Každý deň je príležitosť na úsmev! 

Profesorova rovnica

31.07.2023

Predstavte si, že Vaša pamäť má schopnosť uchovávať spomienky iba 80 minút. Potom na všetko, čo ste v tých 80 minútach prežili zabudnete a začínate odznovu,  Všetky nové tváre, všetko, čo ste prečítali nenávratne stratíte.

Po autonehode postihne toto obmedzenie aj Profesora, ktorý tak nie je schopný postarať sa sám o seba, preto potrebuje mať pri sebe vždy opatrovateľku. Táto úloha pripadne našej hlavnej hrdinke, ktorá je aj rozprávačkou príbehu. Pri čítaní knihy som si často kládla otázku, ako ťažké to musí byť. Zabúdať na prežité okamihy a vždy začínať od nuly. Samozrejme, Profesor neprišiel o všetky svoje spomienky, ale od autonehody už nebola jeho pamäť schopná uchovávať nové spomienky, jeho genialita na matematiku mu však ostala. 

Aj vďaka číslam sa veľmi rýchlo dokáže prepojiť s opatrovateľkou, krátkou kresbou na papierik, ktorý si pripevní na svoj oblek ju privíta vo svojom živote. A práve tu začína pozoruhodná cesta, ktorá sa ešte rozvinie, keď sa Profesor zoznámi s 10 ročným Mocom, synom opatrovateľky. Máme tak možnosť čítať krásny príbeh, ktorý prepája nie len matematiku so životom, ale aj tri rôzne generácie a troch rozdielnych ľudí. Harmónia, ktorá z celého príbehu vyžaruje sa vám postupne vkráda nie len do mysle, ale aj do srdca a vy veľmi rýchlo pocítite nie len veľký obdiv k postavám, ale začnete si oveľa viac vážiť prítomný okamih. 

Ak sa bojíte toho, že kniha nie je pre vás, pretože je v nej veľa matematiky, nenechajte sa tým odradiť. Áno, matematiky a rovníc je v nej dosť, ale všetky rovnice a príklady sú použité na vysvetlenie oveľa hlbších myšlienok, ktoré vás zasiahnu presne tam, kam majú, Ak sa v knihe vyskytlo niečo, čo mi bolo známe napríklad z vysokej školy, potešila som sa a zároveň som sa pýtala, prečo to mne nikto nevysvetlil tak, ako to dokázal Profesor v tejto knihe. Dokonca som sa naučila aj niečo nové a povedala si, že matematika je naozaj čarovná, stačí ju vnímať aj inými množinami, ako tými číselnými. 

Zároveň vďaka postave opatrovateľky sme mali možnosť vidieť, že človek nepotrebuje byť inžinier na to, aby sa dokázal nadchnúť. Stačí mať pri sebe človeka, ktorý vo vás dokáže naplno zapáliť zvedavosť po vedomostiach. Naša hlavná ženská postava nás však naučila aj iné. Jej trpezlivosť a láska, s akou sa starala o Profesora boli obdivuhodné. Ani raz sa nesťažovala, nehundrala, Profesorovo obmedzenie prijala najlepšie, ako vedela, nezneužívala ho, naopak, snažila sa mu život zjednodušiť, ako sa len dalo. Jej syn, Moco, nás tiež mnohému naučil a to hlavne nezlomnej úcte k druhému, staršiemu človeku. Bol veľkým spestrením príbehu a aj vďaka jeho nevinnej detskej duši sa príbeh stal ešte čarovnejší. 

Veľmi sa mi páčilo, že aj napriek obmedzeniam, ktoré Profesorovo ochorenie prinášalo do ich životov, nevzdali sa, neostali len tak pasívne stáť a prizerať sa. Snažili sa Profesorov život zaseknutý v 80 minútach spestriť, vytvárať mu aspoň chvíľkové zážitky. Aj naša hrdinka, aj jej syn vedeli, že za pár minút si už nič z toho nebude pamätať, ale aj tak k nemu pristupovali ako k plnohodnotnej bytosti, ktorá má svoje sny, túžby a radosti. 

Tiež číselné prepojenia, ktoré Profesor učil Moca alebo jeho mamu boli výborné. Nikdy som napríklad nepočula o spriatelených číslach 220 a 284, až v tejto knihe, a prepojenie, ktoré autorka na tento matematický fakt vymyslela bolo nádherné. Celkovo autorke muselo dať veľa námahy dokázať prepojiť matematické nevšednosti v jednom príbehu tak, aby to všetko dávalo zmysel a použite rovnice výborne dotvorili príbeh, bez toho, aby vás vykoľajili alebo donútili zavrieť knihu, lebo tomu nerozumiete. Všetko malo svoj význam. 

Nevadí, že nerozumiete matematike, pri tejto knihe je dôležité rozumieť ľudskosti. Nevadí, že kniha postráda romantiku, či prevratné rozuzlenia, je však plná obyčajnej ľudskej lásku k blížnemu, úcty k starším a ten pomyslený knedlík v hrdle pocítite nie kvôli nečakanému zvratu, ale kvôli hĺbke a smútku, ktoré vás zasiahnu v jej závere.

Nadčasové dielo, ktoré nerozpráva o matematických rovniciach, ktoré menia životy, ale rozpráva o tom, ako sa dá aj pomocou matematiky niekomu na chvíľku vrátiť do života radosť. Okrem toho, že čítate naozaj jeden originálny príbeh aj tá matematika sa vám zdá zrazu akási krajšia. Nie len vďaka krásnym metaforám, ale hlavne vďaka tomu, ako dokázala prepojiť tri rôzne generácie troch úplne rozdielnych ľudí.  Za mňa ďalšia 5⭐️/5, ktorá v sebe nesie krásny, poetický príbeh o živote a jeho krehkosti. 

Originálny názov: Hakase no aishita sushiki

Názov: Profesorova rovnica

Autor: Yoko Ogawa

Počet strán: 192

Rok vydania: 2023

Väzba: pevná väzba

Vydavateľstvo: Lindeni

ISBN: 9788056633007


KNIHU ODPORÚČAM ČITATEĽOM, KTORÍ MAJÚ RADI PRÍBEHY O ĽUDSKOSTI.


Obsahové varovanie:

° ťažké postihnutie

° smrť

Pozitíva knihy:

+ používanie metafor a celkový jazyk a štýl knihy

+ možnosť dozvedieť a naučiť sa niečo nové

+ prepojenie troch rôznych generácií

Negatíva knihy:

- chýba vysvetlenie niektorých dôležitých detailov


Originálna obálka: