Každý deň je príležitosť na úsmev! 

Balada o hadoch a vtáčatkách

24.03.2021

"Nech šťastie stojí vždy na vašej strane! Šťastné Hry o život..."

Tento výrok pozná každý fanúšik série Hry o život a ja ako jeden z nich som sa nevedela dočkať, kedy si prečítam knihu Balada o hadoch a vtáčatkách, ktorá nás prenesie do minulosti, 64 rokov späť, keď bol svet Panemu krátko po vojne a Hry o život ešte len vznikali. 

Hneď na začiatku poviem, že kniha je výborná - zanechá vo Vás silné emócie, núti Vás rozmýšľať a priam Vás pohltí opäť do tohto svetaJe rozdelená na tri časti,  každá sa odohráva niekde inde, pričom dej pokračuje stále plynule. Vďaka tomu sa ocitneme v Sídle, v aréne a v 12. kraji. Veľmi oceňujem, že autorka nám vysvetlila veľa vecí, ktoré mali vplyv na obdobie, ktoré sme už poznali z kníh pred tým. Ak by prišla táto kniha skôr, pokazilo by to podľa mňa zvyšné časti tejto úžasnej série, pretože hneď by nám bolo všetkým jasné, prečo práve dievča menom Katniss, ktoré je z 12. kraja, nazývajú ju Drozdajka, snažia sa ju zastrašiť bielymi ružami, a ktorá si spieva Pieseň o obesencovi sa stane záhubou pre prezidenta Snowa- teraz už vieme, že ho jednoducho dobehla minulosť, presne tá, ktorá je nám odkrytá v tejto knihe. Poďme na to...

Sídlo nebolo vždy také, aké nám bolo prezentované v knihách Hry o život, Skúška ohňom, či Drozdajka. Po vojne utrpelo veľké straty a jeho obyvateľov to tiež veľmi poznačilo. To bol prípad aj mladého Coriolanusa Snowa, ktorého neskôr poznáme ako prezidenta Snowa. Pred vojnou bola jeho rodina mocná, no keďže svoje podnikanie mali primárne v 13. kraji, ktorý zanikol, prišli o všetko a Coriolanus je tak postavený pred neľahkú situáciu - chudobný medzi bohatými. Trel biedu, nemal nič, býval hladný a nikdy si nemohol dopriať nové oblečenie. Až Vám ho je ľúto a miestami s ním dokonca sympatizujete.

Aj napriek tomu, že prišiel takmer o všetko a vojna mu vzala oboch rodičov, pri živote ho držala myšlienka na život, ktorý si vysníval, a to vrátiť opäť slávu ich zašlému menu. Vďaka svojej húževnatosti, šarmu a inteligencii sa mu darilo v škole a vedel si poľahky k sebe prikloniť sympatie ľudí, na čo sa spoliehal aj pri novej úlohe, ktorá ho čakala - byť mentorom vyvolenému z Hier o život. Samozrejme očakával najsilnejšieho kandidáta, no zažil potupu, keď mu dali dievča z 12. kraja, najväčšiu spodinu celého Panemu - Lucy Grayovú (inak, vo svojej hlave som si dotvorila príbeh, kedy je Lucy dávnym predkom Katniss, kruh by sa tým krásne uzavrel) , 

Možno si hovoríte, že je to veľmi podobné Hrám o život, a že autorka nepriniesla nič nové - opakujúca sa téma, opäť 12. kraj, opäť húževnaté dievča. Ako veľmi sa mýlite. 

Táto kniha, to Vám bola jazda. Ak ste si pri Hrách o život hovorili, aký je to krutý svet, tu sa nebudete stačiť čudovať - vyvolení vôbec nezažívali luxus, nemali vlastný tím maskérov a stylistov, a keď vyhrali, vrátili sa späť do svojho obvodu makať. Prevážali ich v zvieracích vagónoch, dávali ich na obdiv do ZOO, nemali žiadne jedlo a niektorí sa dokonca hier ani nedožili - čistá tyrania. Až Vám je miestami pri niektorých scénach do plaču. 

Aj mladým Snowom to pohlo, dokonca zažil aj lásku, keď sa zamiloval do svojej vyvolenej, pomáhal jej ako sa dalo a bol ochotný pre ňu porušiť pravidlá. Chvíľu máte pocit, že mu na nej naozaj záleží a je ochotný sa pre lásku vzdať všetkého. Celú dobu som v knihe čakala na ten moment, kedy sa z neho stane "ten zlý chlapec", a aj keď viackrát k tomu smeroval, vždy sa rozhodol správne -až do istého momentu, ktorý zmenil všetko.

Nebudem prezrádzať viac z deja, skôr sa zameriam na myšlienky, ktoré nám aj v tejto knihe autorka predkladá na zamyslenie a odkazy, ktoré nám chce zanechať, Vytvoriť tak krutý systém chce naozaj bujnú fantáziu, ale je až mrazivé, keď zistíte, ako veľa vecí si viete zrkadliť do dnešného sveta - úvahy o vojne a jej dôsledkoch, o tom či je treba mať ľudí pod kontrolou a ak hej ako to dosiahnuť, emócia strachu, ktorou sa dá vynútiť poslušnosť a dokonca aj túžba udržať si moc aj na úkor porušenia morálnych princípov . Toto všetko sa v určitej miere deje aj dnes. Chvalabohu nie formou Hier o život, ale formou politických ťahov, ktoré v konečnom dôsledku ovplyvňujú nás. 

Kniha nám tiež ukazuje, že je naozaj veľmi ťažké zmeniť človeka, ktorému je od detstva niečo vštepované do hlavy, vyrastá a je vychovávaný v prostredí, ktoré ho núti byť pasívnym voči zlu, je mu ubližované a zároveň je nútený ubližovať druhým. Áno, môžeme si romanticky nahovárať, že láska človeka zmení, ale ak je láska k moci a k verejnému uznaniu väčšia ako láska k ľuďom, nepomôže tu už nič.

Výborné dielo, ktoré svet Hier o život spraví ešte krutejším ako sme si mysleli... tlieskam.

Originálny názov: The Ballad of Songbirds and Snakes

Názov: Balada o hadoch a vtáčatkách

Autor: Suzanne Collins

Počet strán: 592

Rok vydania: 2021

Väzba: brožovaná väzba (paperback)

Vydavateľstvo: CooBoo

ISBN: 9788056619940

Myšlienky z knihy na zamyslenie: 

Čo sú lži, ak nie pokusy zatajiť slabosť?" 

"Emócie silnejú. Rozumiem, naozaj. Ale musíte sa ich naučiť skrotiť a držať pod kontrolou. Vojny sa vyhrávajú hlavou, nie srdcom." 

"Vravíte, že vojna sa nedá vyhrať? - Povedzme, že nedá, akú stratégiu teda uplatníme? - Dostaneme ju pod kontrolu. Ak sa vojna nedá ukončiť, tak ju musíme mať pod kontrolou - ako teraz. Mierotvorcami v obvodoch, prísne zákony a pripomienka, kto je vo výhode - ako napríklad Hrami o život. Vždy je lepšie byť pánom situácie, byť víťazom, nie porazeným. - Hoci v našom prípade nie veľmi morálnym."

"Naozaj sme takí zlí? - Povedala by som, že áno, absolútne. Kto sú ľudské bytosti? Pretože to, kým sme, stanovuje to, aký typ vlády potrebujeme."

"Moc, ktorá kontroluje, musí byť silnejšia ako ľudia - inak by sa jej vzopreli."

"Myslím, že ľudia sa rodia prirodzene dobrí. Keď narazíš na hranicu so zlom, cítiš to, a život je snaha ostať na tej správnej strane.