Každý deň je príležitosť na úsmev! 

Posledný let

25.06.2022

Výborná letná romantika, pri ktorej sa aj nasmejete, aj si polietate a aj sa veľa dozviete o povolaní letušky.

Lacie Waldon vo svojej prvotine priniesla svižný, ľahký príbeh, v ktorom čerpala skúsenosti aj zo svojho povolania. Sama je totiž letuška, no vždy túžila napísať aj knihu. To sa jej napokon podarilo, a my tak máme možnosť čítať príbeh o letuške Ave a bývalému pilotovi Jackovi.

Ava sa pripravuje na svoj posledný let v pozícii letušky. Práve sa totiž zasnúbila s jej priateľom Alexandrom, renomovaným právnikom, ktorý však trval na tom, aby Ava zmenila prácu. Byť letuškou sa podľa neho úplne rozchádza s povolaním manželky, a príde mu preto prirodzené, že Ava skončí. To, že on netrávi celé dni doma, ale je neustále v práci alebo na firemnom večierku ho netrápi, aj tak je pre neho najväčší problém pár letov za týždeň, ktoré ma jeho snúbenica v rozpise. Pre ňu je táto predstava prijateľná, vždy túžila po stabilite, ktorú v detstve nemala.  Na jej poslednom lete však musí spolupracovať s bývalým pilotom Jackom, ktorý však z nejakého dôvodu musel nechať prácu pilota a tiež robí stewarda. Ava ho však neznáša, prebúdza v nej trpké spomienky na bývalý vzťah, považuje ho sa komplica jej bývalého priateľa a celkovo s Jackom nechce nič mať. Keď však kvôli technickej chybe uviaznu o deň dlhšie v Belize, Ava predsa len prehodnocuje svoje rozhodnutie a zisťuje, že práca letušky ju aj tak veľmi napĺňa a nechce sa jej len tak vzdať, navyše Jak vôbec nie je taký zlý, ako si zo začiatku Ava myslela.

Veľmi príjemný príbeh, v ktorom si užívame slnečné Belize, morskú lagúnu, plážové drinky, ale spoznávame aj zákutia a rutinu práce letušky. Bolo zaujímavé čítať, ako majú letušky zaužívané svoje rituály, nie len z pohľadu samotného letu a napríklad prerozdeľovania pozícií v tíme, ale aj tie osobné, napríklad mrazenie stravy na dlhé lety. Páčilo sa mi, ako autorka všetko vysvetľovala, ale nemali ste pritom pocit, že čítate príručku pre letušky. Všetko to bolo písané tak, že to priamo zasiahlo do deja a bola to jeho prirodzená súčasť. Obsluhovanie cestujúcich, pravidlá pri vzlietaní, a dokonca sme narazili aj na interný humor z tohto povolania, napríklad, ako letušky nemajú radi ľudí, čo zdržujú a kontrolujú si každé jedno sedadlo, alebo tiež zmienka o cestujúcich mamičkách s malými deťmi. Vďaka tejto knihe budem vedieť, že v lietadle nikdy nepôjdem vyzutá na toalety.

Postavy boli spracované dobre. Ava mi síce prišla miestami veľmi domýšľavá, vytvárala si sama predčasné závery, nedala si veci vysvetliť. Na druhej strane ma veľmi bavila jej irónia, to ako mala na všetko poznámky. Nemala ľahké detstvo, preto si mylne myslela, že usadenie sa a stabilita jej prinesú šťastie. Bola som rada, že sa nakoniec dokázala vzoprieť Alexandrovi a postaviť sa za seba a svoje rozhodnutie. 

Jack mi bol sympatický úplne od prvého momentu. Autorka ho v každej scéne vykreslila ako dobráka, preto ma niekedy rozčuľovali Avine poznámky na jeho adresu. Nikdy jej nedal žiaden dôvod, aby sa Ava na neho hnevala, aj keď samozrejme, to ona nevedela. Trošku ma zamrzelo, že na konci nedal on príležitosť Ave vysvetliť veci, aj keď sám vedel, aké to je, keď má niekto o vás mylnú predstavu.

Ako som spomenula, príbeh sa mi veľmi páčil, originálne neopozerané povolanie a s tým spojené aj nové prostredie pre tvorbu príbehu. Málo knižných príbehov sa odohráva v oblakoch, a tak sme mali možnosť zažiť niečo iné. Ja cestovanie a lietanie obzvlášť milujem. preto bolo pre mňa zaujímavé čítať príbeh aj z pohľadu letušiek a teda priznám sa, ich prácu si budem teraz ešte viac vážiť. Ja sama som sa chvíľku pohrávala s tým, že by som išla robiť letušku pre jednu nízko nákladovú spoločnosť, ale prešlo ma to. Preto prevtelenie do tohto povolania skrz príbeh ma hneď zaujalo a o to viac ma príbeh pohltil. 

Rýchla, letná romantika, ktorá sa číta sama, krásne vizuálne spracovanie začiatku kapitol, či drobný detail v podobe malého lietadielka pri číslovaní strán. To ukrýva kniha Posledný let, ktorá vám určite navodí tú pravú dovolenkovú atmosféru. A navyše vás donúti sa aj zamyslieť nad tým, či by ste boli ochotný sa vzdať svojej milovanej práce len kvôli tomu, že to od vás vyžaduje váš partner. Knihe dávam 4,5⭐️/5.

Originálny názov: The Layover

Názov: Posledný let

Autor: Lacie Waldon

Počet strán: 336

Rok vydania: 2022

Väzba: pevná väzba

Vydavateľstvo: Fortuna Libri

ISBN: 9788057302094


ZA POSKYTNUTIE KNIHY NA RECENZIU ĎAKUJEM VYDAVATEĽSTVU FORTUNA LIBRI


Kliknutím na obrázok si môžete zakúpiť knihu: