Každý deň je príležitosť na úsmev! 

Ako nájsť vraha 

06.03.2023

Ak by sa ma niekto spýtal, akú knihu odporúčam čítať teenagerke, ktorú neberú prvoplánové romantické young-adultovky, nemá rada prílišnú contemporary literatúru, a fantasy svet ju nenadchol, bola by to jednoznačne táto!

Táto kniha obsahuje minimálnu romantickú linku, vlastne skoro žiadnu, rieši aj spoločenské problémy, ale úplne neviditeľnou a nenásilnou formou a síce nie je fantasy, ale mozgové závity si ponamáha inak.

Veľmi dlho som nečítala tak dobre spracované teenagerské krimi, vlastne, asi ešte nikdy. Z trilerov a kriminálok sme naučení, že morbídnosti, nechutnosti a trošku psycho páchateľ je garanciou kvalitného krimi. Táto kniha však neobsahovala ani jedno z toho, a predsa ide pre mňa o kvalitné dielo, ktoré je vďaka absencii vyššie spomenutého naozaj vhodným čítaním pre mladších čitateľov. Nemusíte sa báť, že im spôsobí traumu a nebudú vedieť zaspať, naopak, môže ich to motivovať ešte viac čítať, pretože spôsob, akým je kniha napísaná je naozaj veľmi dobrý.

Pippa si za svoju SOČku vyberie skutočne zaujímavú tému - vraj spracovanie miestnej vraždy médiami a zvolené postupy polície, no jej úmysel je od začiatku hlavne dokázať nevinu "vraha". Tým je mladý Sal Singh, ktorý sa priznal k vražde svojej priateľky, obľúbenej Andie Bellovej, a hneď na to spáchal samovraždu. Pippa však ako jedna z mála  neverí, že by bol toho schopný. A tak spolu s jeho bratom Ravim rozbiehajú pátranie na vlastnú päsť, no čím bližšie sú k pravde, tým viac sa obyčajná SOČka stáva čoraz nebezpečnejšou.

Výborne napísaná detektívka, spolu s Pipou sledujeme jej zápisky, poznatky, úvahy, ktoré sú spracované naozaj veľmi dobre, aj z hľadiska vizualizácie. Spolu si domýšľate, mýlite sa, a teda priznám sa, zamotala aj mňa a z páchateľa som ostala prekvapená asi rovnako, ako Pipa.

Postavy boli výborné, Pippa ako mladá odvážna dievčina, túži byť investigatívnou novinárkou, a preto berie svoju školskú prácu naozaj zodpovedne. Je morálne priama, aj keď sama počas pátrania viackrát poruší zákon v mene spravodlivosti a odhalenia pravdy. Sama však ostane z niektorých záverov a zistení veľmi prekvapená, obzvlášť, keď sa začnú dotýkať aj jej blízkych. Odhalí oveľa väčšie problémy malého mesta, a ako zistí, Andie vôbec nebola také zlatíčko, ako ju prezentovali štátne médiá. Jediné, čo ma trošku rušilo bolo jej občasné nezodpovedné správanie, pri ktorom som sa chytala za hlavu, ale je to asi spôsobené tým, že nie som primárna cieľovka knihy, a tak sa na niektoré činy pozerám už trošku zodpovednejšie. 

Ravi bol tiež super postava, túžba očistiť bratovo meno ho poháňala vpred, no stigma označenia sa jeho rodiny hlboko dotkla. Všade kam príde na neho ukazujú prstom, napriek tomu sa nevzdáva, pomáha Pippe, ochraňuje ju a tá v ňom nájde jedinú osobu, s ktorou sa môže o projekte otvorene rozprávať, pretože podozrivý môže byť hocikto.

Okrem detektívnej zápletky ma však milo prekvapilo aj skryté posolstvo knihy, poukazujúce na spoločenské škatuľkovanie, hneď z dvoch pohľadov:

Ako prvé je samotné zmiznutie Andie, už som naznačila, že média z nej spravili anjelika a pri "známom vrahovi" nemali žiadnu motiváciu pátrať ďalej, čo bola skutočne zač. "Syndróm zmiznutého bieleho dievčaťa" autorka naznačila už v úvode - ide o známy a kritizovaný fakt najmä v Amerike, kde si ľudia všimli, ako médiá veľmi odlišne pristupujú k riešeniu prípadu a medializácii, ak zmizne pekné mladé biele dievča, a ak zmizne rovnako staré dievča inej etnickej skupiny, Zatiaľ čo v prvom prípade je medializácia vo forme niekoľkých správ denne, v druhom prípade je úspechom, ak sa vôbec informácia dostane do správy dňa. 

Druhé škatuľkovanie je opačného charakteru - jasné rasistické odsúdenie potenciálneho vraha, či vinníka. Sal len kvôli tomu, že nebol beloch bol automaticky označený za vinníka, aj keď bol dobrým človekom. Zhrozene som čítala úryvok, kde Pippa robila rozhovor s novinárom, ktorý podával správy o danom prípade. Presne to niekedy robíme aj my - nepozeráme na ľudí, ako na jedince, ale škatuľkujeme ich podľa farby pleti, etnika, spoločenského postavenia. Ak kradne biely, povieme si, že "to bol asi nejaký feťák", ak kradne Róm, povieme automaticky "no jasné, cigán". Krásny príhovor mala k tomu Pippa v závere knihy, kde prezentovala svoj výskum. 

Za pozitívum tiež beriem to, že autorka nepotrebovala do knihy zahrnúť žiadne sexuálne scény, ktoré sa v knihách pre teenagerov objavujú čoraz častejšie. Napriek tomu v knihe spomína známu tzv. znásilňujúcu drogu Rohypnol, či drogy celkovo, čím aj nepriamo upozorňuje na ich škodlivosť  a nebezpečenstvo.

Autorke sa tak podarilo dať do príbehu okrem napínavého pátrania, kde skutočne neviete do poslednej chvíle, čo sa skutočne stalo, aj posolstvo a skrytú morálnu kritiku spoločnosti, samotných médií, či upozornenia na skryté nástrahy v tomto veku. Výborné! 

Samotná kniha je veľmi pútavo napísaná, je veľmi čitateľná a budete chcieť čítať stále ďalej. Ako som však povedala, občas ma vyrušovalo veľmi nezodpovedné a naivné správanie hrdinky - ísť sama v noci prenasledovať drogového dílera, či podozrivého? Samozrejme, deju to pridalo grády, dramatickosť a napätie, ale keby som sa toto dozvedela, ako matka Pippy, minimálne na mesiac by mala domáce väzenie :D. Tiež začiatok bol trošku rozvláčny, aj keď chápem, že bol potrebný. Tiež ma mrzelo, že sa nedotiahli aj rôzne spomínané prepojenia, a niektorí "podozriví" tak išli trošku do úzadia. Teším sa však na pokračovanie, a som rada, že ho mám na poličke, a môžem sa tak do neho kedykoľvek pustiť.

Knihe dávam 4⭐️/5

Originálny názov: A Good Girl's Guide to Murder

Názov: Ako nájsť vraha - Príručka pre dobré dievčatá

Autor: Holly Jackson

Počet strán: 432

Rok vydania: 2020

Väzba: brožovaná väzba 

Vydavateľstvo: Booklab - Slovart

ISBN: 9788055645506


KNIHU ODPORÚČAM VŠETKÝM, KTORÍ MAJÚ RADI DETEKTÍVKY A KRIMINÁLKY BEZ NÁSILNOSTÍ A KRVAVÉHO ÚDOLIA. TIEŽ MLADÝM ČITATEĽOM, KTORÍ NECHCÚ ČÍTAŤ ROMANTICKÚ LITERATÚRU.


Obsahové varovanie:

° drogy

° šikana

° vražda

Pozitíva knihy:

+ pútavosť príbehu

+ žiadne sexuálne scény medzi postavami

+ poukázanie na spoločenské problémy skrz rasizmus

+ kvalitne spracovaný detektívny príbeh

+ vizuálna stránky knihy

Negatíva knihy:

- veľká nezodpovednosť hlavnej hrdinky (nereálne správanie)

- trošku nejasný začiatok, kým sa kniha rozbehne