Každý deň je príležitosť na úsmev! 

Profesori zločinu

20.01.2024

Vždy keď čítam knihu od Peťa Šlosera musím sa upokojovať, že ide LEN o knihu, aj keď kdesi v podvedomí tuším, že to tak nie je. Inšpirácia je, bohužiaľ, jasná a veľmi priehľadná pre každého, kto vníma udalosti v spoločnosti. 

Poslednou knihou z jeho pera je publikácia Profesori zločinu. Nie, nejde o vysokoškolských profesorov na kriminalistickej škole. Ide o osoby, ktoré svoje protiprávne konanie ani nezatajujú, naopak robia posmešky a intrigy nie len smerom k slušným vyšetrovateľom, ale predovšetkým k spoločnosti ako takej a sami sa do tejto pozície nehanebne nominujú. Profesori zločinu sú ľudia, ktorí sa na svojich pozíciách cítia natoľko neohrozene, že manipulujú nie len s priebehom vyšetrovania, ale neštítia sa ani zasiahnuť a špinavo zaútočiť na tých, ktorí stoja na opačnej strane barikády - poctivých ľudí.

Musím spomenúť veľký progres v písaní a celkovo v čitateľnosti príbehu. Od Peťa som čítala prvé dve knihy a teraz túto poslednú, ďalšie sú pripravené na prečítanie v blízkej dobe, ale musím uznať, že progres oproti prvej knihe je naozaj výborný. Samotná štruktúra textu sa nemení - autor sa drží svojich krátkych kapitol, ktoré ubúdajú naozaj jedna za druhou a zabezpečujú tak plynulý prechod dejom. Veľký progres vnímam hlavne v dialógoch medzi postavami, ktoré mi prídu svižnejšie a prirodzenejšie. Čo sa týka postáv, kde tu sa objaví nejaká nová postava, ale väčšina sa opakuje. Ak by aj čitateľ nečítal predchádzajúce knihy, nemá problém si zaradiť postavy podľa ich konania a vie tak presne, kto na akej strane stojí. Charakterové črty postáv sú naprieč všetkými knihami kontinuálne, čo môže (ale nemusí) byť spôsobené inšpiráciou v realite. Vzťahy medzi postavami sú tiež jednoznačné, takto čitateľ tak nemusí tápať . 

Čo úplne "žeriem" na knihách z tejto edície je nenápadné vsúvanie vysvetľovacích prvkov, ktoré vždy čitateľovi naznačia, čo sa deje, čo daný proces znamená alebo aký to má zmysel pre priebeh vyšetrovania. Nejde teda len o typickú kriminálku, kde vidíme a čítame všetky klasické nám známe kroky, ale ako čitateľ máme možnosť byť priamo súčasťou celého procesu. Podstatou knihy je však aj poukázanie na nekalé praktiky predstaviteľov štátnych inštitúcií, ktorí tieto procesy priamo ohrozujú a sú súčasťou deštrukcie štátu. 

Krásny príkladom je ďalší príbeh, ktorý sa autor rozhodol predstaviť v tejto knihe. Z najvyšších miest prišla požiadavka na vedenie polície a PAKA na skľudnenie čoraz hlasnejšieho davu odporcov koalície. Predstavitelia strany ZDER požadujú obetného baránka, ktorý bude za daňové úniky predhodený novinárom ako vzor poctivej a slušnej práce polície, ktorá naoko bojuje proti nečestným podnikateľom. Za zatvorenými dverami kancelárie policajného prezidenta Kaspera to spôsobí zmätok, pretože práve takýto ľudia si platia za ochranu pred podobnými situáciami nemalé peniaze a hrozí, že ak ich zatknú alebo predhodia súdom, začnú rozprávať. A to si žiaden predstaviteľ policajnej chobotnice nesmie dovoliť. Začne tak hľadanie obetného baránka a spriadanie plánov na jeho zdiskreditovanie.

Na druhej strane máme kanceláriu zástupcu riaditeľa PAKA, Jula Tvrdého, kde sa trojica vyšetrovateľov- Tvrdý, Michel a Pilát - pustia do otvorenia nevyriešenej vraždy z minulosti. Postupným vyšetrovaním však prichádzajú na viaceré súvislosti, ktoré však siahajú aj k chráneným osobám. V ideálnom svete by boli dané osoby po usvedčení postavené pred súd, no v knižnom svete (a nie len v ňom) sa spraví všetko preto, aby sa chránená osoba ešte viac ochránila a vyšetrovatelia, ktorí na neprávosť prišli boli zdiskreditovaní. 

Autorove knihy sa čítajú ľahko, ak berieme do úvahy iba samotný pútavý štýl písania. Ak sa však zamýšľame a prepájame súvislosti, čítame s porozumením medzi riadkami  a porovnávame opísané situácie s realitou, ostáva nám len prehltnúť horkú slinu a potlačiť slzy. V tejto knihe som sa postupným čítaním prichytila pri tom, že v sebe držím nádej na spravodlivosť, no stačilo pár záverečných kapitol a predovšetkým doslov autora a knihu som mala chuť odhodiť do kúta. Tá za to nemôže, no opisuje ľudí, ktorí za stav o akom čítame môžu. Moje celkové hodnotenie knihy tak patrí predovšetkým autorovi a jeho schopnosti písať naozaj pútavo, nie situáciám, ktoré v knihách opisuje, pretože to sa hodnotiť ani nedá, to je skôr na depresiu. 

Naivne môžem dúfať, že autor raz bude mať príležitosť a dôvod napísať knihu s naozaj šťastným koncom, a že to nebude iba kniha, ale opäť raz bude môcť čerpať z reality. Zatiaľ to je však len utópia.


KNIHU ODPORÚČAM AK MÁTE RADI POLITICKÉ TÉMY, POLICAJNÉ PROSTREDIE A PRÍBEHY S NÁMETOM ČERPANÝM Z REALITY.

A AK STE OTVORENÝ REALITE NA SLOVENSKU.


Obsahové varovanie:

° smrť

° korupcia, vydieranie

Pozitíva knihy:

+ autentickosť príbehu

+ odhaľovanie reálneho stavu

+ spoločenské témy

Negatíva knihy:

- môže vás nahnevať

Názov: Profesori zločinu

Autor: Peter Šloser

Počet strán: 456

Rok vydania: 2023

Väzba: pevná väzba

Vydavateľstvo: IKAR

ISBN: 9788055190655


ZA POSKYTNUTIE KNIHY NA RECENZIU ĎAKUJEM AUTOROVI PETROVI ŠLOSEROVI.


Kliknutím na obálku knihy si môžete zakúpiť knihu: