Každý deň je príležitosť na úsmev! 

Alergie

29.08.2023

Počet alergikov každým rokom rastie, to je fakt, ktorý sa, žiaľ, nedá prehliadnuť. Naši predkovia kedysi nepoznali, čo je to mať potravinovú alergiu, či intoleranciu v takej miere, v akej s tým bojuje naša generácia dnes. No rovnako dôležité, ako vedomie na čo sme alergickí je aj našu alergiu pochopiť

Kniha Alergie je výborným sprievodcom svetom alergií, za ktorým stojí uznávaná alergiologička Dr. Sophie Farooque. Aj napriek tomu, že kniha patrí k odbornej-náučnej literatúre, zhlta som ju na posedenie za dva dni. Informácie v knihu sú komplexné, no opisované takým pútavým spôsobom, že máte pocit, akoby ste sedeli na vyšetrení a dozvedeli sa nové skutočnosti o vašom zdravotnom stave.

Začiatkom knihy nám autorka vysvetľuje fenomén alergií, odkiaľ sa berú a prečo naše telo na niektoré alergie reaguje inak, ako telo niekoho iného. Vysvetľuje, čo to vlastne alergia je. Neskôr sa dotýka oblasti diagnostiky a ich liečby, či dáva tipy ako zjemniť prejavy alergií. Čo ma však prekvapilo je, že sa autorka dotkla napríklad aj reakcií na anestéziu, ktorou som si prešla aj ja a vysvetlila, aké náročné je špecifikovať presný typ látky, ktorá človeku škodí. 

Hneď úvodom knihy som sa dočítala, aký zásadný rozdiel je medzi potravinovou alergiou a potravinovou intoleranciou. Často si to totiž ľudia pletú, no zatiaľ čo potravinová intolerancia  vám dokáže znepríjemniť život tráviacimi problémami, nepríjemným pocitom, či preháňaním na toaletu, potravinová alergia vie človeka aj zabiť.  Autorka to vysvetľuje na najznámejšej forme intolerancie . na laktóze. Je veľký rozdiel nespracovať správne laktózu, kedy má človek trpiaci intoleranciou problém s preháňaním, či nadúvaním, no alergia na mlieko môže spôsobiť oveľa závažnejšie problémy. Ja som si hneď predstavila alergiu na orechy - niekto môže trpieť intoleranciou na orechy, ktoré mu spôsobujú ťažkosti, ale alergikovi hrozí naozaj nepríjemná reakcia, niekedy až dusenie.

Samotnej alergii na orechy sa venuje autorka aj v časti, kde vysvetľuje práve jej princíp,  čo dokonca zobrazila aj formou obrázkov, takže to má čitateľ oveľa jednoduchšie na pochopenie. Takýchto vysvetľujúcich ilustrácií sa v knihe nachádza viac, či už to bol graf peľových alergénov, vďaka ktorému som si aj ja potvrdila svoju alergiu, obrázky potravinových alergénov, alebo dokonca aj takú pre nás banálnu vec, ako si správne striekať sprej do nosa. 

Zaujímavou bola tiež časť o anafylaxii, ktorú autorka opisuje cez príznaky, prvú pomoc, podanie adrenalínu, ale venuje sa aj správnemu rozoznaniu príznakov, pričom upozorňuje, že nemusia byť vôbec také dramatické, ako ich poznáme z filmov. Práve toto je na knihe zaujímavé, že autorka vyvracia viaceré "overené fámy", ktoré sa nám dostali do hláv a vysvetľuje, prečo to tak nie je, Mňa napríklad vyviedla z omylu pri mlieku - doteraz som bola v tom, že keď niekto kašle nemôže piť mlieko, pretože to zahlieňuje, no autorka stručne vysvetlila, prečo to tak nie je, ale aj príčinu, kde prišlo k takémuto mylnému presvedčeniu. 

Časť knihy je venovaná aj alergiám a ich spojitosti s Covidom 19. Veľa ľudí si myslí. že práve po Covide  sa ich stav zhoršil, prípadne im očkovanie vyvolalo nové alergické reakcie. Práve o vakcínach píše aj autorka, ktorá nepopiera, že alergie na vakcíny skutočne boli, ale ich pôvod nebol v samotnej vakcíne, ale vo všeobecnej alergii na lieky, o ktorej dovtedy pacienti ani nemuseli vedieť. Nájdete tu naozaj stručné a odborné odpovede na najčastejšie pokladané otázky k tejto téme a musím uznať, že sa cítim pokojnejšie. 

Alergia ma trápi už dlho, no patrím medzi tých vzácnych alergikov, ktorých alergia nie je "štandardná". Síce ma dráždia kvitnúce trávy a palina na jeseň, či lieska na jar, najväčšie problémy mi robia nešpecifikované chemické látky  - mám nadštandardné reakcie na štípance napríklad komárom a paradoxne nemôžem používať repelenty, pretože ihneď opuchnem. Dokonca som musela zmeniť aj prácu, pretože som sa často nachádzala v prostredí s vyššou mierou chemických látok a moja alergie dospela až do štádia astmy. Začnem sa dusiť aj vtedy, keď si pri mne niekto strekne deodorant alebo sprej na vlasy. Táto jediná problematika,  o ktorej som sa chcela dozvedieť viac mi v knihe chýbala, autorka sa jej nevenovala. Zachytila síce alergie na lieky, ale toto nie je presne ten prípad. To je asi jediná vec, ktorú považujem za negatívum, že autorka nepodchytila aj tento typ alergie, aj keď je pravda, že patrí k tým vzácnejším a kniha pokrýva skôr všeobecne známe alergie.

Táto téma je však tak rozsiahla, že sa ani nie je čo čudovať. Dokázala by som o tom písať aj čítať ešte dlho, no radšej vám odporučím knihu si zadovážiť a prečítať. Škoda, že náš zdravotnícky systém neposkytuje benefity formou preplatenia publikácii pri diagnostike pacienta, ktorému by mala byť kniha poskytnutá ihneď po zistení sennej nádchy a akejkoľvek alergie. Bohužiaľ, dnes je pacient odkázaný hľadať si informácie sám, no táto kniha je určite výborným základom, ktorým by si mal prejsť každý alergik, ktorý chce problematike alergií porozumieť viac. Je písaná nie len pútavo, ale aj veľmi vecne a zrozumiteľne. Za mňa 4,5⭐️/5,


KNIHU ODPORÚČAM ČITATEĽOM, KTORÍ TRPIA ALERGIAMI A CHCÚ POCHOPIŤ ICH PROBLEMATIKU.


Obsahové varovanie:

° opisovanie alergických reakcií

Pozitíva knihy:

+ odborná stránka knihy

+ zrozumiteľnosť pre laika

Negatíva knihy:

- nepokrytie novších foriem alergií

Originálny názov: Understanding Allergy

Názov: Alergie

Autor: Dr. Sophie Farooque

Počet strán: 240

Rok vydania: 2023

Väzba: brožovaná väzba

Vydavateľstvo: GRADA

ISBN: 9788080905927


ZA POSKYTNUTIE KNIHY NA RECENZIU ĎAKUJEM VYDAVATEĽSTVU GRADA


Kliknutím na obálku knihy si môžete zakúpiť knihu: