Každý deň je príležitosť na úsmev! 

Toxická láska

12.03.2022

Výborne napísaná kniha, ktorá vo vás zanechá nepokoj, šok, zhrozenie, no veľmi silné uvedomenie. 

Predovšetkým uvedomenie dôležitosti rodiny, prípadne dôležitosti rešpektu medzi rozvádzajúcimi sa rodičmi, no tiež uvedomenie neuveriteľnej toxicity, ktorú sú schopní ľudia zniesť, ak sú zlomení, prípadne z pohľadu druhej strany, ktorú sú schopní do vás ľudia zasiať, aby vás ovládali.

Príbeh začína z pohľadu 15 ročnej Lies, ktorá má spočiatku v spánku zlú predtuchu. No keď sa ráno zobudí. zistí, že jej predtucha sa naplnila a jej matka je nezvestná. Aj keď sa najprv uspokojuje tým, že jej mama proste len išla na prechádzku, čím dlhšie ostáva so svojím bratom sama, tým viac je presvedčená, že jej matke sa niečo stalo. Je nútená odísť k svojmu otcovi a jeho mladej priateľke a netrvá dlho, kým im polícia potvrdí to, čo ona už dávno tuší - jej matka je mŕtva. Zatiaľ čo okolie uverí verzii o samovražde, Lies svoju matku poznala natoľko dobre, že tejto verzii neverí a je presvedčená, že jej matku niekto zabil. A keďže medzi dospelými nie je nikto, kto by ju v jej presvedčení utvrdil, rozhodne sa sama odhaliť vraha, no to, čo postupne odhaľuje zachádza oveľa ďalej, ako si spočiatku myslela. Zrazu zisťuje, že aj jej matka mala tajomstvá, ktoré nikdy nemali uzrieť svetlo sveta... no spolu s jej tajomstvami sa odhaľuje aj možný vrah.

Kniha okrem zaujímavej zápletky priniesla predovšetkým dve veľmi dôležité témy - vplyv drsného rozvodu rodičov na deti a vplyv toxického vzťahu na človeka ako takého.

Lies a jej brat zažili rozvod rodičov, po ktorom si dvaja dospelí ľudia doslova nevedia prísť na meno, vyčkávajú na chybu toho druhého, aby ju využili vo svoj prospech, bojujú o priazeň detí dokazovaním toho, ktorí z dvojice je lepší rodič, kontrolujú sa navzájom a nedbajú urážať a osočovať toho druhého pred deťmi. Aj keď ich matka je v tomto striedmejšia, ich otec bol hrozný. On bol ten, čo opustil ich matku kvôli mladšej, no to mu nebránilo ubližovať ich matke aj naďalej a doslova vyčkávať na každý chybný moment. Lies ho zato neznášala, no oveľa viac svoj hnev smerovala no novú ženu v živote ich otca, ktorú už len z princípu odmietala akokoľvek integrovať do svojho života. Pasáže, kde Lies opisovala ako ťažko znášala hádky medzi rodičmi, ako im sama musela neraz hovoriť, že už stačí, ako kryla vlastnú mamu pred vlastným otcom len aby jej opäť nenadával sa čítali ťažko. Autorke sa naozaj dôverne podarilo opísať pocity, ktoré teenager prežíva v takomto ťažkom období, predovšetkým stratu akejkoľvek súdnosti, kedy pre neho rešpekt pred rodičom, ktorý je v jeho očiach vinný absolútne nič neznamená. 

Oveľa ťažšie sa však čítali pasáže, ktoré sme čítali z pohľadu Liesinej matky - Jet. Teda vlastne - Lies ich čítala z pohľadu svojej matky, čo tomu všetkému dodáva ešte väčšiu hrôzu. Jet si totiž vplyvom samoty a opustenosti vytvorila profil na známej zoznamovacej platforme, netúžila však po vzťahu, išlo jej čisto o fyzické uspokojenie. Ponuka sa stretla s dopytom a po prvotných neúspešných stretnutiach sa stretáva s chlapíkom, ktorý si hovorí God. Aj napriek tomu, že zrovna nepatrí k najkrásnejším modelom, má v sebe niečo, čo núti túto zranenú ženu hnať vzťah do extrémov. Vzťah sa doslova stáva toxickým, kedy máte pocit, že čítate výpoveď narkomana, ktorý potrebuje svoju potrebnú dávku a je mu jedno, čo pre to obetuje - odíde na víkend od detí, klame, uzatvára sa pred svetom, lebo presne vie, čo by jej okolie povedalo. Celé tomu nepomáha ani fakt, že postava je psychologička, ktorá presne vie, akú hru s ňou tento chlap hrá, no napriek tomu ju jeho toxicita úplne ochromí a vyfúkne jej mozog z hlavy. Najmä táto časť bola písaná surovo, živočíšne, bez akéhokoľvek tajomstva, a tak sme si očami 15 ročného dieťaťa čítali o tom, ako si jeho matka užívala, keď jej to jej milenec urobil, ako sa vraví "drsne, zozadu a bez lásky", sledovali sme erotické fotky ženy, ktorá sa lascívne pozerá nahá do fotoaparátu, pozerali sme videá drsného sexu, v ktorom hlavnú úlohu hrá jej vlastná matka. Hrozné, toto sa ani nedá porovnať s erotickým románom, lebo toto všetko sa síce odohráva medzi dospelými. no dozvedáme sa o tom očami dieťaťa.

Napätie sa doslova stupňuje každou kapitolou, ktoré sú inak krátke. Autorka sa ani nenamáhala vyšperkovať text nejakým zložitým textom, vety sú krátke, často ich tvorí len pár slov a zameriava sa predovšetkým na jasné pomenovania - žiadne patetické frázy ako "moja jaskynka, svätyňa, či broskynka", veci nazvala presne tak ako sú - "vagína". 

Šok však prišiel v samotnom závere, kedy jedna kapitola zmenila úplne všetko, a verím, že keby som si čítala knihu opäť, na jednotlivé postavy sa pozerám už úplne inak. To vám bol taký "mindfuck", že som sama ostala s otvorenými ústami, očami, neschopná chvíľu čítať ďalej. No sama neviem, či túto knihu chcem čítať opäť, nie kvôli tomu, že by bola zlá, ale preto, že téma je naozaj drsná a moje emocionálne JA malo čo robiť, aby tú toxicitu, ktorú príbeh vyžaroval, vedelo spracovať. Dokonca som sa sama začala analyzovať, či sa takýto emocionálni manipulatívni vyciciavači nenachádzajú aj v mojom živote. 

Kniha vo mne zanechala veľmi silný dojem, no nie je pre každého, určite nie pre slabšie povahy, a ľudí, ktorí si podobným vzťahom už prešli. Ak vás však zaujíma skúmanie ľudskej povahy aj z tejto strany, určite po knihe siahnite. Otvorí vám oči a ukáže vám varovné signály, pred ktorými sa budete vedieť mať na pozore. Aj keď, žiaľ, niekedy sa stáva, že aj keď človek presne vie, kam smeruje a s kým má tú česť, odísť a odpútať sa nedokáže - to bol príbeh aj Jet.

Knihe dávam 4,5⭐️/5, pretože nie som stotožnená so záverom, resp. by som si želala trochu širší rozbor dôvodov a odpovedí, ktoré by mi zodpovedali otázku "Prečo?" No viac vám povedať nemôžem, pretože by som vám vyzradila dôležité momenty, ktoré by vám prekazili čítanie.

Originálny názov: Bonuskind

Názov: Toxická láska

Autor: Saskia Noort

Počet strán: 272

Rok vydania: 2022

Väzba: pevná väzba

Vydavateľstvo: Metafora - Grada

ISBN: 9788076252141


ZA POSKYTNUTIE KNIHY NA RECENZIU ĎAKUJEM VYDAVATEĽSTVU GRADA


Kliknutím na obrázok si môžete zakúpiť knihu: