Každý deň je príležitosť na úsmev! 

Tesla - človek, vynálezca a vek elektriny

20.02.2022

Keď sa povie Tesla, mne ako maturantke z fyziky (áno, zvolila som si ju dobrovoľne) hneď napadne jednotka magnetickej indukcie, inému napadne autonómne vozidlo v spojitosti s Elonom Muskom, a cestovateľom možno letisko v Belehrade. 

Všetky spomenuté veci totiž nesú meno po tomto významnom vynálezcovi, fyzikovi a konštruktérovi. Publikácia venovaná jeho osobe a činnosti sa však nezameriava len na jeho fyzikálne úspechy, ale predovšetkým na Teslu ako osobu a osobnosť. 

Autor sa v knihe venuje Teslovi naozaj podrobne, a tak máme možnosť prejsť si jeho životným príbehom od narodenia, štúdium, výskumy až po jeho predieranie sa finančnými ťažkosťami a následnú smrť. 

V knihe som sa dozvedela viacero zaujímavostí, ktoré ma oslovili. Najviac mi utkvela v pamäti veta, ktorú vyslovila pôrodná babica Teslovej matke. Keďže Tesla sa narodil v noci, povedala, že Tesla bude dieťaťom tmy, no pri jeho narodení nebo zasiahol veľký blesk, a jeho matka oponovala tým, že Tesla bude dieťaťom svetla. A tak sa aj stalo, Teslov vývoj bol zameraný na veľa objavov, no patrili medzi ne aj skúmanie bleskov, elektriny, svetelných zdrojov, či dokonca röntgen. Svetlu teda ostal naozaj verný takmer počas celého svojho života. Škoda, že aj kvôli jeho povahe, viacero vynálezov, do ktorých "zabŕdal" sa tak pripísalo iným objaviteľom. 

Vedeli ste napríklad, že chýbalo málo a z Teslu by bol kňaz? No ťažká choroba, kedy Tesla presvedčil svojho otca, aby mu po vyliečení dovolil študovať, zmenila jeho smerovanie, a dobre sa stalo. A aj keď neviem jeho životopis naspamäť,  a neviem tak posúdiť, do akej miery je spracovaná odbornosť,  všetko, čo je v knihe uvedené je aj zazdrojované, takže si všetko vieme prípadne dohľadať. Kniha je určená širokej verejnosti, preto sa nemusíte vôbec báť, že niečomu by ste neporozumeli. Neobsahuje podrobné opisy vynálezov, vzorce, ani nepochopiteľné fyzikálne vysvetlenia. Porozumie jej naozaj každý, koho zaujíma nie len fyzika, ale všeobecný rozhľad o významných osobnostiach. Toto dielo aj pre laikov ponúka všetko - ako "pikošky" zo života, tak aj prehľad vynálezov a ich stručné zhodnotenie.

Autenticitu dielu dodáva aj forma, akou je kniha spracovaná. Zaujme aj tých, ktorí inak o tento smer nemajú záujem, na každej strane je fotka, záznam, zaujímavosť, kópia listov, jednoducho po grafickej stránke je spracovaná výborne. Ak by ste mali prebehnúť len samotné grafické záznamy knihy, dozviete sa o Teslovi viac, ako na bežných hodinách fyziky.

Páčilo sa mi tiež, že autor sa ho nesnažil zobraziť len z tej pozitívnej stránky, ale aj kriticky spomenul Teslove problémy s peniazmi, ješitnosťou a v neskoršom čase aj melanchóliou, ktorá prerástla k akejsi zatrpknutosti. Je veľká škoda, že Tesla nevedel hospodáriť s financiami, prípadne odmietal využiť pomocnú ruku, ktorá mu viackrát bola ponúknutá, veľa jeho plánov a ideálov tak ostalo iba v štádiu dedukcie a návrhov. Na problémy s peniazmi narážal takmer pravidelne, a často ho to stálo aj dobrú povesť, či významné vzťahy. Svoju frustráciu si ventiloval aj vydávaním článkov, kde sa často zvykol sťažovať na nedostatok sponzorov. A zatiaľ čo Teslov biznis a rozvoj zlyhával na financiách, jeho konkurentom, aj keď niekedy nie tak šikovným ako on, sa na trhu darilo a viedli úspešné firmy, ktoré produkovali patent za patentom.

Zaujímavosťou bola aj zmienka o všetkých významných osobnostiach, s ktorými sa Tesla poznal, či s nimi súperil, osobne ma napríklad prekvapilo, že medzi jeho priateľov patril spisovateľ Mark Twain. Celkovo sa autor venuje širšie aj osobám, ktoré významným spôsobom ovplyvnili Teslovo smerovanie - či už v rámci konkurencie, alebo naopak spolupráce. Vždy nám v krátkosti povedal, kto je daná osoba, a čím sa zapísala do histórie. 

Jediné, čo mi v knihe chýbalo bol akýsi vplyv na dnešné osobnosti - napríklad aj spomínaného Elona Muska, a v čom konkrétne mohol inšpirovať dnešných vedcov a konštruktérov. Pretože napríklad aj Tesla skúmal signály z vesmíru, za čo bol u mnohých nepochopený. 

Kniha patrí do novej edície Slávni vedci, v ktorej vyšla súbežne aj kniha o Freudovi, o ktorej si môžete prečítať TU. Kniha má u mňa 4⭐️/5, vyzdvihujem najmä jej pútavé spracovanie.

Originálny názov: Tesla: The Man, the Inventor and the Age of Electricity

Názov: Tesla: Človek, vynálezca a vek elektriny

Autor: Richard Gunderman

Počet strán: 160

Rok vydania: 2022

Väzba: pevná väzba

Vydavateľstvo: IKAR

ISBN: 9788055179841


ZA POSKYTNUTIE KNIHY NA RECENZIU ĎAKUJEM VYDAVATEĽSTVU IKAR


Kliknutím na obrázok si môžete zakúpiť knihu: