Každý deň je príležitosť na úsmev! 

Špionka v knihovně

26.11.2023

V krátkom slede za sebou som mala možnosť prečítať si dve rôzne knihy, no obe spája ústredná téma špionáže. Táto kniha je však oveľa viac, ako sľubuje jej názov. Síce sa stretávame so "špiónkou v knižnici" v Lisabone, máme tiež možnosť nazrieť aj do úplne iného sveta vo francúzskom Lyone.

Autorka knihy, Madeline Martin, si ma získala knihou Posledné kníhkupectví , a tak keď som zbadala, že jej vyšla ďalšia kniha, chcela som si ju prečítať. Napísať totiž jednu skvelú historickú fikciu sa môže podariť. ale napísať už dve skvelé historické fikcie je umenie. Vedela som, čo mám čakať od jej štýlu písania a išla som na istotu. Som rada, že som neostala napokon sklamaná. Na rozdiel od príbehu z Londýna, kde sme sledovali jednu dejovú linku, v tejto knihe máme dva rôzne pohľady na vojnu, dve rôzne ženy a dve rozdielne úlohy, ktoré obe podstúpili, aby pomohli svojím malým dielom poraziť nacistov. 

Ava Harper pracuje v knižnici, ovláda dva svetové jazyky a navyše sa rozumie práci s fotokópiami, preto dostane ponuku od americkej vlády ísť robiť špionážnu službu do knižnice v Lisabone, kde bude jej úlohou zbierať dáta o nacistoch z novín a dennej tlače. Ava túto ponuku prijme a odchádza tak do neutrálneho prostredia Portugalska, ktoré síce nie je súčasťou bojov, ale tiež v ňom prebiehajú zákulisné boje. Ava cez deň pracuje ako knihovníčka, stretáva sa s ľuďmi a denne pozoruje zvyšujúci sa nárast Židov pred americkou ambasádou. Po práci potom dlho do noci spracováva texty o nacistoch, až raz narazí na jednu netypickú správu s prosbou o pomoc.

Helena Belanger žije s manželom vo francúzskom Lyone, ktorý okupujú nacisti. Jedného dňa však jej manžel Joseph nepríde domov a Helenu kontaktuje jeho priateľ s tým, že jej manžel bol súčasťou odboja a nacisti ho zatkli. Neváha, ihneď požiada o vstup do odboja a zmení si meno na Elaine Rousseau. Jej úlohou je pracovať v tlačiarni, kde sa tlačia brožúry a šifrovať rôzne správy do tlače pre ostatných členov odboja. Každý deň riskuje odhalenie, až raz stretne židovku Sarah so synom Noahom na úteku. Chce im pomôcť utiecť  a opäť sa stretnúť s jej manželom, preto do jedného článku zašifruje tajnú správu.

Každá sa s vojnou vysporiadava po svojom. Zatiaľ čo Elaine je jej priamou účastníčkou a snaží sa pomôcť mladej Židovke s dieťaťom, Ava sa v Lisabone stretáva s mnohými židovskými utečencami a uchováva ich rozprávanie o hrôzach vojny. Obe sa však vďaka svojej práci spoja, a aj keď sa nikdy nestretli, majú rovnaký cieľ - spojiť rozdelenú židovskú rodinu.

Fascinuje ma, ako vie každý autor podať úplne iný pohľad na vojnu, a aj keď si myslím, že o tomto období viem už takmer všetko, každou ďalšou knihou sa naučím niečo nové. Vďaka tejto knihe som napríklad získala opäť širší pohľad na francúzsky odboj, ktorý je vo vojnovej literatúre častou témou, ale aj pohľad na neutrálny Lisabon, kde sa žil úplne iný život. Kniha nám ukazuje dva rozdielne svety vojny z dvoch úplne odlišných prostredí. Zatiaľ čo v Lyone Elaine bojovala o každý kúsok jedla a jeho prídel, skrývala sa pred nacistami a riskovala vlastný život, Ava mala dostatok jedla, nepochodovali okolo nej vojaci, ale za to vnímala, že aj okolo nej je mnoho informátorov.

Obe hrdinky boli symbolom akéhosi vzdoru proti vojne - Ava tým tichším, jej práca spočívala v tom byť čo najviac nenápadná a splynúť s prostredím, Elaine tým hlasnejším, keď sa priamo podieľala na odboji. Autorka tak zostavila dve nezávislé ženské hrdinky, ktoré potlačili samé seba a stali sa súčasťou niečoho veľkého. Musím však priznať, že príbeh Elaine sa mi páčil trošku viac, možno práve tým, že bola priamo v centre diania, no príbeh Avy tiež nebol nezaujímavý. Čakala som však trošku viac zo samotnej špionáže. 

Kniha je však opäť ďalším veľkým prínosom pre všetkých, ktorí obľubujú tému druhej svetovej vojny, pretože rozširuje obzory aj o pohľad z neutrálneho územia, ukazuje rozdiely medzi krajinami priamo zasiahnutými vojnou a tými, ktoré stáli v jej pozadí a tiež nám ukazuje nový pohľad aj na utečencov. Kladiete si pri tom otázku, ako by to všetko dopadlo, keby aj vtedy mali ľudia v neutrálnych štátoch k Židom rovnaké postoje, aké majú niektorí k utečencom dnes. Čo však oceňujem je to, že autorka sa skutočne snažila podať iný typ informácii o vojne, a aj keď sme čítali o židoch, neskĺzla k samotnej zmienke o holokauste a nezamotala sa v tom. Chcela ukázať, že vojna sa bojovala nie len na fronte, ale aj v pozadí rôznych informácií a myslím, že sa jej to podarilo. 

Opäť musím vyzdvihnúť aj autorku a jej prehľad, či znalosti, ktoré pri písaní knihy použila. Tiež si musela naštudovať veľa literatúry, aby na pozadí svojich vymyslených postáv predstavila reálne skutočnosti. Ja osobne som napríklad netušila, že Lisabon bol jedným z utečeneckých miest, a že aj rôzne nenápadné povolania vo veľkom pomáhali k ukončeniu vojny ich tajnou a riskantnou prácou, či už formou špionáže, alebo dokumentovaním rôznych článkov aj z neutrálnych území. Napísať historickú fikciu je naozaj veľké umenie, a síce kniha Posledné kníhkupectví sa mi páčila trošku viac, túto môžem tiež rozhodne odporúčať. 

4⭐️ /5. 


KNIHU ODPORÚČAM ČITATEĽOM, KTORÍ MAJÚ RADI VOJNOVÉ PRÍBEHY, NECHCÚ ČÍTAŤ O HRÔZACH HOLOKAUSTU A ZAUJIMAJÚ ICH SKÔR PRÍBEHY Z POZADIA VOJNY.


Obsahové varovanie:

° riskovanie života 

° utečenci

Pozitíva knihy:

+ silné ženské hrdinky

+ zaujímavé prepojenie postáv

+ zahrnutie doposiaľ nie moc spracované prostredie Lisabonu vo vojnovou období

Negatíva knihy:

- časom išla špionáž Avy do úzadia, čo je vzhľadom na názov knihy škoda

Originálny názov: The Librarian Spy

Názov: Špionka v knihovně

Autor: Madeline Martin

Počet strán: 384

Rok vydania: 2023

Väzba: pevná väzba

Vydavateľstvo: Cosmopolis

ISBN: 9788027137046


ZA POSKYTNUTIE KNIHY NA RECENZIU ĎAKUJEM VYDAVATEĽSTVU GRADA


Kliknutím na obálku knihy si môžete zakúpiť knihu: