Každý deň je príležitosť na úsmev! 

Ako sa chrániť pred toxickými ľuďmi

16.06.2022

Každý z nás už asi niekedy použil výraz: "On/ona je úplne toxický/á".

Hovorili sme to ako fakt, väčšinou na ľudí, ktorí nám liezli na nervy, necítime sa pri nich dobre, alebo hovoríme o nich, ako o tých, "ktorí sú na facku". Ale po prečítaní tejto knihy som si uvedomila, že ak sa raz do vášho života dostane skutočne toxický človek, ak ho vpustíte do svojej hlavy a dovolíte mu prevziať nad vami kontrolu, až vtedy môžete povedať, že tento človek je toxický. A nie je to vôbec sranda, takýto človek totiž môže byť až životu nebezpečný. Najmä vtedy, ak sa spod jeho vplyvu rozhodnete oslobodiť a on vám v tom bude brániť.

Priznám sa, nečakala som, že ma táto kniha tak zasiahne. Myslela som si, že si prečítam pár rád typu: nepripúšťajte si, čo hovorí; povedzte nie; buďte asertívny. Ale táto kniha je viac. Vysvetľuje podstatu toho, čo skutočne znamená byť toxický, ako to vplýva na vysoko citlivých ľudí, otvorene hovorí o potrebnej rehabilitácii po vzťahu s toxickými ľuďmi a opisuje, ako si treba stavať a určovať hranice. To všetko je predkladané z osobných skúseností autorky, ktorá si sama prešlo takýmto vzťahom, a tiež z výpovedí ľudí, s ktorými pracovala. Niektoré príbehy mi naháňali zimomriavky, pretože boli vykonávané pomaly, racionálne a obeť si často ani neuvedomila, že s ňou druhá osoba manipuluje.

Kniha je rozdelená na 7 kapitol, kde sa každá kapitola venuje jednej dôležitej súčasti, ktorú tvorí život a vzťah s narcistom, sociopatom, či psychopatom. Je dôležité spomenúť, že autorka sa nezameriava iba na partnerské vzťahy, ale spomína aj tie rodinné, či pracovné, kedy môžete toxicitu vnímať aj od vlastných rodičov a kolegov, ktorí majú potrebu vás neustále zneužívať, či ponižovať. Stačí, ak máte o kúsok viac empatie, ako iní ľudia a máte problém, pretože vaša podstata vám nedovolí povedať nie. Už v úvode knihy autorka spomína základný prvok, ktorú používajú toxickí ľudia, aby získali novú obeť - vyhľadávajú predovšetkým empatických a svedomitých ľudí, ktorých citlivosť dokážu zneužiť.

Určite poznáte vo svojom okolí niekoho, kto je v nezdravom vzťahu a na vašu otázku, prečo s tým človekom ostáva vám odpovie: "Veď on sa zmení, sľúbil mi to." A presne tu autorka poukazuje na problém - NIE, nezmení sa. Už v tomto momente nad vami toxická osoba prebrala kontrolu, pretože svoj vzťah podmieňuje "zmenou". Je dôležité si však uvedomiť, že skutočne toxickí ľudia sa nezmenia, pretože oni svoju vinu nepriznávajú, cítia sa nadradene, a keď príde k problému, vinu hodia na druhého. Autorka opisuje všetky tieto ťahy, ktoré takéto osoby využívajú, aby v konečnom dôsledku dosiahli to, že vinný sa budete cítiť vy.

V knihe sa dozviete aj aké typy toxických ľudí poznáme, patria medzi nich typy menej nebezpečné, ale aj tie viac. S tými menej nebezpečnými, tzv. benígnimi, sa stretávame všetci, no tento typ nám neubližuje úmyselne, proste si svoju "toxicitu" naozaj neuvedomujú. Sú to bežní narušitelia hraníc, ktorí  nevedia, kedy majú dosť - ohovárajú vás, žiadajú od vás to, čo sami nie sú ochotní poskytnúť, porušujú záväzky, alebo len mrhajú vašim časom. Určite poznáte aj typ lapačov pozornosti a s emocionálnymi upírmi sme sa tiež už stretli všetci.

Skutočne nebezpeční sú však malígne typy toxických ľudí, kde patria predovšetkým narcisti, sociopati a psychopati. Títo ľudia vedome zneužívajú svoj šarm, patologicky klamú, sú prefíkaní, manipulátorskí a majú grandiózne ego. Že vám to niekoho pripomína? Tak sa majte na pozore, pretože pravdepodobne je vo vašom okolí skutočne toxicky nebezpečný človek a už v tomto uvedomení je potrebné začať si stavať hranice a chrániť sám seba, aby nad vami neprebrali kontrolu. V problémoch tieto typy často ako hlavnú zbraň využívajú práve vašu emóciu k nim a pri každom menšom prehrešku sa vás rozhodnú trestať ignoranciou, mlčaním, či zahmlievaním skutočnosti. Dôležité je nepodľahnúť, a v knihe nájdete spôsoby, ako to dokázať.

Po každom dôležitom úseku v knihe autorka ponúka aj konkrétne otázky na zamyslenie, na základe ktorých zistíte, či sa daná oblasť dotýka aj vás. Následne ponúkne príklad, ako sa konkrétnej činnosti, či problému vyhnúť. Bude však potrebná veľká dávka sebareflexie a odhodlania zabojovať za seba.

Ak ste takýto vzťah prežili, jedna kapitola v knihe je venovaná aj rehabilitácii, ktorá je potrebná na dosiahnutie rovnováhy a vrátenie sebadôvery. Nie je to ľahké, ale je to nutné. Medzi základné typy uzdravenia patrí napríklad aj samota, stráviť čas len sám so sebou, ale patrí sem aj zvieracia terapia, dobrovoľníctvo, cvičenie či nájdenie si novej aktivity. Často sú však potrebné aj terapie u odborníkov a aj lieky, najmä ak ste v takomto vzťahu dlhodobo žili a spôsobil vám úzkosť, či depresie.

Veľmi dôležité je však opäť nepodľahnúť a nenechať sa zatiahnuť do podobného vzťahu opäť. Autorka viackrát v knihe zdôraznila, že vysoko citliví ľudia majú tendenciu prežívať takéto vzťahy opätovne, preto sa venuje aj tomu, ako si pripraviť arzenál a starať sa sám o seba tak, aby ste sa neustále cvičili a vedeli už vopred odhadnúť malígne typy, pre ktoré môžete pôsobiť ako ľahká obeť.

Kniha je síce útla, ale je naozaj nabitá vedomosťami, skúsenosťami a príkladmi. Úplne minimálne sa venuje výskumom, oveľa viac sa zameriava na jednoduchý a zrozumiteľný jazyk. Všetko, čo čítate je jasné a nemusíte sa nad tým pozastavovať, či skúmať, ako to autorka myslela. Po dočítaní som bola rada, že osobne som sa stretla len s nenásilnými typmi, predovšetkým s emocionálnymi upírmi, či lapačmi pozornosti. Knihu odporúčam určite každému, kto si sám prešiel toxickým vzťahom, či s partnerom alebo s rodičmi.  Tiež ak máte vo svojom okolí niekoho, o kom si myslíte, že takýto vzťah prežíva, podstrčte mu nenápadne túto knihu, možno mu dáte šancu začať odznova alebo mu zachránite život. Knihe dávam 5⭐️/5.

Originálny názov: A High Sensitive Person´s Guide to Dealing with Toxic People

Názov: Ako sa chrániť prd toxickými ľuďmi

Autor: Shahida Arabi

Počet strán: 240

Rok vydania: 2022

Väzba: papierová väzba (paperback)

Vydavateľstvo: GRADA

ISBN: 9788080903077


ZA POSKYTNUTIE KNIHY NA RECENZIU ĎAKUJEM VYDAVATEĽSTVU GRADA


Kliknutím na obrázok si môžete zakúpiť knihu: