Každý deň je príležitosť na úsmev! 

Také klišé

04.01.2022

Máte radi klišé, alebo sa mu snažíte skôr vyhýbať?

Kniha s týmto názvom sa ku mne dostala vďaka štafete, ktorú organizovala samotná autorka. O príbehu som vedela len to, že kedysi vyšiel ako e-kniha, a vydavateľstvo sa ju tentokrát rozhodlo vydať aj knižne. Krásna grafická obálka ma lákala, preto som sa na príbeh veľmi tešila, a neostala som sklamaná.

Spoznávame Max, sarkastickú predavačku v butiku so spodnou bielizňou, ktorej jediné dobrodružstvo v živote je počúvanie vzťahových problémov jej najlepšej kamošky Anny, ktorej frajer je synom významnej a bohatej rodiny. No zrazu keď s ním Anna odchádza na dovolenku a Max ostane sama, začne prežívať jedno dobrodružstvo za druhým, a môže za to kto? Áno, chalan, konkrétne Peter, akčný barista, ktorý priťahuje všetky pohľady. No nič nie je tak, ako sa zo začiatku zdá a do príbehu vstupuje aj mierna dráma. 

Kniha sa číta rýchlo, autorka použila veľmi príjemný štýl, kedy máte pocit, že sledujete mladšiu verziu Bridget Jones, ktorú sprevádza trapas za trapsom, a že sledujete celý jej príbeh, ktorý vám rozpráva samotná aktérka pri poháriku vínka (a že teda Max tých pohárikov v knihe otočila). Naozaj sa kniha číta sama, a ako žena som sa vedela úplne stotožniť s hlavnou postavou, veď predsa, ktorá z nás nezažila niekedy ten pocit, kedy si povedala: "Toto sa môže stať len mne!". Max bola presne prototypom takejto hrdinky, a že je to klišé? Vôbec nevadí, veď autorka sa vďaka nadpisu vôbec netají tým, že je to klišé príbeh, ale aj také potrebujeme do života, netreba hľadať v každej knihe freudovské myšlienky. 

Aj keď niekedy som sa však chytala za hlavu a iritovala ma, je to typická baba, ktorú si obľúbite aj napriek jej drobným chybám. Mužská hlavná postava, Peter, bol tiež veľmi sympatická postava, ukážkový Casanova, no nevadilo mi to. Do príbehu sa hodil a jeho povaha mi perfektne zapadla k "strnulej" Max. Jediná postava, ktorá mi liezla na nervy, aj keď paradoxne sa v príbehu ocitla úplne minimálne, bola majiteľka butiku, v ktorom Max pracovala - úplne som si predstavovala pred sebou ruskú verziu Nory Mojsejovej mixnutú s Carmen Geiss. 

Veľmi sa mi páčilo zobrazené priateľstvo medzi Max a Annou - pochopenie bez slov, potreba povedať si dôležité veci aj uprostred noci, a tiež typické oslovenia, ktoré si kamošky zo žartu medzi sebou hovoria. Doteraz som sa s tak nefalšovaným. vierohodným a prirodzeným opisom najlepšieho priateľstva asi ešte v knihe nestretla. Žiadne "si moja spriaznená duša, moje druhé krídlo", ale normálne na rovinu "ty krava, dones víno, závidím ti ten obrovský prsteň, ale neuveriteľne sa teším s tebou". A netvárme sa, že v živote sme svojej kamoške nepovedali, že je krava - no skutočná kamoška vie, že to nie je myslené ako urážka.

Kniha má aj prekvapivé zvraty, mňa osobne viac, ako hlavná zápletka, šokoval iný prekvapivý moment, s ktorým sa hrdinka musela vysporiadať, a ktorý som teda ja vôbec nečakala, takže autorke sa podarilo dosiahnuť u mňa efekt otvorených úst a akútneho zvlhnutia slzných kanálikov.  

No bola aj jedna jediná malá vec, ktorá ma iritovala - slovo "vcírať". Ja síce som z Trnavy, a toto slovo používame v našej hovorovej reči tiež aj my, ale v knihe mi to vadilo, prvý krát som to obišla, ale už druhý krát ma to úplne rozhodilo. Ale to je len môj subjektívny názor.  Autorka sa mi však neskôr priznala, že toto slovo používa na dennej báze, takže to čo je pre mňa už moc môže byť pre niekoho úplne v pohode. A tak je to správne.

Knihu odporúčam čítať, ak si chcete oddýchnuť, zabaviť sa, otvoriť víno, vyložiť nohy- také klasické pohodové klišé.

Názov: Také klišé!

Autor: Vanda Kys

Počet strán: 272

Rok vydania: 2021

Väzba: brožovaná väzba (paperback)

Vydavateľstvo: Bookly

ISBN: 9788097390808