Každý deň je príležitosť na úsmev! 

Americká princezná

24.04.2022

Hovorila som si, tak toto bude určite príbeh o tom, ako je Amerika neporaziteľná a a do toho tá sladká romantika na spôsob Hollywoodu. 

Ale teda musím uznať, že príbeh to bol celkom fajn. Svojím spôsobom sme dostali aj neporaziteľnú Ameriku v podobe stálej monarchie, a aj hollywoodsku romantiku. Všetko to však vytvorilo dokonalý mix, kde ničoho nebolo veľa, ale zároveň ani málo. Nebolo to o tom, že Amerika zachráni svet, ani o Popoluškách, ktoré sledujeme vo filmoch - malo to lásku, priateľstvá, silu, tradície, ale aj intrigy, faloš a sebazaprenie.

Ocitáme sa vo Washingtone, v rodine amerického kráľa. Oproti realite je to zmena prostredia, pretože Ameriku poznáme ako spojenie viacerých štátov, ktorých reprezentuje prezident. Tentokrát však namiesto guvernérov máme vojvodov, namiesto senátorov barónov a prezidenta nahradil kráľ .Britský systém zasadený do amerického prostredia. A keďže ja som veľmi veľký milovník anglickej monarchie, táto možnosť prenesená do Ameriky sa mi veľmi páčila. 

Princezná Beatrice je budúca kráľovná, ako prvorodené dieťa kráľa získala právo po smrti svojho otca vládnuť celej krajine. No to so sebou prináša nie len výhody, ale oveľa viac obetovania. Beatrice nikam nemôže ísť bez ochranky, musí dodržiavať prísny protokol a etiketu, a navyše, jej rodičia od nej chcú, aby si vybrala vhodného partnera, ktorý je jej nie len hodný z hľadiska postavenia v monarchii, ale bude ju aj podporovať a stáť počas jej boku počas vládnutia. A aj keď sa niekto dokonale vhodný nájde, vojvoda Teddy, Beatricino srdce patrí niekomu úplne inému - jej osobnému strážcovi Connorovi. Ale ono to nie je také jednoduché.

Teddyho srdce zase patrí Samanthe, sestre budúcej kráľovnej a budúcej švagrinej Teddyho. To samozrejme celú komplikovanú situácie komplikuje ešte viac. Sam okrem toho, že sa cíti podvedená dvoma blízkymi osobami, cíti krivdu aj kvôli svojmu postaveniu. Áno, je princezná, ale ani zďaleka sa jej nedostáva toľko pozornosti, ako jej sestre Beatrice, a keď sa jej nejaká dostane, je to väčšinou negatívna kritika na jej rebéliu, porovnávanie s jej dokonalou sestrou. Jediné dve osoby, ktoré ju poznajú sú jej brat, dvojča Jeff a jej najlepšia kamoška Nina, no samozrejme, ani v tomto prípade nečakajme bezproblémový príbeh.

Nina bola vždy šedá myška, ktorá síce sprevádzala kráľovskú rodinu takmer všade, ale vždy v pozícii najlepšej kamarátky princeznej ostávala v úzadí. Nikdy jej to nevadilo, po pozornosti nikdy netúžila, no všetko sa zmení v okamihu, keď sa do nej zamiluje princ Jefferson a ona zistí, že ani on jej nie je ľahostajný. Chvíľku sa im podarí ich vzťah udržať v tajnosti, no všetko sa zmení v okamihu, keď do ich vzťahu zasiahne bývalá Jeffersona, vždy pripravená Daphne.

Daphne od mala vie, čo chce a je jej jedno, čo musí spraviť, aby to dosiahla. Chce postavenie, chce pozornosť, chce princa Jeffersona, aj keď ho nemiluje. Je pre ňu príležitosťou, ako byť na výslní, aby k nej ľudia vzhliadali. Skrýva  mnohé tajomstvá, nie len pred svetom, ale aj pred Jeffom. Jediná osoba, ktorá ju pozná a vždy odhalí všetky jej úmysly je najlepší kamarát Jeffa- Ethan, no aj napriek silnej príťažlivosti k nemu si Daphne nemôže dovoliť zlyhať. Rozhodne nie, keď vo svojom boji o princa zašla už tak ďaleko.

Všetko sa zmení nečakanou udalosťou, kedy všetky plány a rozhodnutia musia ísť bokom a postavenie jednotlivých členov rodiny sa zmení zo sekundy na sekundu. Príbeh je plný tajomstiev, podrazov, intríg, ale aj lásky, priateľstva a odhodlania. Silný záver bol napísaný geniálne a mne pri ňom vyskočili zimomriavky a vypadli aj slzy, veľmi emotívne. V podstate nič, s čím sme sa v tomto diely stretli sa nevyriešilo, a tak nás autorka donúti siahnuť aj po druhej časti, kde verím, že sa všetko pohne vpred.

Veľmi sa mi páčilo, ako sa autorka nesnažila romantizovať prísnu etiketu a protokol monarchie, viackrát sme sa stretli s tým, že Beatrice so svojím postavením bojovala, no skrz jej otca nám bolo vysvetlené, že byť vodcom, monarchom a hlavou štátu, nie je výhoda, je to predovšetkým obeta a potlačenie vlastných snov a neraz aj emócii do úzadia. Napodiv, mne sa kniha veľmi páčila. Striedanie postáv a ich pohľadov celý príbeh obohatili, čiže sme nemali pocit, že sa motáme len okolo problémov Beatrice, ale mali sme možnosť nahliadnuť do hláv aj iným postavám. Vždy takéto prelínanie deja privítam. 

Jediné, čo mi vadilo je predvídavosť deja. Aj tajomstvo, ktoré v podstate skrývala Daphne bolo veľmi ľahko odhaliteľné. Miestami mi to naozaj pripomínalo teenagerský film- akýsi mix seriálov Royals, Beverly Hills 90210, či Gossip Girl. Aj keď spolu celkom ladilo, niekedy ma to prinútilo doslova pretočiť očami - hlavne v dejovej linke medzi Ninou a Daphne, akoby sa mi pred očami miestami mihol film Protivné sprosté holky. Nevadilo mi to, to nie, aj napriek tomu je to kniha, ktorá určite osloví aj čitateľa mimo cieľovej skupiny, veď ja sama som jedným z nich. Kniha je určite jedna z tých oddychoviek, ktoré máte prečítané pomerne rýchlo, a príbeh nenudí. Zaujímavý námet, prostredie a aj postavy určite dokážu pritiahnuť čitateľa. Za mňa je to 4⭐️/5.

Originálny názov: L'inverno dei Leoni

Názov: American Royals

Autor: Katherine McGee

Počet strán: 408

Rok vydania: 2020

Väzba: pevná väzba

Vydavateľstvo: CooBoo

ISBN: 9788056619278