Každý deň je príležitosť na úsmev! 

Svetlo v okne

24.10.2022

Na jeseň akosi viac čítam knihy s tématikou druhej svetovej vojny. Neviem, či je to spôsobené pochmúrnym počasím, alebo všeobecne vnímaním jesenného počasia, v každom prípade sa mi to k tomuto obdobiu hodí. 

Aj kniha Svetlo v okne v sebe nesie tému vojny, no skrýva aj originálny príbeh o ukradnutej identite, vďaka ktorej si mladá židovka zachráni život. Veľmi sľubná téma, no žiaľ, počas čítania som mala stále pocit, že mi v príbehu čosi chýba, niečo je nedotiahnuté, a celkovo ma v knihe nič neoslovilo na toľko, aby som si z knihy odniesla iný, ako neutrálny pocit, miestami až mierne sklamanie. Čo mi je veľmi ľúto, lebo ako píšem, námet bol skutočne originálny a podľa mňa sa s tým autorka mohla vyhrať viac.

Zo začiatku sme hneď hodení do deja, bombarduje sa Berlín a jedna bomba zasiahne aj dom významného dôstojníka SS, ktorého trosky domu spolu z jeho manželkou a dcérou pochovajú. Veľkou náhodou a šťastím útok prežije Margarete, židovská slúžka približne v rovnakom veku, ako dcéra dôstojníka, Annegret. Tej netrvá dlho a pochopí, že celá udalosť môže pre ňu znamenať slobodu, a tak vezme Annegret doklady, ukradne jej identitu. je nútená vžiť sa do nej, prevziať vzorce správania, nie len prepožičať si jej meno. Často musí robiť rozhodnutia, s ktorými nesúhlasí, no teraz, ako dcéra nacistického dôstojníka, si nemôže dovoliť, aby ju odhalili.

Na druhej strane máme Wilhelma, syna zomrelého nacistu, ktorý bol nedobrovoľne vsunutý do štruktúr SS, a jedinou útechou mu bolo to, že bol pridelený do Paríža, ďaleko od svojej rodiny, prísneho otca a arogantného brata. Oveľa viac ho bavilo umenie a starožitnosti. Wilhelm však sám nič poriadne nedosiahol, a žil len z peňazí otca, po smrti ktorého čakal veľké dedičstvo, ktoré však nedostal. Naopak, na získanie dedičstva ho čaká splniť podmienky svojho otca, ktoré sa týkajú aj jeho zmiznutej sestry Annegret.

Náhodou stretne Annegret v jednom meste, no ihneď zistí, že to nie je jeho sestra, ale bývalá slúžka jeho otca. Po počiatočnom hneve si však nechá všetko uležať v hlave a vymyslí plán, ako sa dostať k peniazom zosnulého otca. To však nerátal s možnosťou, že sa do Margeret, teraz už Annegret zamiluje. 

A presne to je to, čo som nevedela zaradiť. Láska, ktorá vznikla bola na mňa prirýchla, nestihla som postrehnúť, kedy presne sa Wilhelm tak bezhlavo zamiloval do Margeret, podľa mňa sa autorka mohla viacej vyhrať so situáciou zakázanej lásky nie len z pohľadu židovka - nacista, ale vlastne aj sestra - brat. Veľmi malý rozsah strán na tak veľkú tému, ktorej potenciál ostal úplne nevyužitý a miestami na mňa pôsobil, len ako prerozprávanie nejakého väčšieho príbehu. 

Čo ma však zaujalo je pohľad na vojnu z pohľadu samotných nacistov - pomerne často autorka zvýrazňovala, ako vnímali židov, prečo k nim mali taký odpor. Tiež nám odkryla zákulisné ťahy a správanie niektorých nacistických veliteľov, ktorí doslova zneužívali svoju moc. V pomerne krátkej knihe naznačila viacero tém z toho obdobia - francúzskych rebelov, začiatok vstupu Američanov do konfliktu, špionáž, pálenie zakázaných kníh. Žiadna z týchto tém však nebola úplne dotiahnutá do konca. 

Dej bol veľmi skokovitý, raz sme boli v Berlíne pri bombardovaní, na druhej strane už Margeret bola v inom meste, kde si hľadala zamestnanie - nevieme, ako sa tam dostala, ako sa začínala vžívať so svojou identitou, ako prekonala rôzne prekážky, Vznikalo mi v hlave oveľa viac otázok, ako som dostala odpovedí. 

Postavy si ma nedokázali získať natoľko, aby som im fandila, napriek tomu, záverečná scéna ma dostala a myslím, že veľmi pozdvihla celkový dojem z knihy. Nečkala som, že autorka sa uchýli k takému radikálnemu riešeniu a spraví to tak okamžite. Vidno, že rôzne opisy autorku moc neberú, pretože všetko podáva veľmi jasne. 

Kniha sama o sebe nie je zlá, mala som iné očakávania, ale za to kniha nemôže. Ak máte prečítaných viac kníh z druhej svetovej vojny, táto kniha patrí skôr k tým ľahším z tejto témy. Nie sú v nej opisované podrobné spôsoby mučenia, či vraždenia, takže si ju môžu v kľude prečítať aj tí, ktorí tieto témy v knihách nevyhľadávajú. Napriek tomu, vďaka nečakanému záveru vo mne autorka vzbudila zvedavosť, kam sa príbeh dokáže v pokračovaní posunúť, pretože po niektorých udalostiach si to neviem veľmi predstaviť.  

Celý príbeh hodnotím priemerne, ani neurazí, ani nenadchne, ani nenahnevá, ani nerozplače - je to doslova nečakaná oddychovka s témou vojny. 3⭐️/5.

Originálny názov: A Light in the Window

Názov: Svetlo v okne

Autor: Marion Kummerow

Počet strán: 288

Rok vydania: 2022

Väzba: pevná väzba

Vydavateľstvo: Fortuna Libri

ISBN: 9788057302544


ZA POSKYTNUTIE KNIHY NA RECENZIU ĎAKUJEM VYDAVATEĽSTVU FORTUNA LIBRI


Kliknutím na obrázok si môžete zakúpiť knihu: