Každý deň je príležitosť na úsmev! 

Rieky Londýna

27.04.2023

Od tejto knihy som, úprimne, čakala oveľa viac.

Peter Grant, rozprávač a zároveň hlavná postava príbehu, sa ocitá na mieste činu, kde neznámy páchatelia zavraždili zatiaľ neznámeho muža. Stráži ho, aby sa náhodou nepoškodili dôkazy, a zatiaľ  čo jeho kolegyňa odíde kúpiť kávu, dá sa s ním do reči neznámy muž. No nie tak obyčajný muž, ale ako sa ukáže, je to duch, ktorý sa stal svedkom ohavného zločinu. A aj keď to najprv s Petrom a jeho kariérou v policajnom zbore Londýna vyzerá biedne, nakoniec vďaka svojej schopnosti vidieť a cítiť veci medzi nebom a zemou získa prestížnu, no veľmi ojedinelú pozíciu. Stane sa z neho učeň majstra mágie, bude vyšetrovať nadpozemské prípady, s ktorými si polícia nevie dať rady a so svojim kolegom bude zasahovať na miestach, kde sa bežný smrteľník nedostane.  

Veľmi sľubný začiatok, ktorý mi dal nádej, že príbeh bude vtipný, svieži, či prekvapivý. Žiaľ, vtipný alebo sarkastický bol iba miestami, dokonca som mala pocit, že ten, kto nebol v Londýne občas ten humor ani nemusí chápať. Napríklad narážka na bývanie v štvrti Walthamstow, kde som svojho času bývala aj ja a je známa práve veľkým počtom prisťahovalcov, keďže sú v nej pomerne dostupné bývania. No ak ste nikdy v Londýne nežili, respektíve tam ani neboli, tento humor pôjde okolo vás. Tiež sarkazmus hlavnej postavy niekedy hraničil až so sexizmom, Keď hlavná postava chcela mať sex takmer s každou ženskou postavou, už mi to bolo trápne. Príbeh bol svieži asi naozaj iba prvých pár kapitol, keď sme sa dostávali do deja a prekvapivý? Hm, vecí v tejto knihe sa dialo toľko, že za prekvapivé môžem označiť všetky, či však logické a potrebné už asi nie. Naozaj príliš veľa ingrediencií vzhľadom na to, že ide o úvodnú časť série, čitateľ tak nemá možnosť stráviť takmer žiadnu z nich.

Milujem čarodejníkov, kúzla a mágiu, veľmi rada čítam prepletené a zamotané detektívky a aj fantasy, a prekvapivo, milujem Londýn! Táto kniha preto pre mňa bola niečo, čo ma malo naplniť šťastím, čítanie som si mala užívať, no 70% času ma nudilo. Mágia bola nemastná-neslaná, prepájaná s vedou, detektívna časť mi prišla veľmi okrajová, a fantasy linka síce pracoval s témou duchov, ale keď sa tam začali pliesť ešte Otec Temže a Matka Temže, moja logika a pozornosť opustili svoj šuflíček v mozgu a odišli na dovolenku. Naozaj časom bolo v príbehu na mňa veľmi veľké množstvo postáv, ktoré boli medzi sebou prepojené tak, že som sa v ich väzbách strácala. Konflikty medzi nimi boli vždy iba nejako vysvetlené a v závere prirýchlo ukončené, a ja vlastne doteraz netuším ich prínos do deja, okrem toho, že prepájajú celkový príbeh s názvom knihy. Za všetko hádam svedčí fakt, že som nepovažovala za dôležité zapamätať si ich mená, viem len že tam bola nejaká zvláštna pani domáca, kolegyňa Petra, ktorú chcel tajne dostať do postele, nejaká dcéra Temže, ktorú chcel vlastne tiež dostať do postele, nejaký poltergeist, Matka a Otec Temže, hlavný policajný vyšetrovateľ a zopár mŕtvych. O každom síce viem povedať niečo, ale bližšie identifikovať ich nepovažujem za nutné. Asi toľko k tomu,

Detektívna linka mohla byť výborná, keby aspoň smerovala k tomu, že máte možnosť nejako ju odhaliť. Takto sme 2/3 knihy tápali a odhaľovali nové obete, no až koncom knihy sa nám predostrelo také riešenie, ktoré ste ako čitateľ nemohli vôbec tušiť. Samozrejme, kvalitná detektívka sa  vyznačuje tým, že čitateľa šokuje prekvapivé rozuzlenie, ale čitateľ takisto rád skladá teórie, motívy, tézy. V tomto príbehu ste do určitého momentu mohli iba tápať a čakať, čo z toho vysvitne. Samozrejme, netvrdím, že niektoré zvraty ma ku koncu knihy neprekvapili.

Čo však veľmi chválim je to, že mestská tématika Londýna bola zvládnutá výborne. Čo sa teda tohto týka, ak milujete štýl Urban fantasy, prídete si na svoje. Z celej knihy priam vyžaruje autorova láska k Londýnu, jeho poznanie tohto mesta a jeho štvrtí, aj keď v tejto časti sme sa pohybovali predovšetkým v centre, konkrétne v Covent Garden. Veľa ulíc, ktoré autor spomínal síce registrujem, ale ešte som ich nenavštívila, a svojim opisom sa mu podarilo to, že pri ďalšej návšteve ich určite neobídem. Z tohto pohľadu som si teda čítanie naozaj užila.

Celú dobu sa mi  však neuveriteľne plietla hlavná dejová linka pátrania po páchateľovi ohavných, zvláštne prepojených vrážd, s linkou konfliktu medzi "duchmi rieky Temža". A obe nakoniec autor ukončil spôsobom, pri ktorom som mala pocit, že musel rýchlo príbeh nejako skončiť, lebo ponáhľa na metro. Pisateľský štýl a fantáziu má však obe výborné, to mu musím naozaj uznať.

Napriek tomu, neviem čím to je, ale svojím spôsobom som stále knihu čítala ďalej a nebola som schopná odložiť ju, ako nedočítanú. Chcela som vedieť rozuzlenie a nádejala som sa na nejaké prepojenie týchto dvoch liniek,  preto knihu nedokážem úplne skritizovať a zavrhnúť. Dávam jej presný stred bodov 2,5⭐️ /5, pretože som naozaj so svojimi pocitmi niekde uprostred - aj som ten príbeh v niektorých častiach milovala, a zároveň som ho v niektorých častiach neznášala. Masochisticky skúsim ešte ďalšiu časť a presvedčím sa, či je táto séria pre mňa, alebo z jej čítania aj napriek veľkej láske k Londýnu upustím.

Originálny názov: Rivers of London

Názov: Rieky Londýna 

Autor: Ben Aaronovitch

Počet strán: 376

Rok vydania: 2021

Väzba: pevná väzba

Vydavateľstvo: Slovart

ISBN: 9788055649436


KNIHU ODPORÚČAM ČITATEĽOM, KTORÍ MAJÚ RADI MESTSKÉ PROSTREDIE V PRÍBEHOCH, ŠTIPKU MÁGIE A BRITSKÝ HUMOR.


Obsahové varovanie:

° násilná smrť viacerých postáv

° duchovia 

Pozitíva knihy:

+ miestami vtipná

+ výborne zvládnutý štýl urban fantasy (mestské prostredie)

Negatíva knihy:

- občasný sexizmus

- komplikovanosť deja

- rýchle ukončenie