Každý deň je príležitosť na úsmev! 

Až na kraj sveta

25.02.2022

Kniha, o ktorej som si myslela, že bude romantická.
Kniha, o ktorej som si myslela, že presne viem, ako skončí.
Kniha, ktorá ma v oboch mojich očakávaniach vyviedla z omylu.

Keď si totiž prečítate anotáciu nadobudnete pocit, že vás čaká príbeh o veľkej láske, ktorá všetko prekoná a všetky nedorozumenia sa vyjasnia. Ono to tak v podstate aj je, ale my knihomoli máme v sebe zaužívané akési "vzorcové" predpoklady, a tak akosi automaticky čakáme, že každý príbeh skončí romanticky a s formulkou "A žili spolu spolu šťastne, až kým nepomreli". Ale šťastný koniec môže mať aj inú tvár - tvár vyrovnania, prijatia a pochopenia. A presne to sa stane pri tejto knihe. Nemôžete povedať, že koniec je zlý a tragický, ale je proste iný, no pri tom tak veľmi skutočný.

Veru tak, táto kniha nie je o romantických happy endoch, kedy ona nájde svoju stratenú lásku. Je o vyrovnaní, prijatí, odovzdaní, zrkadlení si vlastnej traumy v problémoch iných, ale hlavne je o psychickom rozpoložení nie len žien, ale predovšetkým mužov, pretože niekedy si klamlivo myslíme, že muži sú tí psychicky odolnejší, ktorí nemôžu ukázať slzy, či slabosť. Ale nie, aj muži môžu vnútorne trpieť, hľadať sa, vyrovnávať sa s ťažkosťami, či trpieť depresiou. Schválne, spýtali ste sa v poslednej dobe svojho partnera "Trápi ťa niečo, si v poriadku?" Nechcem pateticky použiť tú povestnú vetu: "Aj muži majú svoje dni", ale ono to tak skutočne je. A presne to sa nám po malých kúskoch rozhodla odhaliť autorka knihy Až na kraj sveta. 

Marry si myslela, že našla lásku svojho života, že spolu majú krásny vzťah, v ktorom prekonajú všetko. aj napriek postupným problémom, ktoré sa  vynárali zo strany jej priateľa Jima, ktorý sa jej zo začiatku javil ako dokonalý. Až jedného dňa Jim bez akéhokoľvek odkazu zmizol. 7 rokov každý deň v rovnakom čase stojí Mary na vlakovej stanici s nápisom "Vráť sa domov, Jim" a očakáva, že sa zjaví alebo sa jej ozve. Jedného dňa má záhadný telefonát v centre pre duševné zdravie, kde vypomáha, ako dobrovoľníčka. Telefonát jej otvorí opäť všetky rany a spomienky. Alice, mladá novinárka sa rozhodne vypátrať Jima a zistiť, čo sa s ním stalo, no postupne zisťuje, že si tým snaží odôvodniť predovšetkým odchod jej otca, ktorý ju ako malú opustil a sama sa s tým nikdy nevyrovnala. No záver, ku ktorému sa dopátra možno vôbec nie je taký, aký by sme čakali, no viac vám nepoviem. 

Ak si zo začiatku myslíte, že Marry je proste čudáčka, a že vy by ste toto kvôli chlapovi určite nerobili, postupným odhaľovaním jej vnútorných pocitov s ňou začnete sympatizovať. Získa si vás nie len svojou silou, ale predovšetkým svojím veľkým srdcom, ktoré je síce zlomené, no napriek tomu dokáže byť súcitné aj s ostatnými ľuďmi, ktorí okolo nej postupne odhaľujú svoje zranenia. Jej rozhodnutie obetovať 7 rokov života vyčkávaniu vychádza predovšetkým z výčitiek, ale napriek tomu sa nevzdáva. 

Alice, ktorej prvotné úmysly boli predovšetkým v pracovnej rovine, a to napísať prelomový článok o "Jimmovi, ktorého hľadá tá čudáčka zo stanice Ealing Broadway" a udržať si tak prácu. No napokon s Marry začne súcitiť, a snaží sa jej skutočne pomôcť kvôli nej, až vlastne zistí, že tým pomáha hlavne sama sebe. Páčil sa mi jej postupný prerod, kedy si uvedomila, že nie je na svete jediná, ktorá má traumu, a že jej problémy nie sú tie najväčšie na svete. Aj vďaka ceste, ktorú sa rozhodne absolvovať s mladým kolegom pochopí, že všetci majú svoje bolesti - áno, aj tí, u ktorých to navonok nevidíme a prídu nám ako bezstarostní ľudia. Dokáže konečne pripustiť, že jej otec mal dôvody, prečo ich opustil a založil si novú rodinu. Je to kruté, a úplne vyliečenie rán síce nenastane nikdy, ale prijatie je vždy lepšia voľba, ako žiť v nenávisti.

Mužské postavy v príbehu sú ukážkovou vzorkou, ktorou sa nám autorka snaží ukázať, že muži nie sú bezcitné stroje, ale tiež majú svoje slabé chvíľky. Je jedno, či je to mladý chalan s rukami popísanými od pera, ktorého najobľúbenejším jedlom sú polotovarové cestoviny, alebo je to otec dvoch dospelých detí, ktorý síce vedie dobročinný spolok pre duševnú pomoc ľuďom, ktorí nevedia, ako ďalej, no sám sa nikdy nevyrovnal so smrťou manželky. Alebo je to chlap, ktorý sa zdá ako ten najdokonalejší muž, s ktorým sa cítite ako najšťastnejšia žena na svete, no pocity, ktoré v ňom vrú ho donútia k extrémnemu riešeniu - vzdialiť sa úplne od všetkých, aj od milovanej osoby.

Kniha je písaná pútavo, strieda sa minulosť, kde spoznávame tento záhadný vzťah, s prítomnosťou, kde zisťujeme jeho postupný záver. Do toho sa nám však postupne otvárajú aj iné postavy, u ktorých sme si možno zo začiatku mysleli, že ich život je gombička, no ako sa zdá, každý si nesie svoje bremeno.  Autorka vsadila na tajomstvo, ktoré sa odhaľuje síce pomaly, ale veľmi citlivo, snaží sa ísť do hĺbky, a skutočne vysvetliť pohnútky činov, ktoré postupne odhaľovali, že niekde je problém - či už utápanie sa v alkohole, postupné problémy v práci, či iné.

Naozaj zaujímavý príbeh, ktorý rieši veľmi potrebnú tému - obzvlášť v dnešnej dobe. Knihe dávam 4,5⭐️/5.

Originálny názov: The Ends Of The World

Názov: Až na kraj sveta

Autor: Abbie Greaves

Počet strán: 384

Rok vydania: 2022

Väzba: pevná väzba

Vydavateľstvo: Fortuna Libri

ISBN: 9788057300939


ZA POSKYTNUTIE KNIHY NA RECENZIU ĎAKUJEM VYDAVATEĽSTVU FORTUNA LIBRI


Kliknutím na obrázok si môžete zakúpiť knihu: