Azaelov pád
Výnimočný projekt, s ktorým som sa na Slovensku ešte nestretla.
Na spoluprácu viacerých autorov pri písaní knihy sme si už zvykli, no buď je to duo autoriek, alebo je to "kolektív autorov" kedy každý autor dodá určitú pasáž do knihy alebo zbierky. To sa však využíva väčšinou pri odbornej literatúre alebo poviedkových knihách. No v knihe Azaelov pád sa streto päť slovenských autoriek, kde každá má svoj jedinečný štýl písania, ktorý je ich čitateľom známi. V tejto knihe vďaka označeniu jednotlivých kapitol tiež vždy vieme, ktorá z nich písala konkrétnu časť a vidíme tak, akú svoju stopu v príbehu zanechala a čím obohatila dej. Nad tým celým je ešte zaujímavosť, že príbeh vznikal na wattpade za "pochodu" a musel obsahovať indície, ktoré čitatelia autorkám zadali, pričom autorky vopred nevedeli, kam ich presne zavedie kapitola niektorej ich spoluautorky.
Boli to indície:
Úprimne, neviem si predstaviť, že by som si vo svojej hlave vytvorila nejaký príbeh, postavy si nasmerovala kam potrebujem a bum, ďalšia kapitola by mi ho celý úplne zmenila a prekopala. Za toto veľký klobúk dolu, pretože každý autor má svoju víziu a keď dovolí zasiahnuť do nej inému autorovi je to obdivuhodné. A aj keď prvých pár kapitol som jemne cítila, že každá autorka sa to snažila viesť tou "svojou" cestou, čo bolo vidieť hlavne na veľkých počtoch zvratov, ktoré boli nie len na konci každej kapitoly, ale miestami aj počas nich, nakoniec sa však príbeh upratal, autorky sa zjednotili a príbeh dostal jasné, ucelené kontúry a smer, ktorým sa príbeh ďalej uberal, a ktorý ma naozaj bavil. Zo začiatku som mala pocit, že každá autorka má potrebu šokovať čitateľa nejakým veľkým zvratom, či šokom, no našťastie tento trend zabrzdili v pravý čas a tak zabránili úplnému vyčerpaniu čitateľa, pretože by toho už bolo moc. Čím viac ste sa blížili k záveru, tým sa rozdiely v štýloch viac strácali a príbeh pôsobil komplexnejšie, o čom svedčili aj kapitoly, na ktorých spolupracovali autorky spolu.
Keď som knihu prestala vnímať ako vopred premyslený príbeh, pri ktorom autor vždy vie, kam chce čitateľa priviesť, prestala som vedome hľadať možné rozdiely v štýle autoriek, ale začala som ho brať ako jedinečný projekt, ktorý rástol každým týždňom, a každá autorka mu dala kus seba a svoj podpis, príbeh ma začal stále viac a viac baviť. Odosobnila som sa dokonca aj od niektorých nelogických súvislostí, postupov a zvratov, ktoré sa v príbehu vyskytli. To, že miestami bol dej prehypovaný som spomínala, ale ku koncu sa aj tu autorky snažili vniesť trochu racionality a kľudu rôznymi vsuvkami, ktoré síce pôsobili spočiatku ako vata, ale nakoniec boli celkom príjemným oživením deja. Niekedy som sa pristihla pri tom, ako pre mňa príbeh vykazuje občasnú podobnosť s Divergenciou najmä rôznymi sérami, ktoré boli v príbehu spomínané, ale tak kniha bola hlavne označená ako sci-fi príbeh, takže tieto prvky mi tiež nevadili. Čo mi nevoňalo najviac však bola veľmi veľká inšpirácia s realitou dnešnej doby, ktorej máme už aj tak všetci dosť. Príznaky respiračného ochorenia, boli identické s tými covidovými, a keď som sa k tomu v knihe dostala len som pretočila očami, že je to už aj tu. Ale na druhej strane, aj keď zápletka úniku nebezpečného vírusu bola dôležitá, nebola postavená ako nosná téma knihy, skôr slúžila ako podklad na všetok ten dej okolo - snaha zabrániť tomu, pátranie po pravde, boj proti nepriateľovi. Celú dobu som si však hovorila, že čakám na ten deň, kedy budú úryvky knihy zneužité ako podklad na "overené zdroje informácii" na rôznych hoaxových weboch :D. Úplne si viem predstaviť veľký článok o tom, ako sa svetoví lídri tajne dohodli, že si vybudujú pevnosť a na ľudí vypustia vírus. Bod pre autorky za ich odvahu, pretože v tejto dobe už človek nikdy nevie.
Postavy príbehu sa tiež menili a vyvíjali, zo začiatku podľa autorky danej kapitoly, no nakoniec tiež dostali ucelený charakter. Tak, ako autorky z hlavnej hrdinky spravili z nevinnej trasorítky nebojácnu Avengerku, tak sa zo Sebastiana stal z egocentrického agenta milujúci a obetavý chlap.
Príbeh ma bavil, bol zaujímavý, mal pekné a podnetné myšlienky, zaujímavé postavy a slušnú dynamiku s otvoreným koncom. Tiež obálka knihy je nádherná, dodáva celému dielu gráciu. Naozaj klobúk dolu pred autorkami, že sa pustili do tohto projektu a spestrili slovenskú domácu scénu takýmto dielom.
Myslím, že kniha si zaslúži vašu pozornosť, prečítajte si ju a spravte si na ňu názor sami skôr, ako sa necháte ovplyvniť miestami cielenou negativitou okolo tohto projektu. Treba si uvedomiť, že príbeh vznikal ako dielo na internetovej platforme a slúžil ako spestrenie slovenských vôd. To, že sa z diela nakoniec stala kniha je obdivuhodné, a podľa mňa je úžasné, že namiesto konkurenčného boja a zákerností na knižnom trhu sa autorky spojili a vytvorili niečo jedinečné. Osobne by som takýchto príbehov na trhu privítala viac, slovenskí autori majú čo čitateľom ponúknuť a vďaka takýmto spoluprácam ich môžeme zažiť aj v iných polohách, na aké sme u nich zvyknutí.
Názov: Azaelov pád
Autor: Vladimíra Šebová, Ivica Ďuricová, Vanda Kys, Michaela Zamari, Baja Dolce
Počet strán: 336
Rok vydania: 2021
Väzba: pevná väzba
Vydavateľstvo: Venupress
ISBN: 9788099972149
Myšlienka z knihy:
Najväčšiu silu ublížiť nám mali práve tí, ktorým sme najviac verili, a na ktorých nám záležalo.