Každý deň je príležitosť na úsmev! 

Posol

18.03.2021

Môže ľudstvo prežiť, aj napriek zlobe, ktorá ovládla svet?

To je hlavná otázka, ktorá sa nesie na pozadí posledného dielu dystopickej trilógie Žatva smrti - Posol.

Dejom knihy nás opäť sprevádza viacero línii, ktoré nám niekedy nedávajú zmysel a ich význam sa dozvieme až časom. Autor tak drží čitateľa v napätí a zároveň aj skúša jeho sústredenosť a schopnosť pospájať si rôzne súvislosti - týka sa to hlavne dejovej línie s Nimbusom, ktorý si opäť pre nás prekvapil zaujímavé rozuzlenie.  Chvíľu človeku trvá, kým sa zorientuje v čase a priestore, pretože dej plynie viacerými rokmi, ale každou ďalšou kapitolou sa odkrývajú nové skutočnosti. Keď si ich všetky spojíte aj z predchádzajúcich dielov, pekne Vám všetko do seba zapadne ako skladačka.

Príbeh Citry a Rowana ide trošku do úzadia, ale pritom je stále dôležitý, veď koniec koncov, posledné vety sú venované práve im a podľa môjho názoru, je to najkrajšie vyjadrenie ich vzťahu.  

Oceňujem, že v každej knihe autor vytvoril novú "hlavnú postavu", ktorú si proste zamilujete - v Nimbusovi to bol Greyson, tu to bola Jeri. Jej myšlienky dávali podľa mňa čitateľovi veľký priestor na zamyslenie.

Tiež samotný príbeh Greysona, ktorý sa stal Poslom, bol veľmi poučný - bol krásnym príkladom toho, že mať moc neznamená využívať ju, ale hlavne to, že byť mocný znamená slúžiť predovšetkým ľuďom a snažiť sa im ukázať ten správny smer. No tiež bolo pekne ukázané, ako sa Vás ľudia snažia  zneužiť a vyťažiť z Vás čo najviac.

Prekvapivý, ale svojím spôsobom očakávaný záver bol opäť krásnym vyvrcholením a ukončením celej série. Potešilo ma, že najväčší záporák bol zbavený moci osobou, od ktorej by sa to najmenej očakávalo, ale v konečnom dôsledku som tajne dúfala, že raz nájde odvahu sa vzoprieť. 

Kniha opäť krásne ukázala, že chuť po pomste a zlo plodia len ďalšie zlo, že nič a nikto nie je večný, ale na druhej strane aj to, že vždy je aj cesta späť a všetko sa dá nakoniec otočiť v dobro, aj keď za cenu obetí. 

V celej trilógii sa človek zamýšľa nad tým, či by chcel žiť vo svete, ktorý vytvoril autor, ale vždy nakoniec zistíte, že neopisuje nič iné, ako to, čo sa vlastne aj deje - zrada, túžba po moci bez ohľadu na nič a nikoho, pomsta, ale aj oddanosť, viera, odovzdanie a túžba zmeniť všetko na to dobré. 

Knižnú sériu radím medzi tie lepšie dystopické diela, ktoré určite stojí za to prečítať si ich. Dokonca je to typ knihy, ktorú môžete čítať viackrát, aj napriek tomu, že poznáte už záver. Čaro jej dodávajú myšlienky, ktoré v nej nájdete.

V knižnej sérii vyšli knihy Kosec a Nimbus.

Originálny názov: The Toll

Názov: Posol

Autor: Neal Shusterman

Počet strán: 627

Rok vydania: 2020

Väzba: brožovaná väzba (paperback)

Vydavateľstvo: Slovart

ISBN: 9788055645704

Myšlienky z knihy na zamyslenie:

"Aj hory vznikajú za veľkých otrasov".

"Ľudia sú ako nádoby, prechovávajú v sebe čokoľvek, čo do nich nalejú."

"Sme nedokonalé bytosti. Ako by sme vôbec mohli zapadnúť do dokonalého sveta?"