Každý deň je príležitosť na úsmev! 

Za búrkovými mrakmi

25.10.2023
Veľmi som sa tešila na pokračovanie série o Elizabeth a Wynnovi, táto séria je pre mňa osobne veľkým pohľadením duše, pretože je písaná úplne nenáročne, dokážete ju mať prečítanú naozaj rýchlo a svojim dejom vás neťaží.


V knihe nenájdete žiadne prehnané drámy, toxicitu, pikantné scény. Len čistá láska, pokoj a ľahkosť. Príbeh však nie je povrchný, prináša rôzne odkazy a posolstvá nie len v rovine duchovna, ale aj v rovine rodičovskej lásky, vzájomnej partnerskej úcty a takej obyčajnej ľudskosti. Práve tieto aspekty dnes v niektorých literatúrach vo veľkom chýbajú. 

Aby sme si pripomenuli príbeh, tu si môžete prečítať o čom boli predošlé časti:

Keď srdce zavolá
Keď príde jar
Keď sa rozvidnie
Keď znova vzklíči nádej

V knihe Za búrkovými mrakmi však autorka zamierila iným smerom. Zatiaľ čo v predošlých častiach sme čítali predovšetkým príbeh Elizaberth a Wynna a ich práci v severnej časti Kanady v indiánskych rezerváciách, v novom príbehu autorka začína úplne inú kapitolu. Ak by ste čakali pokračovanie príbehu spomínanej dvojice, sklamem vás. No na druhú stranu vás poteším, pretože v príbehu sa objavia aj tak a autorka nám ich dejovú linku navyše nahradila rovno dvomi. 

Jedna sa venuje adoptívnemu synovi Henrymu, s ktorým sme sa mali možnosť stretnúť v závere štvrtej časti a  tá druhá sa venuje adoptívnej dcére Christine, s ktorou sme sa stretli prvý krát. Obaja sú už dospelí a majú vlastné životy, stavajú sa pomaly na vlastné nohy a ich rodičia sú len akýmsi smerovateľom v pozadí, na ktorý sa v prípade ťažkých chvíľ obracajú.

Henry pokračuje v šľapajách svojho otca a tiež je jazdcom kanadskej polície. Je preradený do mesta, no z predošlého pôsobiska si v sebe nesie neuzavretú ranu, ktorá ho ako mladého policajta veľmi zasiahla. Nečaká však, že na novom pôsobisku sa jeho rana opäť otvorí a svojmu vnútornému boju sa opäť bude musieť postaviť čelom. 

Christine tiež zamierila do mesta, kde nastupuje na pozíciu pisárky a sekretárky v jednej spoločnosti. Okrem nástrah veľkomesta však na ňu čaká aj nástraha prvej lásky. Vzťah so šéfovým synom však nie je taký ružový, ako okuliare, cez ktoré naň hladí. Dokáže jej viera a výchova napokon zvíťaziť nad pozlátkom, ktoré by jej zaručil vzťah s Boydom?

Priznám sa, Elizabeth a Wynna, postavy z prvých štyroch častí, som si tak veľmi obľúbila, že som si nevedela predstaviť rozlúčiť sa s nimi len tak a zrazu preskočiť celé kapitoly ich života a výchovy detí a rovno prejsť k príbehom Henryho a Christine, ich adoptívych detí. Ale moje obavy boli zbytočné. Príbehy oboch súrodencov, ktoré sa striedali a občas sa aj pretli sa mi páčili rovnako. Dokonca príbeh Christine sa mi páčil možno ešte o trošku viac, aj keď som často krútila hlavou, čo všetko Boydovi toleruje. No láska nás občas zaslepuje. 

Autorka Janette Okeová má veľmi čistý a jednoznačný štýl, kedy čitateľovi v podstate všetko povie, nenecháva ho tápať v domnienkach a pochybnostiach. Vety sú jednoduché, ale je z nich cítiť jasné posolstvo odkazov, ktoré nesú - čo je čierne je čierne, čo je biele je biele - žiadne omáčky okolo.

Príbeh je rozsahovo kratší, preto nečakajte žiadne hlboké zachádzky a prehnané opisy. Plynie naozaj rýchlo a vždy rieši nejakú konkrétnu vec. Autorka ani nedáva čitateľovi priestor na vytváranie si domnienok a zbytočných otázok, pretože vždy sa všetko hneď usmerní a my už len sledujeme, ako sa s danou situáciou vyrovnajú hrdinovia príbehu. Aj napriek tomu, že nám o nich autorka neprezrádza zbytočné detaily, postavy sa vám dostanú do srdca a vnímate ich ako svojich priateľov.  

Kniha je plná krásnych obrazov o súdržnosti rodiny, o rodičovskej láske k svojim deťom, ktorá však nie je kontrolujúca, ale ochraňujúca. Je o znovuobjavení hodnôt, o prirodzenej ľudskej pomoci a láskavosti blížnemu. Je naozaj akýmsi svetielkom, ktoré ale jasne žiari.

Naozaj táto séria je pre mňa úplná bezpečná zóna - čistá a jasná, bez toxicity, či zbytočných drám :) Ak hľadáte vhodný darček napríklad pre svoju babku, táto séria by sa jej určite páčila. Za mňa 5⭐️ /5.


KNIHU ODPORÚČAM ČITATEĽOM, KTORÍ MAJÚ RADI POMALÉ ROMANTICKÉ PRÍBEHY A KRESŤANSKÚ LITERATÚRU.

Obsahové varovanie:

° strata manžela

°znaky fyzického týrania vo vzťahu

Pozitíva knihy:

+ nenáročný štýl písania autorky

+ sympatické hlavné postavy

+ žiadne intrigy

Negatíva knihy:

- miestami rýchly posun deja

Originálny názov: Beyond the Gathering Storm

Názov: Za búrkovými mrakmi

Autor: Janette Okeová

Počet strán: 248

Rok vydania: 2023

Väzba: brožovaná väzba (paperback)

Vydavateľstvo: Kumran

ISBN: 9788089993789


ZA POSKYTNUTIE KNIHY NA RECENZIU ĎAKUJEM VYDAVATEĽSTVU KUMRAN.SK

Táto recenzia bola napísaná vďaka službe www.storpic.com.


Kliknutím na obrázok si môžete zakúpiť knihu: