutia o ich osude. Stačí totiž, keď medzi seba vpustia niekoho nového a razom prídu o bezpečie. Malorie tak časom opäť stojí pred ťažkým rozhodnutím, no tentokrát je zodpovedná aj za dva detské životy.

Štýl autora je veľmi strohý. Je veľmi pravdepodobné, že ak by som knihu čítala, trvalo by mi dlhšie naladiť sa na jeho vlnu. V audiopodobe však tento štýl výborne zapasoval do celkovej ponurej atmosféry príbehu. Krátke, jasné a stručné vety mi nedávali priestor na vedľajšie úvahy a dej posúvali plynule vpred s cieľom zistiť, čo všetko sa ešte v príbehu odohrá. Nerobilo mi ani problém vedieť prepnúť medzi prítomnosťou a minulosťou, pretože všetko bolo z deja jasné. 

Postapokalypticky príbeh ako vyšitý a vôbec sa nečudujem filmárom, že po ňom siahli. Práve vďaka aspektu zaviazaných očí tak čitateľ musí naplno veriť iným zmyslom - najmä sluchu, ktorý perfektne dotvára celkovú predstavivosť príbehu. S postavou som sa vďaka audioverzii knihy vedela o to viac stotožniť, pretože sama som "čítala ušami" a nie očami. Preto akonáhle interpretka spomenula, že Malorie okolo seba cítila závan strachu, že vníma okolo seba niečiu prítomnosť, cítila som to s ňou. 

Úžasná kniha, jej prerozprávanie bolo výborné. pretože som celú dobu mala pocit, že sa niečo pokazí. Čakala som kedy sa to stane a čím bližšie som ako poslucháč bola k tomuto okamihu, tým som bola nervóznejšia. P. Černej sa vďaka hlas skvelo podarilo navodiť atmosféru neistoty, tiesne a strachu. Jediné, čo mi v deji chýbalo bolo bližšie špecifikovanie démonov, alebo entity, ktorá ohrozovala ľudstvo. Niečo, čo by mi prezradilo odkiaľ sa tu vzali, čo ich privolalo, prečo sú tu a ako vedia manipulovať s ľudskou mysľou. Vždy mám pri podobných veciach priveľa otázok a túžim po odpovediach, a keď ich nemám, cítim, akoby bol príbeh neukončený. Patrím k čitateľom, ktorý chcú nebezpečenstvo čeliť priamo, no na druhej strane, možno práve tá nie úplne 100% vedomosť ma držala celú dobu ako na strunke.  Záver knihy mi prišiel unáhlenejší, ale ako som sa dozvedela, je aj druhá časť, takže zvyšok sa pravdepodobne dozvieme tam.

Knihu, v akejkoľvek podobe určite odporúčam a teším sa na film. 4,5⭐️/5.


KNIHU ODPORÚČAM POSLUCHÁČOM, KTORÍ MILUJÚ TAJOMNÉ PRÍBEHY S ATMOSFÉROU STRACHU.


Obsahové varovanie:

° vraždy a samovraždy

° drsné a explicitné opisy

Pozitíva knihy:

+ výborná interpretácia, ktorá dodávala príbehu atmosféru

+ štýl autora, ktorý sa skvele hodí do audioverzie knihy

Negatíva knihy:

- medzery v identifikácii nebezpečenstva

- urýchlený záver


Originálny názov: Bird Box

Názov: Bird Box

Autor: Josh Malerman

Interpret: Dana Černá 

Dĺžka: 8:02 hod

Rok vydania: 2023

Formát: audiokniha

Vydavateľstvo: Kanopa

Knižná verzia: Zelený kocúr, 2016, 256 str., 9788089761258


ZA POSKYTNUTIE KNIHY NA RECENZIU ĎAKUJEM KANOPA NAKLADATELSTVÍ


Kliknutím na obálku knihy si môžete zakúpiť knihu: